Jak vyrobit krmítko pro ptáčky | Krok za krokem návod pro kutily
Chcete se od jara do zimy těšit ze štěbetavého zpěvu našich ptáků? Není nic jednoduššího, než si na zahradu dát pár lákadel, které ptáčci milují. Budka, či krmítko vám na zahradu přinesou správnou ekologickou rovnováhu, ale rovněž budou díky svému přírodnímu vzezření báječnou dekorací.
V článku najdete návod na výrobu a tipy na jednoduchá ptačí krmítka, která zvládnete vyrobit i s dětmi. Netroufáte si na výrobu sami? Na ČistéDřevo.cz můžete vybírat hned z několika druhů a provedení.
Obsah
- Proč jsou budky a krmítka v zahradě užitečné
- Ptáci v zahradě - účinný boj proti hmyzím škůdcům
- Zabezpečení budky a krmítka
- Údržba
- Návod na dřevěnou ptačí budku
- Krmítko pro ptáky
- Materiál na výrobu krmítka
- Postup - krok za krokem
- Další varianty a modifikace krmítka
- Jak dlouho trvá vyrobit krmítko
- Bezpečnost při práci se dřevem
- Jak správně dokrmovat přezimující ptactvo
Proč si umístit ptačí budku nebo krmítko v blízkosti svého obydlí?
V naší zemi žije až 370 druhů ptáků, z toho 214 zde i hnízdí. Věděli jste ale že většina z těchto ptáků jsou odkázání na pomoc člověka? Datel, strakapoud nebo žluna si dokáží místo k hnízdění vytesat sami, ale většina ostatních (sýkory, kosi, lejsi, brhlíci, šoupálci…) bohužel ne. Jsou tedy odkázáni na vyhnilé dutiny stromů, nebo již vytesaná hnízda od jiných ptáků (například zmíněného datla). Staré stromy, které podobný úkryt poskytovaly, však z krajiny velice rychle mizí a díky tomu se ztrácí bezpečné úkryty našich dutinových druhů ptáků. Pokud si pořídíte ptačí budku, tak výrazně zvýšíte hnízdní možnosti ptáků! Nezanedbatelný důvod k umístění ptačí budky je i význam výchovný (nejen děti se tímto jednoduchým a hravým způsobem učí odpovědnosti vůči přírodě), ale i vegetativní – jisté druhy ptáků vám mohou být významně nápomocny při ničení některých hmyzích škůdců.
Krmítko pro zahradu - důkladný a ekologický boj proti hmyzím škůdcům
Jedna jediná sýkora koňadra se svým potomstvem dokáže pochytat obdivuhodně velké množství nejrůznějšího hmyzu od larev, přes housenky, až po mušky. Pro vaše ovocné stromy jsou tedy nepostradatelným bojovníkem za zdravé a hojné plody. Dokáží totiž vylovit i larvy a housenky skrývající se pod kůrou stromů. Pokud tedy na své zahradě nemáte žádnou budku nebo krmítko, je nejvyšší čas dát se do práce, podzim je pro vyvěšení těchto ptačích lákadel nejvhodnějším obdobím. Přilákané modřinky, sýkorky, rehci, pěnkavy, brhlíci i vrabci vám již od brzkého jara budou na zahradě sbírat slimáky, mšice, larvy, drátovce, komáry a mnohé další škůdce.
Zabezpečení budky a zahradního krmítka
Budka by měla hnízdící ptáky chránit před nepřízní počasí (zejména povětrnostními vlivy a kolísáním teploty), proto by měla být její výroba do detailu propracovaná. Krmítko i budka by měly být umístěny tak, aby byly co nejvíce v bezpečí před případnými predátory a rovněž nesmí jejich konstrukce ptáky nijak ohrožovat.
Údržba a kontrola budky i krmítka
U budky i krmítka starost nekončí pouze jejich výrobou a bezpečným a funkčním zavěšením. Minimálně jednou do roka bychom měli u obojího zkontrolovat technický stav a budku navíc i důkladně vyčistit od zbytků hnízdního materiálu.
