BLACK FRIDAY je tu ❤️ Doprava od 29 Kč a sleva 20 % na vybrané produkty. S kódem EXTRA10BF sleva 10 % navíc!

Zahradníkův kalendář, díl 4.: Co a kdy vysázet do vyvýšených záhonů

vyvysene-zahony-na-zahrade

 

Posledně jsme si ukázali, jak složit dřevěný záhon. Nyní se zaměříme na osázení dřevěných záhonů vhodnými sazenicemi. Práce na zahradě je úžasně relaxační záležitostí, ke které můžete přizvat i děti. Pořiďte svým ratolestem dětské zahradní nářadí a jarní zábava na zahradě může začít!

Produktivní pořadí rostlin ve vyvýšených záhonech

Jakou půdu zvolit?

Většina rostlin v našem podnebí nemá speciální nároky na půdu, ale existuje pár výjimek. Jedná se zejména o kyselomilné rostliny jako jsou například borůvky, nebo levandule, které ocení písčitou půdu. Ne že by se levanduli jinde nedařilo, ale pokud do půdy přimícháte písek, tak si můžete být jisti nádherným výsledkem. A jak tedy nakombinovat půdu v záhonech? Zeleninové zahrádky si vystačí s vrstvou kompostu a univerzálním substrátem, který pak následně přizpůsobujeme potřebám jednotlivých typů, či skupin rostlin.

vyvyseny-zahon

Jaké rostliny do dřevěného záhonu vysázet?

Zaměřit bychom se při výsevu měli na to, jaké nároky na živiny požadované rostliny mají. V praxi to znamená, že bychom si záhon měli rozdělit na 3 základní díly, o které budeme v zásadě pečovat odlišným způsobem. Právě podle nároků na živiny bychom do těchto dílů měli i zasadit plodiny, které mají patřičné nároky na půdu. Pojďme se nyní podívat na rostliny jednotlivých tratí. 

Rostliny první trati

Jedná se o takové plodiny, které jsou na pěstování poměrně náročné. Tato skupina vyžaduje organické hnojení a zvýšenou zálivku počas celého vegetačního období. K rostlinám první trati řadíme kedluben, květák, lilek, rané brambory, brokolici, celer, růžičkovou kapustu, zelí a kukuřici. 

Rostliny druhé trati

Do druhé trati je řazena zelenina, která má vysoké nároky na obsah humusu v půdě. Naopak jí vůbec neprospívá hnojení organickými hnojivy. Patří zde pórek, česnek, cibule, pažitka, mrkev, petržel, ředkev, červená řepa, mangold a šalotka.

Rostliny třetí trati

Nemají v oblibě příliš vysoký obsah dusíku v půdě. Sadíme převážně do nehnojené půdy a to minimálně po dvou letech od posledního hnojení. K rostlinám třetí trati se řadí hrách, fazole, bob, špenát a salát. Tyto rostliny vřele doporučujeme vysázet hned v prvním roce.

vyvyseny-zahon-vysadba   vyvyseny-zahon-pazitka   vyvyseny-zahon-detail

Příklady ideálních kombinací

A pamatujte: méně je někdy více! Zbytečně složité kombinace jsou jen na obtíž.

Rajče  rajče kombinujte s mrkví nebo řepou, skvěle ladí s bazalkou (ta chrání rajčata před škůdci, ale i plísněmi), salátem, česnekem, zelím i cibulí. Naopak se vyhněte kopru.

Cibule  můžete zasadit společně s koprem, česnekem i majoránkou. Nekombinujte s hrachem, ranými bramborami a fazolemi.

Česnek  k česneku vysaďte rajčata, mrkev, kopr (dále od rajčat) a salát. Pozor ale, česnek se příliš nesnese s hrachem a fazolemi.

Celer  k celeru sázíme rajčata, okurek, košťáloviny, špenát i různé druhy salátu.

Kukuřice – je poměrně náročná na místo, sázejte s fazolemi a případně nějakou bylinou (pažitka, petrželka, libeček – ten navíc dezinfikuje).

Paprika – ideální je pro ni výsev s hrachem, cibulí, rajčaty a bazalkou. Nedoporučuje se spojení s fazolemi a košťálovinami.

drevena-bedynka-kvetinac

Čím nikdy neuděláte chybu? Pokud se zahradničením teprve začínáte, tak můžete klidně celý záhon osázet bylinkami. Ty jsou na pěstování nenáročné a v půdě jsou neutrální, tudíž se nemusíte následující rok bát tam vysázet cokoliv jiného. Co ale s bylinkami? Zasadit je můžete například do zahradních truhlíků. Dřevěný zahradní truhlík navíc zapříčiní, že se vám bylinky nebudou příliš rozlézat (což v případě, že jim ponecháme celý záhon, říct nemůžeme). Nezapomínejme na jmenovky na bylinky – ve chvíli, kdy je záhon hustě porosten, vám cedulky na bylinky pomohou rozpoznat jednotlivé druhy.

Náš tajný tip na závěr: Pátý rok by si měl záhon trochu odpočinout. Co z něj udělat stylovou dřevěnou dekoraci? Osázejte jej nenáročnými květinami a doplňte o dřevěné výrobky a jiné dekorace a další rok můžete směle pokračovat.

bazalka-cedulka   bazalka-petrzel-bylinky

Jak pečovat o rostliny ve vyvýšených záhonech

Vyvýšené záhony mají spoustu výhod, ale od klasické zeleninové zahrádky se mírně liší. Podívejme se na to, jak o rostliny v záhonu správně pečovat.

  1. Každý rok je třeba dosypávat zeminu, protože ta v průběhu roku poměrně výrazně klesá, jak se pomalu rozkládají zbytky zeleniny a jiných rostlin.
  2. Pokud panuje velké teplo a sucho, tak vyvýšené záhony potřebují více vláhy, protože půda v nich neumí vodu natáhnout tolik jako v klasických záhonech.
  3. Vyvýšené záhony jsou vhodné skoro pro všechny druhy zeleniny. Nedoporučují se pouze plodiny náročné na prostor (např. dýně). 
  4. Půdu ve vyvýšeném záhonu je potřeba pravidelně vyživovat, případně si dávat pozor na to, jaké rostliny sázíme (některé rostliny se totiž vzájemně podporují). Případně sázíme podle potřeby živin jednotlivých plodin.
  5. Věnujeme pozornost potřebám rostlin a vyséváme v době, kdy je to pro ně nejvhodnější (např. česnek před zimou, jahody zkraje jara a většinu druhů zeleniny po třech zmrzlých).
  6. Pokud máte víceletou rostlinu, ale rozhodli jste se na další rok zasadit místo ní něco jiného, tak využijte větší zahradní květináče, do kterých rostliny přesadíte.

Vyvýšené záhony nemusíte ale využívat jen pro pěstování zeleniny. Krásnou dřevěnou dekoraci na zahradu vytvoříte i pomocí dřevěného záhonu v kombinaci s okrasnými květinami. Některé kvetoucí kultivary navíc výrazně podporují dobré klima na zahradě. Například měsíček bojuje proti plísním, vonné květiny zase odpuzují škůdce a to včetně komárů! Skvěle se na na vyvýšených záhonech vyjímá například levandule, či slunečnice, ale i tradiční luční kvítí v čele se sedmikráskami a vlčím mákem.