BLACK FRIDAY je tu ❤️ Doprava od 29 Kč a sleva 20 % na vybrané produkty. S kódem EXTRA10BF sleva 10 % navíc!

Rozhovory, Strana 2

Rozhovor s La Petite Anne

Rozhovor s La Petite Anne

nahledovy-lapetiteanne

Interiérový design, kreativní DIY tvoření, bydlení a jídlo, to vše najdete na blogu La Petite Anne. Autorkou blogu je Anna, která se řídí heslem „Všechno bude“. Pokud hledáte inspiraci na zajímavé DIY projekty a máte kreativního ducha, Anniny originální nápady si zamilujete. I s Annou jsme měli tu čest si popovídat a vyklubal se z toho parádní rozhovor!

Před kolika roky jste svůj blog založila a co vás k němu vedlo?

Blog jsem oficiálně spustila 1.1.2013 (i když jsem jako zelenáč něco pokazila a první příspěvek má propsané ještě prosincové datum 2012), ale spuštění předcházely asi tři měsíce mentálních i praktických příprav. Založit blog o interiérech a DIY mě napadlo na studijním pobytu ve Švýcarsku, kde jsem bydlela úplně sama v krásném bytečku u lesa. Sice jsem díky tomu nežila žádný divoký studentský život, ale napřemýšlela jsem se tam až až. Bojovala jsem tenkrát s psaním diplomky a s tím, co chci po škole vlastně dělat. K interiérům mě to už od malička hrozně táhlo, ale paradoxně proto mě nikdy nenapadlo, že bych se něčím takovým mohla v budoucnu živit. Když si vzpomenu, kolik času jsem strávila stavěním domečků pro barbíny a lego panenky (aniž bych si pak hrála s panenkami), kolik hodin jsem věnovala navrhování pokojů na chalupě, když mi bylo asi deset… Úplně nechápu, jak je možné, že mi to došlo až v nějakých čtyřiadvaceti na švýcarském vzduchu. Ale asi to tak mělo být. Blog jsem začala psát s tím, že to bude taková moje vlastní interiérová “škola”. A je fakt, že jsem se za ty roky díky blogu opravdu hodně posunula a získala skvělou práci v oboru.

Co děláte, když zrovna netvoříte příspěvky na blog?

Momentálně jsem už nějaký ten pátek doma s malinkou dcerkou. Na dálku se stále trochu věnuji práci, ale uvidíme, jak to půjde dál. Tenhle rok je pro nás totiž rokem velkých změn a máme v procesu obří projekty, které jsou zatím tajné. Ale už se těším, až bude všechno hotové a já se budu moct na blogu podělit! Když mám chvilku volno, snažím se nějak kreativně odpočívat – malovat, šít, snít, číst si… Neustále mám potřebu něco vymýšlet a tvořit, i když ne vždy se mi záměr podaří a ne vše si najde cestu i na blog.

lapetiteanne

Jaká témata máte nejraději? 

Ta, která jsou pro mě aktuální. Když jsem plánovala svatbu, byla jsem do toho tématu úplně ponořená a stal se ze mě expert na květinové dekorace, svatební stylingy a všechno okolo. Když se mi měla narodit dcerka, několik měsíců v kuse jsem zas jen vyráběla věci pro ni – hnízdečka, povlečení, kolotoč nad postýlku, hrací deku, noční světlo… Vloni to byla pro změnu proměna naší rodinné chatičky, to jsem neřešila skoro nic jiného. Obecně ale nejraději sdílím svá DIY. Sice dají nejvíc práce, ale mám pak největší radost z výsledků, obzvlášť když se mi občas podaří i pěkné fotky.

Vedle psaní zároveň hodně fotíte. Plánujete do budoucna nějaké novinky v konceptu blogu? (např. tvorba na sociální sítě, videa, apod.)

Vůbec netušíte, jak moc jsou vaše otázky trefné a pro mě trochu záludné na odpověď! Jsem si naprosto jasně vědoma toho, že s klasickým konceptem blogu, ještě na prehistorické šabloně a bez vlastní domény, jsem v dnešní době trochu exot. V posledních letech hodně blogů, které jsem sledovala od začátku, úplně skončilo a nebo se vyvinuly dál. A já si pořád tvrdohlavě jedu to svoje ???? Dělat videa na YouTube byl ovšem můj sen úplně od počátku blogu, myslím, že jsem to v článcích i několikrát zmiňovala. Dokonce proběhly i nějaké nikdy nepublikované pokusy o to videa točit. Upřímně řečeno, blog má stejné jméno jako můj starý kanál, který vznikl několik let před blogem. Bohužel jsem ale zjistila, že to zkrátka nezvládnu. Já dokážu video vyprodukovat – komplet všechno vymyslet, zařídit, nastylovat, udělat scénář, zrežírovat… Tomu se koneckonců věnuju i v práci. Co ale neumím, je video kvalitně natočit a už vůbec ne sestříhat. Jsem dostatečně sebevědomá na to, abych si dokázala přiznat, že nezvládnu všechno. Proto byla videa roky u ledu, i když mě to hrozně mrzelo. Jenomže vloni jsem zjistila, že mi v rodině vyrostla neuvěřitelně šikovná mladá videoeditorka! Proto doufám, že se nám letos podaří alespoň pár videí vyrobit a vypustit do světa, držte palce!

