BLACK FRIDAY je tu ❤️ Doprava od 29 Kč a sleva 20 % na vybrané produkty. S kódem EXTRA10BF sleva 10 % navíc!

Návody, Strana 9

10+ tipů na použití bedýnek

10+ tipů na použití bedýnek

Nahledovy-bedynky

Víte, že existuje nespočet způsobů, jak využít bedýnky ze dřeva? Masivní provedení dřevěných bedýnek uspokojí milovníka moderny, luxusu, provence i skandinávského stylu bydlení. Dřevěné bedýnky nemají jen praktický účel, jsou i skvělou dřevěnou dekorací. Pojďte se společně s námi podívat jak originálně zasadit boxy nejen do interiéru, ale i exteriéru.

1. Závěsný květináč

Vytvořte si doma stylovou dekoraci v moderním duchu. Co si do závěsného květináče z dřevěné bedýnky zasadit?

  • Svícník
  • Pepřinec
  • Fíkus droboučký
  • Hedera helix
  • Kalísie
  • Břečťan
  • Starček převislý

2. Jarní truhlík trochu jinak

Zima už je definitivně pryč a je čas na pestré osázení truhlíků v jarním duchu. Pokud nejste spokojeni s klasickými plastovými truhlíky, tak rozhodně sáhněte po dřevěných bedýnkách. Můžete klidně upcyklovat nějaké starší bedýnky, které byste jinak vyhodili. Oproti plastovým truhlíkům oceníte masivní provedení, které samozřejmě i něco vydrží.

bedynka-zavesny-kvetinac   bedynka-jarni-truhlik

3. Zahradní účely

Přenášení sazenic do záhonů se musí provádět vždy tak, aby se v žádném případě malé rostlinky nepoškodily. V tomto případě rozhodně oceníte praktičnost dřevěné bedýnky, která k tomuto účelu skvěle poslouží. Nejen, že přírodní materiál k rostlinám dokonale ladí, ale sazenice budou mít rovněž dostatečný přístup vzduchu.

4. Dřevěná bedna na nářadí

Mějte všechno své zahradní nářadí po ruce a už nikdy se vám nestane, že budete muset cokoliv narychlo hledat, nebo lopatku zapomenete přes noc na dešti.

5. Bedna na dřevo

Chybí vám ke krbu něco stylového? Dřevo úhledně naskládané v bedýnce vytvoří nejen skvělou dekoraci, ale bude báječným podnětem pro hygge chvilky v každou denní dobu.

bedynka-na-drevo   bedynka-nacini   bedynka-naradi

6. Organizovaný sklep či spíž

Bedýnky se samozřejmě nejvíc hodí na organizaci. Obzvlášť dobrou službu vám mohou přinést v kuchyni, spíži, či ve sklepě, kde se postarají o dokonalý pořádek. Použijte bedýnky na ovoce, zeleninu, zavařeniny, nebo například výběrové víno, které vyžaduje vzdušný prostor a přírodní materiál jim jenom prospívá. Ve sklepě využijete dřevěné bedýnky na zeleninu. Uskladnit do nich můžete například sezónní zeleninu (brambory, mrkev, zelí i červenou řepu). V domácí kanceláři do nich můžete uskladnit šanony nebo jiný typ pořadačů.

7. Nábytek z bedýnek

Nábytek z dřevěných bedýnek je vzdušný, moderní a variabilní. Neumíte si představit, jaký nábytek z bedýnek vytvořit? Podívejte se na naši inspiraci:

  • knihovna z bedýnek
  • police z bedýnek
  • stůl z bedýnek
  • botník z bedýnek
  • konferenční stolek z bedýnek
  • regál z bedýnek

 

bedynka-knihovna   bedynka-ulozny-sklad-ve-sklepe

8. Dřevěná bedna na DIY potřeby

Milujete ruční práci a po večerech se jí rádi věnujete? Mějte potřeby na tvoření macramé, pletení, háčkování, nebo vyšívání vždy bezpečně po ruce a uklizené tak, že se spíše bude jednat o vhodný dřevěný doplněk.

