Tři úžasné recepty na unikátní vánoční cukroví bez zdobení
Každý rok hledáte na internetu, v časopisech a kuchařkách tipy na nové a neotřelé cukroví. Nudí vás každý rok péct ty samé druhy? Nebo jste se naopak několikrát spálili při zkoušení nových receptů? Co takhle ponechat klasický a léty i rodinou prověřený recept a vyměnit jen vzhled? Božsky voňavé sušenky s nádherným vzorem oslní nejen svou sváteční chutí, ale zejména skvělým vzezřením.
Originální vánoční cukroví hravě vytvoří embosovaný váleček na těsto. Nikdy jste o něm neslyšeli? Jedná se o váleček s reliéfem, který má různé vzory – od srdíček, přes kočky, až po klasické vánoční a velikonoční motivy. Stačí s ním jednoduše přejet po již vyváleném těstě a umělecké dílo je na světě. Stejným způsobem můžete využít i tradiční dřevěnou formu na perník a razítka na těsto.
Mnohé cukroví se pod nánosem jedlých dekorací a množství barevného zdobení ztrácí. To se vašemu dílu v žádném případě stát nemůže. Vaše sušenky budou dokonale křehké, plné chutí a zejména designově jednoduché. Přinášíme hned tři báječné recepty, které se budou rozplývat na jazyku a pro použití razítek, formiček či vzorovaných válečků jsou nejideálnější.
Lahodné kávové sušenky s roztomilým vzorem
Co budeme potřebovat:
- 300 g hladké mouky
- 210 g másla
- 80 g cukru moučka
- 20 g vanilkového cukru
- 25 g jemně mleté rozpustné kávy (takto připravené těsto je velice aromatické a kávové, v případě zájmu můžete poměr kávy snížit)
- Žloutek
- Embosovaný váleček
- Vál na těsto
Jak na to?
- Hned na začátku důkladně zamícháme do mouky cukr, sůl i kávu. Kdo není fanoušek kávové chuti, tak si poměr kávy sníží na polovinu.
- Rozsekáme máslo a vidličkou (nebo špičkami prstů) a zpracujeme společně se směsí mouky a cukru do jemné drobenky. Vzhledem k tomu, že se jedná o křehké máslové těsto, tak se máslo nikdy nesmí zahřát! Pracujeme tedy rychle a efektivně.
- Nyní k směsi přidáme žloutek a vytvoříme z hmoty celistvé a hladké těsto. Opět příliš neotálíme a těsto hněteme jen po dobu nezbytně nutnou pro dokonalé spojení.
- Těsto dáme vychladit do lednice, aby se ingredience dokonale spojily.
- Po vytažení těsta z lednice pracujeme svižně. Nejprve na pomoučeném válu těsto klasickým dřevěným válečkem vyválíme do hladka. Minimálně na tloušťku 0,5 cm a více.
- V této fázi již přichází na řadu embosovaný váleček na těsto nebo razítka, kterými vytlačíme požadovaný vzor na již rozválené těsto. Naprosto zásadní je v této fázi použití dobře pomoučeného kuchyňského válu. Vzor má tendenci lepit se k podkladu a dřevěný vál vám v tomto ohledu prokáže dobrou službu.
- Z takto připravené hmoty vykrajujeme požadované tvary. Možností máme nepřeberné množství. Vybíráme však ty jednodušší, například obyčejné kolečko, aby se vytlačený vzor stal dominantním.
- Vykrojené tvary dáváme na pečícím papírem vyložený plech.
- Plech vložíme na půl hodiny do lednice, aby se vzor dostatečně zvýraznil. Nezapomínejme, že pracujeme s křehkým máslovým těstem, které neustále pracuje a proto musíme postupovat co nejrychleji.
- Předehřejeme horkovzdušnou troubu na 180-190°C.
- Teprve do dobře rozpálené trouby vkládáme plech se sušenkami. Pečeme cca 6 minut. Platí zde pravidlo, že pokud sušenky zespodu lehce zrůžoví, tak bychom je už měli vytahovat z trouby, dopečou se totiž ještě při manipulaci s plechem, tak pozor na to – stejným způsobem se totiž mohou i připálit.
- Takové cukroví můžete klidně upéct i několik týdnů dopředu, nebo ho nechat na poslední chvíli. Výborné bude za každé situace (měknout nemusí).
Vánoční perníčky v novém kabátku
Perníčky k Vánocům neodmyslitelně patří, ale jejich zdobení je neúnosně zdlouhavé a časově náročné. Perníčky však nemusíme zdobit pouze bílkovou polevou, vzpomeňme si například na hit loňského roku: perníčky s dřevěným dekorem. Inspirujte se tradicí našich prababiček a využijte zajímavého způsobu vytlačovaných perníčků na dřevěnou formu. Výsledkem budete okouzleni a hlavně – zbavíte se pracného zdobení!