Jaký styl interiérového designu je váš nejoblíbenější?

Mně se toho líbí hrozně moc, ale nejdůležitější je pro mě vždy kontext. Úplně jiný interiér bych si vysnila do moderní vily, secesního bytu s kachlovými kamny, venkovského stavení a nebo domku z osmdesátých let. Obecně ale platí, že mám ráda barvy, přírodní materiály a vtipné kombinace. Doma máme eklektický mix věcí z bazarů a moderních kousků, baví mě juxtapozice stylů a prvků, samozřejmě když se to nepřežene. Nemám ráda, když někdo o něčem prohlásí, že je to “hnusné”, když chce vlastně jenom říct, že se to jemu osobně nelíbí a nebo by v tom sám nikdy nebydlel. Mně se líbí spousta věcí a stylů, ve kterých bych sama nikdy nebydlela… V poslední době mě to asi nejvíc táhne ke stylu midcentury modern a paradoxně i k minimalismu, i když v barvách. Tam jsem si třeba myslela, že nikdy nedojdu.

Jak vnímáte vkus českých domácností? Jsme na tom dobře?

Když jsem blog před lety začínala psát, vnímala jsem české domácnosti dost katastroficky a napsala na to téma i pár jedovatých příspěvků. V posledních letech ale myslím došlo k obrovitánskému posunu k lepšímu, určitě i vlivem sociálních sítí. Dneska na Instagramu běžně áchám nad překrásnými českými interiéry, které inspirují hromadu dalších lidí. Já vyrostla v době, kdy téměř všechny domácnosti mých spolužáků byly plné šílené dřevotřísky s dekorem a polstrovaných židlí a postelí s psycho vzory, což vydrželo o dost déle, než mělo. Před zhruba pěti lety pak hrozně frčelo striktně černobílé pojetí skandinávského stylu, které na mě vyskakovalo i z konzerv a neskutečně mi pilo krev. A dneska mám velmi optimistický pocit, že domácnosti začínají být skutečně rozmanité a hlavně osobité. Trend teď není nějaký styl, ale mít to opravdu podle sebe a svých potřeb. A to je dobře.

lapetite-anne

Kdybyste si měla vybrat cokoliv, v čem budete bydlet, co by to bylo?

Aha! Vynikající otázka. Doma v Brně bych si prosila prvorepublikovou vilu s moderně-retro vybavením a velkou zahradou, kde bude platan s houpačkou pro dceru. Pak by to ale chtělo krásný pasivní dům u lesa někde na Vysočině, který bude mít interiéry v přírodních tónech se spoustou dřeva. A ideálně venkovní vířivku s výhledem do kopců. No ale pak bych potřebovala ještě kamenný domeček v Itálii nebo Řecku v olivovém háji, kde bude vínem obrostlá pergola, fenomenální výhled na moře, všude barevné cementové kachličky, bílé povlečení a k tomu skvělá hospoda za rohem. Inu, obávám se, že na tohle téma bych si toho dokázala vysnít ještě o dost víc! Ještěže je snění zadarmo.

Kde čerpáte online i offline inspiraci?

Kde to jen jde! Na Instagramu zbožňuju barevné účty jako @svantjeundfrieda, @hotpinkpineapples, @lumikello_, @littlebigbell, z českých třeba @whiteblueworld nebo @janskacelikart. Naprosto zbožňuju YouTube a aktuálně nejvíc ujíždím na kanálech Hermiony Chantal, Alexandry Gater a The Sorry Girls. A možná se budete smát, ale doma mě teď nejvíc inspirují kresby květin od Zdeňka Milera. Pořád doma s dcerou čteme jeho knížky nebo zíráme na Krtka v televizi a já zjišťuju, že si do jeho leporel při kreslení běhám “pro radu”. Jinak v normální době sbírám inspiraci nejraději na cestách a v přírodě, ale to už si teď vybavuju pouze matně…

Děkujeme Anne za Váš čas a ať se Vám daří!