Dřevěné ptačí budky výroba – univerzální “sýkorník”
Pokud si chceme do zahrady přilákat zpěvné ptáky, dutinové druhy ptáků, nebo prostě jen chceme přikrmovat přezimující opeřence, měli bychom tomu přizpůsobit i výběr ptačí budky nebo krmítka. Budka pro sýkorku a kosa bude diametrálně odlišná. Následující návod i s rozměrem vletového otvoru se hodí zejména pro strakapoudy, krutihlavy, sýkory a špačky. Ostatní ptactvo vyžaduje trochu jiné rozměry – kulatý větší otvor vyhovuje sovám, velký podélný otvor se zase skvěle hodí pro budku pro kosa. Fotografie těch nejrůznějších budek pro inspiraci naleznete pod návodem. Nebo se podívejte na náš Pinterest, kde se to hemží nápady, inspirací i návody.
Co budeme potřebovat:
- Pilka
- Vrtačka
- Dostatečně velké dřevěné desky o tloušťce cca 2 cm
- Barva
- Štětec
- Smirkový papír nebo hoblík
- Vruty do dřeva
- Vrtáky
- Tužka na dřevo
Za vyhotovení grafických podkladů děkujeme studentkám školy SŠINFOTECH Zuzaně Hyrnikové a Martině Greszczukové.
Postup
- Dřevěné desky ohoblujeme nebo očistíme smirkovým papírem pouze z vnější strany!
- Na prkna si tužkou nakreslíme obrysy stěn podle výše uvedeného obrázku ptačí budky. Rozměry si můžeme libovolně přizpůsobit vlastnímu materiálu (obě bočnice ve tvaru lichoběžníku, čtvercové dno a střecha a obdélníková zadní i přední stěna.
- Následně pomocí pilky vyřežeme požadované tvary.
- Do přední stěny vyřežeme kruhový vletový otvor (průměr cca 4,8cm).
- K sešroubování jednotlivých dílů použijeme vrtačku a vruty o délce 40 mm.
- Pokud je budka již sešroubovaná, tak na ni umístíme lištu vhodnou k zavěšení na strom.
- Výsledný výrobek můžeme nechat v přírodním provedení, nebo jej ošetříme barvou (nejlépe v přírodních a nevýrazných tónech, aby se ptáci nebáli).
- Hotovou budku připevníme na strom.
Krmítko pro ptáky - návod
Výroba krmítka chce trochu kutilského umu. Zpřístupnili jsme vám ale návod na výrobu krmítka, které patří k těm jednodušším a jistě ho doma sami zvládnete levou zadní. Co se týče použitého materiálu, tak popustťte uzdu fantazii - místo hranolů můžete použít březové větve nebo na střechu můžete připevnit žaludy nebo slámu. Vykouzlíte tak nejen praktické krmítko, ale i stylovou zahradní dekoraci.
Materiály na krmítko
- Dřevěné desky na dno i stříšky
- Vrtačku
- Vrtáky
- Hranoly nebo větve na sloupky
- Zbytky dřeva (hranoly, desky) na boční lišty
- Barvy, lak, falešná šindel, štětec – nemusí být pokud chcete krmítku ponechat přírodní vzezření
- Pilka
- Tužka
Za vyhotovení grafických podkladů děkujeme studentkám školy SŠINFOTECH Zuzaně Hyrnikové a Martině Greszczukové.
Krmítko pro ptáky krok za krokem
- Z dřevěné desky o tloušťce zhruba 2 cm si podle návodu vyřežeme čtvercové dno.
- Na dno připevníme z boku malé hranoly tak, aby převyšovaly dno asi o 2 cm. Je to zejména kvůli tomu, aby zrní příliš nepadalo na zem.
- Pomocí hranolů – použijte klidně suché silnější větve, špalíky, nebo cokoliv, co vám bude připadat atraktivní – připevníme jednoduchou šikmou stříšku (ta musí být větší než základna). Ta by měla být šikmá, proto tomu úzpůsobte výšku hranolů (vzadu by měly být o něco vyšší), nezapomínejme je na vrchu seříznout do šikma, aby hezky přiléhaly ke stříšce.
- Podle vlastních představ krmítko natřete, nebo jakkoliv jinak dolaďte.
- Krmítko je vhodné umístit nejlépe na zahradě v blízkosti stromu. Důležité je dbát na to, aby krmítko nebylo v dosahu predátorů. Pokud žijete v bytě, tak při umisťování na balkonu se nemusíte zas tolik bát predátorů, ale dejte pozor na pevné uchycení – padající krmítko může lehce někoho zranit.