9. Bedýnka jako pelíšek

Hledáte ideální pelíšek pro svého zvířecího miláčka? Už nemusíte, dřevěné bedýnky jsou vzdušné, snadno vyměnitelné a rovněž se dobře udržují. Stačí přidat pohodlnou podušku a vaše zvířátko se v bedýnce bude cítit bezpečně a milovaně.

bedynka-pro-mazlicky   bedynka-na-diy

10. Dekorace z bedýnek na svatbu

Vysnili jste si svatbu v rustikálním, vintage nebo boho stylu? Pak vám na svatbě nesmí v žádném případě chybět dřevěné bedýnky. Dekorace z nich vytvoříte například pro stále oblíbenější sweet bary, uvítací prostor i místo na odkládání svatebních darů.

Chcete více příkladů? Mrkněte na náš Pinterest, kde najdete spoustu inspirace, jak dřevěné bedýnky použít. A nezapomínejte pinovat!

Proutěné dekorace návod: Velikonoční věnec

Proutěné dekorace návod: Velikonoční věnec

velikonocni-venec

Cítíte jaro ve vzduchu? Pak není nic snadnějšího, než jeho vůni a energii vnést i do svého domova. Velice efektivní se v tomto ohledu jeví výrobky z proutí, které nejen že interiér zútulní, ale dodají mu ten pravý jarní nádech a kouzelnou hygge atmosféru. 

Jak vyrobit velikonoční věnec z proutí?

K jaru neodmyslitelně patří i Velikonoce, které jsou prosyceny barvami, jarními dekoracemi, a výborným jídlem. Taky se vždy na jaro těšíte, protože si konečně můžete domov obléct do barev a využít přírodních prvků pro své umělecké tvoření? Stejně jako k jaru patří Velikonoce, tak Velikonocům sluší věnce z vrbového proutí, bez kterých si velikonoční výzdobu ani neumíme představit. Pojďte si jeden takový s námi uplést.

Co budeme potřebovat


Velikonoční věnec z proutí: návod

  • Vzhledem k tomu, že je momentálně sezona, tak nejlepší je použít vrbové proutky začerstva ihned po uříznutí.
  • Nastříháme si stejně dlouhé vrbové proutky, které následně očistíme od přebytečného listí.
  • Z nejdelšího šlahounu vytvoříme kulatý základ, konce svážeme tenkým měděným drátkem.
  • Na základ následně namotáváme jednotlivé vrbové proutky, podobně jako bychom například namotávali provázek na tužku nebo vlasy na kulmu.
  • Konec vždy pořádně zafixujeme a vpleteme do již vytvořeného základu. 
  • Můžete popustit uzdu fantazii a plést věnce na mnoho způsobů, nebo si tloušťku přizpůsobit přesně podle svého gusta.
  • Nyní stačí proutěnou dekoraci jen stylově ozdobit.
  • Tip na závěr: Pokud pleteme z proutí poprvé, tak můžeme zvolit i velice jednoduchou začátečnickou variantu. Pruty jen naskládáme k sobě a svážeme do vejčitého tvaru, čímž vznikne netradiční dekorace vhodná například k pověšení na branku.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ČistéDřevo.cz (@cistedrevo_cz)

Čím velikonoční věnec ozdobit?

Velikonoční věnce můžete ozdobit jakkoliv se vám líbí. Proutěný věnec se pyšní velkou variabilitou a parádu udělá jak v moderním, tak rustikálním, i boho interiéru. Stačí se jen zaměřit na vhodné doplňky.