Markéta z ČistéDřevo.cz

 

Rozhovor s mujdummujsquat.cz

Rozhovor s mujdummujsquat.cz

nahledovy-mujdummujsquat

Design, móda a interiérové ilustrace s duší, to je blog Můj dům, můj squat. Pokud vás baví objevovat krásné věci, za kterými se skrývá originální nápad a zajímavý příběh, pak si tento blog zamilujete.  Iri, která je autorkou, se inspiruje především skandinávským stylem a miluje čistý design, stejně jako my. Proto jsme ji poprosili o její čas a zodpovězení několika otázek.

Proč jste se rozhodla založit si blog?

Kolem roku 2010 jsem objevila weby skandinávských blogerek a jejich krásné fotky interiérů mě přiměly téma nejen sledovat, ale také o něm začít psát.

Jaká témata máte nejraději?

Baví mě interiérová ilustrace. Na stěnách, doplňcích i nábytku.

Co děláte, když zrovna netvoříte příspěvky na blog?

Pracuju jako copywriter v IT firmě. A když zrovna nic nepíšu, tak si nejčastěji kreslím, trávím čas s dcerou a věnuju se našim kočkám.

mujdummujsquat

Vedle psaní zároveň tvoříte hromadu originálních ilustrací. Jakou techniku používáte? Studovala jste grafiku nebo jste nadšený samouk?

B je správně. Teď testuji “papírový tablet” od norské značky ReMarkable, což je cesta, kterou se chci při kreslení v budoucnu vydat.

Taky hodně fotíte. Plánujete do budoucna nějaké novinky?

V hlavě mám nápad na úplně nový web, který z blogu bude vycházet, ale vydá se trochu jinou cestou. Zatím si pohrávám s logem a šablonou ve WordPressu.

mujdum-mujsquat-cz

Jaký je váš nejoblíbenější styl, co v interiéru osobně preferujete?

Kvalitní věci s nápadem, ke kterým mám vztah.

Máte své oblíbené české či zahraniční designery? Pokud ano, jací to jsou a proč?

Jsem fanynkou českého studia Muck a britských architektů z ateliéru Nimtim.

Jaký módní styl vás aktuálně nejvíc baví?

Hodně šedých, bílých nebo černých věcí v atypickém střihu.

Kde čerpáte online i offline inspiraci?

Z design reality show na Netflixu jako je třeba Dream Home Makeover s Sheou McGee, časopisů, filmů, webů, vzpomínek a rozhovorů.

mujdum-mujsquat

Děkujeme Iri za Váš čas a ať se Vám daří!

Markéta z ČistéDřevo.cz

Rozhovor s Alešem z AF Umění dřeva

Rozhovor s Alešem z AF Umění dřeva

nahledovy-af-umeni-dreva

Aleš Fodor (AF Umění dřevavyrábí originální dřevěné výrobky denní potřeby (zejména misky, lžíce, další kuchyňské náčiní, ale i originální šperky) a pořádá workshopy pro dospělé i pro děti. Miluje stromy a dřevo, stejně jako my. Proto jsme ho poprosili o jeho čas a zodpovězení několika otázek.

Aleši, jak jste se k výrobě dřevěných výrobků dostal?

Vyřezávání mě vždycky bavilo. První lžíci jsem vyřezal před mnoha lety… Mezitím jsem se dál věnoval práci u počítače, vyzkoušel jsem tesařinu a truhlařinu, až jsem si před necelými dvěma lety řekl, že vyřezávat se mi chce pořád, jen na to nemám čas. Zrovna jsem skončil s prací, peníze jsem měl… Tak jsem si domů přinesl pár klacků a zkusil vyrobit svých 5 prvních lžic k prodeji. Trvalo to strašně dlouho – na každé jsem strávil nejméně 12 hodin. Nicméně se povedly a prodaly. Pak už se to začalo samo rozjíždět – do 2 měsíců od prvních lžic už jsem pořádal první workshop ????

Práce se dřevem a kusová výroba – to zní nejen jako umění, ale také jako velmi osobní zážitek. Představuje pro Vás řezbářství i terapeutický proces? 

Samozřejmě. Myslím, že je jedno, jestli malujete, děláte keramiku, zahradničíte nebo řezbaříte. Práce s hmotou, její přetváření v něco nového, je pro mě úžasně uspokojující. Už mnohokrát mě miska či lžíce vytáhla ze špatné nálady. Během tvorby se o sobě také můžete hodně naučit. Na svých kurzech nejvíc na klientech vidím, jakou mají trpělivost a vztah k detailu. Někdo se snaží mít rychle hotovo a na detailech moc času netráví. Jejich výrobky pak postrádají jistou jemnost a grácii. Naopak jsou tací, kteří na detailech tráví téměř všechen čas a od samého začátku vlastně řeší hlavně detaily. Tito lidé pak zase třeba ani za dvoudenní workshop lžíci nestihnou.

Jaké faktory hrají roli při výběru dřeva pro Vaše výrobky? Kladete důraz především na vlastnosti (tvrdost a ohebnost dřeva) nebo třeba i medicínské účinky a energii dřeva?

