Zahradníkův kalendář, díl 5.: Přesazování pokojových rostlin
Jednou za čas je potřeba vašim pokojovým květinám dopřát nový substrát, větší květináč a celkové provzdušnění, aby se jim dařilo. Pojďme se společně podívat na to, kdy pokojové květiny přesazovat, jak na přesazování a připomeňme si základní výbavu, která vám doma rozhodně nesmí chybět.
Kdy přesazovat pokojovky?
Přesazovat pokojové rostliny bychom měli ideálně jednou za 2-3 roky. Spousta lidí dělá tu chybu, že si přesazování nechává na zimu, kdy není tolik práce na zahradě a člověk má obecně více času. Bohužel i pokojové květiny podléhají jarnímu rozpuku – proto je vhodné přesazovat na jaře v období od května do června.
Obecné rady k přesazování
- Pokud si nejsme jistí, zda rostlina potřebuje přesadit, tak spolehlivým ukazatelem jsou kořínky, které rostou hustě po obvodu květináče a prorůstají i ven. Zdravé kořínky mají bílou barvu.
- Pokud rostlina viditelně neprospívá, chřadne a má malé nebo pokroucené přírůstky, tak je lepší ji přesadit okamžitě v jakoukoliv roční dobu.
- Spousta rostlin potřebuje drenáž. Na dno nádoby proto dáme drenážní vrstvu písku, malých kamínků, případně keramických střepů (například z rozbitého květináče, či vázy). Nejčastěji se používá keramzit nebo perlit.
- Pro přesazování pokojových rostlin nepouživejte půdu ze zahrady, může obsahovat choroboplodné zárodky, které pokojovým rostlinám nesvědčí. Vždy používejte substrát vhodný přímo pro pokojovky.
- Dbáme i na to, že některé kultivary nemají rády změnu prostředí (některé opravdu výrazně). Přesazujeme proto na tom místě, kde se rostlina nachází. Máte už na jednom místě více rostlin, které zavazejí? Nepřemisťujte je, ale pořiďte si praktický dřevěný stojan na květiny. Pro milovníky pokojových rostlin naprostá nezbytnost!
- Při přesazování se rostliny celkově zmlazují, řízkují a pořizují se jim nové květináče. A jaké? Pokud zvolíme květináče ze dřeva, myslíme na to, že květináč je třeba povrchově upravit. A to šetrným způsobem, aby rostliny nijak neutrpěly. Doporučujeme například přírodní vosk, či olej.
Dřevěný květináč – praktická dekorace
Výběr vhodného květináče je při přesazování zásadní. Kromě designu a velikosti vnímáme i materiál. Volíme vždy větší variantu, než tu předchozí. Ale POZOR – květináč by neměl být velký až příliš, oproti předešlému by měl mít 1-3 cm navíc. Pokud si potrpíte na design a máte kolem sebe rádi přírodní věci, tak doporučujeme dřevěné květináče. Nejen, že se jedná o stylovou dřevěnou dekoraci (vyzkoušejte už jen kvůli tomu, jak krásně k sobě ladí zelená barva listů a přírodní masivní dřevo), ale také dřevěný výrobek skvěle udržuje zdravé klima pro většinu rostlin. Nejste-li fanoušky květináče ze dřeva, tak přírodu k sobě domů pozvete i za pomocí proutěného květináče. Ten se báječně hodí například do interiéru v urban jungle stylu.
Výhody květináčů ze dřeva
- Díky vysoké hmotnosti jsou stabilnější – skvěle se hodí pro velké rostliny se silnými listy.
- Již zmiňovaný přírodní design.
- Možnost kdykoliv změnit barvu, či jakkoliv jinak květináč dozdobit.
- Tepelně izolační vlastnost – udržuje vhodnou teplotu i vlhkost (např. zinkový květináč se přehřívá na přímém světle, z keramického se rychleji odpařuje voda).
- Jedná se o dřevěný výrobek s dlouhodobou životností.
- Minimální údržba, drobné vady na kráse lze snadno a hlavně rychle opravit.
- Ekologický aspekt.
Zahradní náčiní vám práci usnadní
Aby vám šla práce rychle od ruky, tak budete potřebovat kvalitní a zejména praktické nářadí. Pořiďte si takové, které je lehké, ale zároveň kvalitní a dobře se s ním manipuluje.
A co by vám při přesazování nemělo chybět?
- sázecí/přesazovací úzká lopatka
- široká sázecí lopatka
- malý kultivátor (nejlépe s třemi hroty)
- zahradní rukavice
- malé hrabičky
- nůžky na rostliny (a samozřejmě i kořínky)
Nevíte, co si ještě do interiéru pořídit? Skvělou alternativou k pokojovým květinám je sušená pampová tráva, která je bezúdržbová a krásně doplní design. Nebo zkuste čerstvé voňavé bylinky. Zasaďte je do stylového dřevěného truhlíku na bylinky – v kuchyni se budou nejen skvěle vyjímat, ale také budou mít praktické využití. A nezapomeňte na cedulky na bylinky, aby byl dojem o to dokonalejší.