  • Čerstvé i sušené květiny
  • Výřezy ze dřeva s jarními motivy
  • Skořápky vajec
  • Dřevěná vajíčka, která navíc můžete dozdobit (například namalovat akrylovými barvami, nebo na ně vypálit jemné motivy v boho stylu)
  • Krajka a jiné ozdobné textilie
  • Divoké bobule, šišky, ořechy, čerstvé kočičky, či jakékoliv jiné dekorace ze samotného lůna přírody.

velikonocni-venec-z-prouti

Historie pletení jarních věnců z proutí

Věnec patří k nejčastějším, ale i nejstarším vytvářeným dekoracím, které provází lidstvo už od prvních civilizovaných národů. První dochované zmínky nalezneme již v Mezopotámii a Egyptě. Objevuje se napříč všemi národy, náboženstvími i kulturami. Symbolika věnce v první řadě souvisí s náboženstvím daného kraje. V současnosti je věnec nejčastěji spojován s křesťanstvím a symbolizuje věčný život Ježíše Krista. Stal se tak neodmyslitelnou součástí Velikonoc a pletení proutěných dekorací, košů i věnců patří k našim dodnes s láskou dodržovaným tradicím.

Co když…

Sice milujete tvoření a obzvlášť jarní výzdoba vám dodává přesně tu pozitivní energii, kterou po dlouhé zimě potřebujeme, ale neříká vám nic pletení dekorací z proutí? Návod na pletení tedy s přehledem ignorujte a podívejte se na naši nabídku proutěných věnců, která se pyšní širokou škálou velikostí, tvarů i barev. Najdete zde věnce v tmavém, přírodním, ale i světlém provedení. Polotovar již máte, teď vás čeká ta příjemnější tvořící část – zdobení. Tak směle do toho!

venec-se-jmenovkou

Jak na ruční vypalování do dřeva - rady a tipy

Jak na ruční vypalování do dřeva - rady a tipy

drevena-vajicka

Vypalování do dřeva se poslední dobou dostává do popředí zájmu DIY nadšenců a umělců. Ještě jste nic vypalovat nezkoušeli? Tak to rychle napravte, protože vypalování na dřevo vás velice rychle chytne za srdce.

Pyrografie, neboli umělecké vypalování do dřeva, je fascinující technika, která vyžaduje preciznost a kreativitu. V tomto článku se podíváme na základy pyrografie, správný výběr nástrojů a dřeva, a samozřejmě na to, jak dosáhnout ohromujících výsledků.

Obsah

Co je to gravírování a pyrografie

Jak začít s vypalováním do dřeva?

Jaké dřevo je na vypalování nejlepší?

Jak na pyrografii?

Návod na vypalování do dřeva?

Vyrobte originální dárek DIY

Nejoblíbenější vzory na pyrografii

Na jaké materiály lze pyrografii ještě použít?

Co je to gravírování a pyrografie?

Jedná se o metodu ručního vypalování. Tato technika vlastně odebírá daný materiál (dřevo sublimuje) a tím vytváří nejrůznější loga, nápisy, obrázky a mnohé jiné. Tvořivé osoby, kterým nejsou cizí rukodělné činnosti mohou využít dovedností gravírovacího pera, které pro domácí použití bohatě stačí. 

Pyrografie má s gravírováním mnoho společného, jen má užší specifikaci. Jak totiž napovídá už její název, tak se jedná o “psaní ohněm”. Vypalováno do dřeva se tedy používá zejména na nápisy, vzkazy a jinou textaci kaligrafického rázu. Kdo si netroufá na samotné písmo, může s přehledem použít některou z kaligrafických šablon. Výsledek bude jistě skvělý v obou případech.

kraslice-ze-dreva

Jak začít s vypalováním do dřeva?

  • Na začátek se rozhodně obrňte trpělivostí a počítejte s tím, že dílo se vám povede až na několikátý pokus.
  • Pro začátky doporučujeme použít dřevěnou překližku.
  • Na výběru správné vypalovačky nešetříme. S levnými gravírovacími pery a vypalovačkami do dřeva se toho moc nenaučíte. Jak vybrat vypalovačku do dřeva vám zodpoví jeden z našich minulých článků.
  • Pro začátek zvolte jednoduché motivy - složitější obrazce trvají déle a mohly by vás odradit.