První a nejdůležitější je, aby dřevo bylo čerstvé. Občas pracuji i se suchým, ale je to o hodně víc práce. A především u tvrdých ovocných dřev jsou suché kousky už rukama jen velice obtížně zpracovatelné. Je to zbytečná námaha. Jinak beru dřevo v podstatě jakékoli, krom měkkých jehličnanů jako je borovice či smrk. Nikdy také nekácím strom či mu neřežu živé větve. Moje dřevo vždy pochází ze stromů, které musely být skáceny, zlomila je vichřice atp. Říkám tomu nenásilné získávání dřeva. Když vyrábím na míru, pak kladu na energie jednotlivých stromů velký důraz. Pracuji s keltským stromovým kalendářem a dalšími zdroji, abych stromům lépe porozuměl.

Vyrábíte především dřevěné misky a lžíce, což jsou produkty, o které je potřeba pečovat. Jakým způsobem ošetřujete dřevo, aby bylo snadno omyvatelné vodou?

Nejraději používám různé oleje a jejich směsi. Zatím jsem ve fázi testování různých směsí. Nyní mám nejlepší výsledky se směsí konopného, světlicového a pomerančového (ten slouží jako ředidlo) oleje. Dělá krásný pevný film a dlouho vydrží, než se vymyje.

drevene-lzice-af


Péče o výrobky je důležitá, pokud je často myjete (což u lžíce a misky na jídlo většinou děláte). Doporučuji nepoužívat žádné saponáty a mýt jen vodou. Mastnota z jídla, ač není ideální pro přímé ošetřování dřeva, pomáhá udržet výrobek v perfektní kondici. Dobře promaštěné dřevo nenasakuje ani barvy ani vůně z jídla. Po umytí dále doporučuji dřevěné předměty hned utřít do sucha, protože zasychající voda jim nedělá dobře. Pak už stačí sledovat, jestli není výrobek příliš suchý (jde to poznat poměrně snadno) a pokud ano, znovu ho ošetřit olejem, nejlépe vysychavým (lněný, konopný, vlašský, světlicový, tungový).

Nabízíte workshopy, kde si zájemci mohou vyrobit dřevěnou lžíci nebo silový předmět. Kdo na tyto workshopy více chodí? 

Většinu účastníků tvoří lidé, kteří si chtějí občas vzít do rukou kus dřeva (často už to i dělají) a něco si vyřezat. Chtějí se naučit základy nebo si chtějí vyřezat lžíci podle osvědčeného postupu. Relax a zklidnění je jistě také motivace. Myslím ale, že to hlavní je tvůrčí proces, který je pro tyto lidi naprosto nezbytnou součástí života.

Naši zákazníci často sami dotvářejí výrobky, které si koupili – například doma vyrábějí z bedýnek vlastní nábytek. Co byste doporučil na ošetření takového přírodního dřevěného nábytku, aby bylo co nejsnazší ze dřevěného povrchu utřít skvrny a prach? 

V tomto směru nejsem odborník. Já osobně mám nejraději, když dřevo je barvou co nejblíže „přírodní variantě“. Takže já osobně většinu výrobků jen napouštím přírodním olejem a to v několika vrstvách, velmi zřídka používám čistý včelí vosk. Ovšem třeba na kuchyňskou linku nebo podlahu bych volil nějaký olej s tvrdovoskem – třeba osmo nebo kreidezeit. 

Jaký vliv a účinky má přítomnost dřeva v interiéru? Jak to vypadá u Vás doma, obklopujete se přírodními materiály?

Je krásné! Pokud je správně ošetřené tak také filtruje pachy a škodliviny ze vzduchu. Je teplé na pohled i dotek. A ano, všechno nové co si domů pořizuji, je již z čistého masivního dřeva. Tedy, když je to možné. Nicméně jsem nyní ve fázi rekonstrukce domu, takže o vybavení interiéru se zatím nedá moc mluvit. I když… během asi měsíce budu v kuchyni pokládat masivní jasanovou podlahu. Na to se opravdu těším.

Chystáte se na nějaké další (a třeba větší) projekty ze dřeva?

Chystám. Těším se, že si vyrobím šlapací soustruh. Mám připraveno opravdu hodně dřeva na dřevěná umyvadla, různé konferenční stolky. Chystám se na lampy a bubny. Je toho opravdu hodně. Ale času málo. Právě teď se od řezbařiny trochu odkláním – začínáme totiž stavět malé low-costové dřevostavby určené pro bydlení bez hypotéky.

Děkujeme Aleši za Váš čas a ať se Vám daří!

Markéta a Míša z ČistéDřevo.cz


 

Pokud se Vám Alešova práce líbí, mrkněte na workshopy, které pořádá: https://www.af-umenidreva.cz/workshopy.