Co budeme potřebovat:
- 300 g celozrnné žitné mouky v bio kvalitě
- 40 g másla
- 70 g třtinového cukru
- ½ kypřícího prášku do perníku
- 85 g medu
- Žloutek
- 1 lžíce kakaa
- ¼ lžičky skořice
- ½ lžičky koření do perníku
- Sůl
- Dřevěná forma na perník
- Dřevěný vál
Postup
- Smícháme mouku s cukrem, solí, kypřícím práškem a kořením.
- Do základu přimícháme nakrájené nebo nastrouhané máslo v pokojové teplotě, tekutý med a žloutek (vejce rovněž nevytahujeme z lednice těsně před přimícháním, ale necháme je na lince chvilku ohřát).
- Svižně těsto špičkami prstů mísíme, dokud nevytvoříme hladké a celistvé těsto.
- Těsto se může lehce lámat, pokud by se vám přesto zdálo, že je příliš suché (žitné a celozrnné mouky se znatelně liší v savosti), tak do hmoty přidejte kousek zbylého bílku, nebo máslo, někdo přidává i lžíci vody.
- Těsto necháme nejlépe přes noc v lednici tzv. odpočinout.
- Na druhý den těsto prsty vtlačujeme do perníkových forem, pečlivě přitlačíme zejména na okrajích, aby byl výsledek co nejdokonalejší.
- Tento způsob je možná ještě jednodušší než použití dřevěného válečku a následné vykrajování. Perníkové těsto má samo o sobě tendenci k vyšší lámavosti, takže je s ním obecně více práce. Formičky vám v mnohém práci ušetří.
- Hotové cukroví vkládáme na plech vyložený pečícím papírem, pečeme 8 minut při 170 °C.
- Perníčky před vložením do trouby (ani po jejích vytáhnutí) ničím nepotíráme.
- Vychladlé cukroví nezapomeneme uložit do dobře uzavíratelné nádoby s víkem.
Křehké vánoční citronové keksíky
Také milujte omamné aroma vanilky a svěží chuť citronu? V tom případě musíte vyzkoušet tyto dokonalé citronové keksíky s hříšnou vůní vanilky.
Co budeme potřebovat:
- 300 g hladké mouky
- 190 g másla
- 80 g moučkového cukru
- 20 g vanilkového cukru
- Vanilka (z lusku vyjmuté semínka)
- Citronová kůra ze dvou citronů
- Šťáva z jednoho citronu
- Sůl
- Zázvor
- Váleček se vzorem nebo dřevěná razítka
- Kuchyňský vál
Postup:
- Podobně jako u předchozích máslových receptů je nejdůležitější naše rychlost.
- Ze začátku si tedy smícháme veškeré suché suroviny (mouka, oba cukry, vanilka, sůl a závor).
- Následně přidáme šťávu i kůru z citronu.
- Přidáme malé kousky másla (nejlépe nastrouhané, nebo nakrájené).
- V této fázi se co nejrychleji snažíme spojit máslo se suchou částí, aby se vytvořilo dokonale hladké těsto.
- Hmotu uložíme do lednice (nejlépe na noc), aby se ingredience dokonale propojily.
- Po odležení si důkladně pomoučíme vál a vyválíme těsto o tloušťce cca 0,5 cm.
- V této fázi použijeme razítka, nebo váleček na těsto se vzorem. Každému vyhovuje něco jiného. Razítka rovnou do těsta vykrajují. Embosovaný váleček pouze vyrazí vzor, vykrajovat už musíte zvlášť. Výhodou je, že si můžete vybrat i jiný než kulatý tvar a rovněž je práce s válečkem o něco rychlejší.
- Hotové cukroví pokládáme na plech vyložený pečícím papírem a dáváme do chladu, abychom zvýraznili požadovaný vzorek.
- Troubu rozpálíme na 180-190°C.
- Do rozpálené trouby vkládáme plech a pečeme zhruba 6-7 minut.
- Dobře hlídáme, pokud zespod již cukroví zrůžoví, tak vytahujeme (takto jemné pečivo se snadno dopeče, ale i spálí ještě na plechu).
- Hotové a vychladlé cukroví ukládáme do dózy s víčkem.
Třeba vám naše triky na (ne)zdobení vánočního cukroví ušetří trochu času a vy si tak užijete magickou atmosféru již přicházejících Vánoc. Vsaďte společně s námi na tradiční pečení bez zbytečností a dodejte Vánocům trochu kořeněného šarmu.
A jaký je váš oblíbený recept na vánoční cukroví?