Spousta začínajících kreativců se nás ptá, jestli je vypalování do dřeva časově náročné. A my jsme se na to zeptali Martina, našeho předního specialisty na laserové vypalování. “Délka vypalování se odvíjí od složitosti obrazce. Ale pozor! Ne vždy platí, že čím větší obrázek, tím delší doba vypalování. Hodně záleží na složitosti obrázku a případném stínování.”

rucni-pajka

Jaké dřevo je nejlepší na ruční vypalování do dřeva

Jak už jsem zmiňovala výše, tak na DIY vypalování do dřeva se ze začátku hodí zejména překližka. Oceníte i její příznivou cenu - musíte totiž počítat s tím, že se výtvor nepodaří hned napoprvé. Překližka rovněž vyniká svou přizpůsobivostí, vypalování do dřeva tak půjde jako po másle. Po nabytí zkušeností se můžete pustit i do masivu.

Mezi nejčastější dřeviny, které umožní krásné vypalování patří:

  1. Lípa: Měkké dřevo, které se snadno vypaluje a umožňuje detailní práci.
  2. Bříza: Další měkké dřevo s jemnou texturou, ideální pro pyrografii.
  3. Javor: Tvrdší dřevo, které vytváří kontrastnější výsledky díky rozdílům ve struktuře dřeva.
  4. Ořešák: Tmavý typ dřeva ořešáku poskytuje pěkný kontrast a vyniká při vypalování.
  5. Topol: Měkké dřevo s hladkou texturou, topol je ideální pro začátečníky.

Jak vypalovat do dřeva

Začít můžete takřka hned. Co k tomu budete potřebovat? Stačí jen čtyři základní ingredience: vaše nadšení, pájka (gravírovačka, gravírovací pero – tu najdete ve specializovaných e-shopech, nebo hobby marketech), kus dřeva nebo překližky a pořádné světlo, abyste si nekazili oči. 

Počítejte s tím, že umělecké dílo, které jste se rozhodli vytvořit, nebudete mít hotové za jeden večer. Chce to trpělivost, preciznost a notnou dávku fantazie. Odměnou vám bude nový koníček, který si zamilujete, ale i krásné dekorace, které udělají vám i vašim blízkým radost.

Vypalování do dřeva: návod

Jaké potřeby pro vypalování do dřeva se budou hodit?

  • pájka nebo pyrografická stanice
  • dřevěná překližka nebo hladký kus dřeva
  • gravírovací pero (bude se hodit zejména na drobnější a jemnější motivy)
  • vhodnou podložku 

pyrografie-diy   pyrografie-na-drevene-prkenko

Návod na vypalování do dřeva krok za krokem

  1. Vezmeme si kousek dřeva (pro začátek doporučujeme začít se zbytkovým dřevem, nebo překližkou, která není tak finančně náročná).
  2. Pokud si netroufáte na nic velkého, vezměte si k ruce něco menšího (například podložku na dřevo) a vyzkoušejte na ni pár prvních tahů.
  3. Jestliže si hned od začátku troufáte na komplikovanější motivy, tak si pro jistotu vezměte kopírovací papír, díky němuž přenesete své nápady tužkou přímo na dřevo a pak můžete jen obkreslovat.
  4. Nyní už přichází čas na samotné vypalování. Pohyb by měl být veden co nejvíce rovnoměrně, aby byl vzniknuvší obrazec jednotný a tahy příliš přepálené.

Výroba originálního dárku pomocí gravírovacího pera

Když se s pájkou či gravírovacím perem naučíte pracovat, můžete vytvářet nádherná skoro až umělecká díla, která jsou navíc vhodným dárkem od srdce pro vaše nejbližší. 

Co všechno lze s pomocí gravíru vyzdobit?

 

Vypalování do dřeva – vzory, které zvládne i úplný začátečník

S vypalováním teprve začínáte a nejste si jistí, zda vám to půjde? Nabízíme hned několik vzorů, které zvládnete levou zadní i bez předchozích zkušeností.