Různé varianty a modifikace krmítka
Máme pro vás zajímavé tipy na krmítko, které zaujmou jednoduchostí, takže je s přehledem zvládnou vyrobit i děti.
- Krmítko z kokosové misky - v kokosové misce uděláme pomocí vrtačky nebo nebozezu malé dírky k uchycení. Pomocí provázku misku zavěsíme na větev stromu.
- Borová šiška - jednoduché krmítko pro ptáky vyrobíme tak, že šišku potřeme arašídovým máslem (lojem) a obalíte ve směsi semínek.
- Krmítko z pomeranče - pomeranč jednoduše rozřízneme, vydlabeme dužinu a naplníme semínky. Následně zavěsíme.
- Krmítko z přírodních materiálů - z jedné strany vydlabaný špalek zavěšený na strom (například pomocí kovového řetízku uchyceném na háčcích) je lákadlem pro všechny ptáčky.
- Proutěný věnec - DIY krmítko pro ptáčky, které je i zahradní dekorací? Ano jde to! Proutěný věnec zavěsíme a následně na něj připevníme lojové koule (nikdy v síťce), sušené ovoce, ořechy. Mezi jednotlivé proutky můžeme taky vložit sušené plátky jablka, pomeranče nebo ořechů.
- Ořechy - rozpůlené vlašské ořechy přilepíme na dřevěnou desku tak, aby byl plod ořechu vně. Dřevěnou desku opět zavěsíme do zahrady nebo na balkon.
Jak dlouho trvá vyrobit domácí krmítko?
Jak postavit krmítko v co nejkratším čase? Zřejmě vám na to nedáme úplně uspokojivou odpověď. Záleží totiž na složitosti designu a použitého materiálu. Dřevěné krmítko podle našeho návodu budete vyrábět cca 2 hodiny. Výše zmíněné alternativy vám ale zaberou daleko méně času. Krmítko z kokosové misky (skořápky), pomeranče, ořechů a proutěného věnce vám zabere přibližně 30-45 minut. Jednoduché krmítko s použitím šišky ale klidně zvládnete i se zavěšením do 15 minut.
Bezpečnost při práci se dřevem
Práce se dřevem vyžaduje jisté bezpečnostní úkony, které je nutné dodržovat, aby nedošlo ke zranění.
- Zaměřte na kvalitní nástroje pro kutily. Nože, pily a dláta musí být dostatečně ostré, nepoškozené a uložené na suchém místě (aby nedošlo ke korozi). Také dbejte na pevný a stabilní povrch, aby se vám nářadí po stole nepohybovalo.
- Používejte vhodné ochranné pomůcky jako jsou brýle, rukavice a neméně důležitý je i respirátor (chrání před vdechnutím pilin).
- Dejte si pozor na elektrické nářadí. Před čištěním, výměnou nebo úpravou vždy vytáhnete z elektrické zásuvky. Elektrický nástroj držíme pevně a podle návodu. Při řezání na cirkulárce nikdy nepoužíváme ochranné rukavice!
- Váš pracovní prostor by měl být uklizený, zorganizovaný, bezpečný a hlavně dobře osvětlený, aby se minimalizovala hrozba poškození.
Dřevěné bedny pro organizaci prostoru
Jak správně dokrmovat přezimující ptactvo
Od jara do podzimu vám ptáci užitečně pomáhají při udržení správné rovnováhy na vaší zahradě a vystačí si s hmyzem, bobulemi a těmi nejrůznějšími škůdci. Na podzim se však hodí dát na balkon, nebo zahradu krmítko s vhodnou potravou. Neomezujte se tedy na všude dostupné lojové koule (nejsou totiž vhodné pro všechny opeřence) a spíše podpořte konzumaci jejich přirozené stravy. Vhodně se jeví nejrůznější druhy semeníků letniček (mák, černucha, měsíček, lichořeřišnice, třapatka), ale i semínka trvalek, oblíbenou pochoutkou jsou i slunečnicová semínka či suché klasy kukuřic. Hmyzožravé ptáky zase potěšíte například i larvami hmyzu.
Co když…
… si na výrobu netroufáte, nebo nemáte vhodný materiál či prostor? Na trhu existuje nepřeberné množství funkčních budek, ale i stylových krmítek, které budou vaší zahradě, nebo balkonu náramně slušet a budou tedy i velmi vhodnou přírodní dekorací.