  • Jednoduché tvary – čtverce, kolečka, čárky, tečky, oblouky
  • Květiny – efektní a nejedná se o nic složitého
  • Folklorní motivy – tam se to jen hemží snadnými kresbami, které z vás za chvilku udělají odborníka
  • Primitivní obrázky (hodí se například na dárky pro děti) – hříbek, beruška, sluníčko, šneček, sovičky
  • Piktogramy – ty ocení zejména minimalisté
  • Šablony – pro ty z vás, kdo se bojí třesoucí se ruky a spousty zkažených podkladů, existuje mnoho grafických šablon. Stačí si jen vybrat. 

vypalovani-do-dreva

Můžu vypalovat i na jiné materiály než dřevo?

S vypalovačkou na dřevo, ale v pohodě zkrášlíte i jiné materiály a vytvoříte tak originální dárky s osobním věnováním. Dobře se gravíruje například na kůži, veganskou kůži i korek. Zde je jen potřeba myslet na to, že gravírovací pero je třeba držet na podkladu kratší dobu. Rovněž se dá gravírovat na papír, plátno, ale i sklo a hliník. Poslední dva zmíněné materiály nedoporučujeme pro začátečníky, ale spíše již pro zkušené “pyrografické umělce”.

korkova-kabelka   kozena-penezenka

Co když…

… si netroufáte na samotné vypalování, ale přesto byste svým nejbližším rádi darovali velmi osobní dárek, jenž voní po dřevě? Můžete využít schopných odborníků u nás v ČistéDřevo.cz, kteří vám nápis, text, či jakýkoliv jiný motiv na míru vypálí a vaše kreativita tím ani trochu neutrpí. Nápad přece přišel z vaší hlavy!

Související články

Jak vybrat vypalovačku do dřeva?

Specialisté na dřevěnou překližku radí

Jak na správné broušení dřeva

Proměňte kuchyňské prkénko ve stylové hodiny. Poradíme, jak na to!

Jak vyřezávat z a do dřeva

Malování na dřevo

Výroba dřevěného květináče a truhlíku svépomocí

Výroba dřevěného květináče a truhlíku svépomocí

Nahledovy-truhlik

Zahradní květináče a truhlíky nejsou zrovna levnou záležitostí, obzvlášť pokud zároveň chceme, aby dobře vypadaly. Pojďte se s námi podívat, jak si vyrobit dřevěný truhlík nebo květináč svépomocí. Nejen, že tím ušetříte spoustu peněz, ale zároveň budou dřevěné květináče a truhlíky vítanou zahradní či balkonovou dekorací.

Jak vyrobit dřevěný truhlík?

Chcete doma nebo na zahradě něco, co bude precizně plnit svou funkci a zároveň skvěle vypadat? Doporučujeme se v tomto případě spolehnout na dřevěné truhlíky, které na první pohled zaujmou a zahradě dodají šmrnc. Jste alespoň částečně fanoušek DIY a není vám cizí samotná výroba? Dřevěné truhlíky si totiž rychle, snadno a hlavně levně vytvoříte i v domácích podmínkách.

dreveny-truhlik

Co budeme potřebovat

  • 3 podlouhlá prkna, jenž poslouží jako stěny truhlíku
  • 2 kratší prkna, která zasadíme jako boky
  • 3 hranoly – ty nám vytvoří podstavec k truhlíkům
  • Smirkový papír
  • Kladivo nebo vrtačka
  • Hřebíky nebo vruty

Postup

  1. Výroba dřevěného truhlíku začíná nařezáním desek.
  2. Následně desky důkladně ohoblujeme smirkovým papírem.
  3. Ke dnu přiložíme kratší i delší prkna, jež mají sloužit jako boční stěny našeho truhlíku.
  4. Vyznačíme si, kde budeme vrtat otvory.
  5. V této chvíli použijeme na spoje vhodné disperzní lepidlo na dřevo. Je to z toho důvodu, abychom měli stoprocentní jistotu, že nám truhlík bude držet pohromadě.
  6. Následně boky k sobě a k samotnému dnu snadno přišroubujeme. 
  7. Tam, kde bude dno, navrtáme odtokové otvory.

bedynka   bedynka-ze-dreva

Jak vyrobit květináč ze dřeva

Dřevěný materiál se k rostlinám dokonale hodí a výrazně zdůrazňuje jejich estetickou funkci. Zkrášlete si dům i okolí přírodními prvky, které vynikají svou nadčasovostí.

Co budeme potřebovat

  • Dřevěné smrkové desky
  • Disperzní lepidlo
  • Pilku na dřevo
  • Tužku
  • Smirkový papír

Postup

  1. Výroba dřevěných květináčů není tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Dokonce se úplně můžeme vyhnout přibíjení hřebíků. Stačit nám bude vhodné disperzní lepidlo.
  2. Smrkové desky si pilkou nařežeme na stejně dlouhé kusy a následně je smirkovým papírem začistíme. 
  3. Následně je na sebe naskládáme a slepíme v místě, kde k sobě desky přiléhají.
  4. Používáme takové lepidlo, které se hodí na dřevo a rovněž do venkovních podmínek. Taky počítejte s případnou vlhkostí při zalévání i venkovními vlivy a tomu musíme uzpůsobit samotnou disperzi lepidla.

Povrchová úprava dřevěných květináčů a truhlíků

Po sestavení truhlíků, dřevěných stojanů na květiny, nebo květináčů už jen stačí provést povrchovou úpravu. Pro přírodní vzezření stačí truhlíky potřít například vhodným olejem, či voskem. Pokud si ale chcete vyhrát a sladit truhlík, či květináč například se zahradním nábytkem, tak není nic jednoduššího než využít vlastností lazurolu, nebo akrylových barev na dřevo. Pro ještě originálnější vzezření pozvěte ke své práci děti a vyrobit tak můžete například krásné barevné truhlíky na bylinky. Už jen stačí pořídit vhodné zápichy na bylinky a funkční dekorace je na světě.

drevena-bedynka-uprava

Co když…

Netroufáte si na samotnou výrobu? Nemusíte zoufat, na našem e-shopu ČistéDřevo.cz najdete spoustu krásných dekorací, dřevěných truhlíků, ale například i bedýnek, které se snadno mohou stát malou bylinkovou zahrádkou. Zrecyklovat samozřejmě můžete i starou paletu, která se stane neotřelým zahradním doplňkem

Jak opalovat dřevo

Jak opalovat dřevo

jak-opalovat-drevo

Rádi byste něčím netradičním oživili starý nábytek u vás doma, nebo potřebujete účinnou ochranu dřevěných povrchů na zahradě proti hmyzu i venkovním vlivům? Existuje metoda, která vám ušetří peníze a její účinek potvrzuje i několik staletí používání.

Co je to metoda opalování dřeva?

Tomáš Kruczek, specialista na dřevo z cistedrevo.cz zná odpověď: "Jedná se o velice levnou povrchovou úpravu dřeva, jež se používá již několik staletí a vyznačuje se zejména dlouhou životností. Zjednodušeně se dá říct, že se jedná o opracování dřeva, které spočívá v jeho opálení a tím vytvoření specifické zuhelnatělé vrstvy." Následně se uhlí na povrchu vybrousí a na povrchu tak krásně vyniknou letokruhy a suky, jež materiál ozvláštní. 

Ve světě známe dvě metody opalování. Jedna z nich má velice starobylý charakter a jmenuje se Shou-sugi-ban. Opalování se vždy provádí nad otevřeným ohněm, kdy se nejprve opálí jedna strana a následně se deska otočí a stejný úkon se provádí na druhé straně. Novodobá technika dnes ve většině případů používá plynový hořák. Dřevo se sice opaluje podobně, jak je tomu u japonské metody, ale zuhelnatělá vrstva se oproti Shou-sugi-ban vytvoří v mnohem menší tloušťce.

opalovani-bedynky

Na co se tato technika hodí?

  • Zahradní nábytek
  • Pergoly
  • Obklad pro fasády
  • Venkovní dveře a jiné účelové kusy nábytku na zahradě
  • Zahradní budovy (například kůlna, nebo domeček pro děti)
  • Designový nábytek v interiéru
  • Bedýnky a krabičky na všechny nezbytnosti
  • Podlahy

Jak opalovat dřevo v domácích podmínkách?

Novodobý technologický postup opalování se jeví jako nenáročná záležitost, kterou svépomocí zvládne i úplný začátečník. Existuje hned několik způsobů, jak si s opalováním poradit. Nejjednodušším a nejčastějším způsobem je opálení pouze měkkých částí na povrchu. Lehké opálení je velice efektní a výsledek bude i skvělou dekorací. Tuto metodu klidně můžete použít na dřevo, jenž přijde do interiéru. V opačném případě doporučujeme dřevo ohořet daleko více. Následně ale musíte počítat s větší prací při kartáčování. V tomto případě bude dřevo vypadat trochu jinak, než při opalování prvním způsobem. Hlavním rozdílem je to, že nyní bude opálena druhá vrstva. 

Co k tomu budeme potřebovat:

  • Dřevo, bedýnku, nebo jakýkoliv kus nábytku, který chceme opalovat
  • Plynový hořák
  • Kartáčovačka, nebo kartáč na vybroušení ohořelých částí

Postup:

  • Nachystáme si plynový hořák.
  • Desku ze dřeva rovnoměrně opálíme nejprve z jedné strany a následně i ze strany druhé.
  • Následně ohořelé části očistíme kartáčem.
  • Kartáčovat přestaneme až ve chvíli, kdy se krásně vybarví kresba dřeva a “vylezou” suky.

Malá rada na závěr: Pokud opalujete povrch jen velmi zlehka, tak si dejte pozor na vítr. Ten může plamen sfouknout a opálení tak nebude rovnoměrné. Doporučujeme se v tomto případě schovat někam do dílny, kde povětrnostní podmínky nemají šanci.

opalovani-bedynky-zevnitr   opalovani-bedynky-ze-dreva   opalovani-drevene-bedynky

Jaké jsou vlastnosti opáleného dřeva?

  • Zuhelnatělá vrstva je stálá, tudíž se nemusíte i po několika letech bát o povrch dřeva   a samozřejmě dřevo ani nijak natírat.
  • Jednou ohořelá vrstva dřeva je sama o sobě hůře zápalná, takže opalované dřevo snižuje riziko vzniku požáru
  • Dřevokazné houby a dokonce ani hmyz nemá žádnou šanci.
  • Pokud je zuhelnatělá vrstva dostatečná, tak velice dobře odolává počasí a venkovním vlivům obecně.
  • Trvanlivost takto upraveného dřeva se počítá až na 40-80 let.

Kde je opalované dřevo nejvíce populární?

Možná vás to překvapí, ale dřevěné povrchy domů upravené tímto způsobem najdeme nejčastěji v Japonsku. Není tedy žádným překvapením, že i samotná metoda z Japonska pochází. Vzhledem k tomu, že se obložení domů v Japonsku skládalo ve většině případů ze dřeva, tak se metodě Shou-sugi-ban věnovali jen opravdoví mistři, kteří svému řemeslu dobře rozuměli. Takto upravený dům již jeho majiteli vydržel po celý jeho život, aniž by se musel vrhnout na složitější úpravy.

cina

Co když…

… Byste doma chtěli pár takto upravených kousků, ale chybí vám prostory, nebo materiál? Na e-shopu ČistéDřevo.cz najdete spoustu již opálených bedýnek, které se skvěle hodí do rustikálního, venkovského, či boho interiéru. Dobře poslouží i jako báječný předmět pro neotřelé sezonní dekorace.

opalena-bedynka-dekorace

Jak vyrobit dřevěnou krabičku ze zbytkového dřeva

Jak vyrobit dřevěnou krabičku ze zbytkového dřeva

skladnik-ve-skladu

Dneska se společně podíváme na velice jednoduchou výrobu dřevěných krabiček. Válí se vám doma občas přebytečná prkna, nebo jiné kusy dřeva a je vám je líto vyhodit, nebo spálit? I ze zbytkového dřeva lze vyrobit hezkou krabičku, kterou můžete využít na nejrůznější způsoby.

Co budeme potřebovat

  • Odřezek prkna podle potřeby (cca 10 cm výška)
  • Překližka
  • Disperzní lepidlo
  • Rohová svorka
  • Hřebíky nebo vruty
  • Kladivo
  • Bruska nebo brusný papír
  • Pila (záleží, jakou máte doma – ruční pilka na dřevo, japonská pilka)
  • Olej na dřevo, který je vhodný pro styk s potravinami
  • Tužka
  • Metr a pravítko
  • Úhelník

Postup

  1. Ze starého prkna odstraníme případné hřebíky.
  2. Vezmeme (ideálně elektrickou) brusku, kterou dřevo pořádně obrousíme. Pokud touto vymožeností nedisponujeme, nemusíme hned házet flintu do žita. Stačit nám bude naše síla a brusný papír. Pokud použijeme nízkou zrnitost, tak bude deska poškrábaná jak od medvěda. Platí i zde pravidlo, že čím je zrnitost vyšší, tím bude výsledek jemnější a hladší, ale musíte počítat i s vyšší námahou.
  3. Pomocí metru a úhelníku si předpřipravíme 4 stejně dlouhé desky. 
  4. Námi zvolenou pilou uřežeme kusy přesně v místě, kde jsme si řez vyznačili tužkou.
  5. Řezy obrousíme smirkovým papírem.
  6. Dvě desky na řezu natřeme disperzním lepidlem (stačit by nám mohla disperze číslo 2, pokud bychom chtěli výsledný produkt využívat jen v interiérovém prostředí, jestliže ale uvažujeme například nad uložením do sklepa, tak využijte spíše disperze číslo 3).
  7. Kolmo k sobě desky přiložíme a utáhneme rohovou svorkou.
  8. Nyní k sobě desky přibijeme hřebíky. 
  9. Postupujeme stejným způsobem nadále, dokud nemáme všechny desky k sobě přibité.
  10. Tvar krabičky obkreslíme na překližku z bukového dřeva a vyřežeme – bude se jednat o dno naší krabičky.
  11. Nyní dno k deskám přibijeme hřebíky.
  12. Krabičku celou potřeme olejem na dřevo, který je vhodný pro styk s potravinami.

bedynka-rozlozena   bedynka-vyroba-doma   bedynka-vyroba-domaci

Na co lze krabičku využít?

Úložný box ze dřeva můžete využít na obrovské množství způsobů, tak popusťte uzdu své fantazii, nebo se inspirujte naším seznamem. 

  • Uchovávání sezónní zeleniny (mrkev, cibule, česnek, brambory, červená řepa).
  • Zazimování jablek a hrušek.
  • V dílně poslouží jako box na vše potřebné, a hravě se tak vypořádá s menším i větším chaosem.
  • Drobné zahradní náčiní budete mít v takové bedýnce vždy po ruce.
  • Krabičku využijete i na sportovní potřeby (například na cyklo doplňky).
  • Vášniví zahrádkáři zde mohou uchovávat semínka potřebná k jarnímu setí.
  • V interiéru poslouží na všemožné rukodělné potřeby (například jako kazeta na šití, nitě, vlnu na pletení, apod.)
  • Uchovávání barev a laků na umělecké tvoření.
  • Potřeby do domácnosti budou mít v podobném boxu vždy své bezpečné místo.

bedynky-na-sber   bedynky-na-sber-jablek

Co když…

Jak jsme ukázali, tak výrobu dřevěných krabiček zvládne kdokoliv (i žena, která dříve k manuální práci ani nepřičichla :)), přesto si ale na výrobu nemusíte troufnout, nebo vám chybí potřebný materiál, nebo například dílna. Na našem e-shopu ČistéDřevo.cz najdete spoustu dřevěných krabiček a bedýnek, které můžete využít jak v interiéru, tak v exteriéru na uložení potřebných věcí. Vybírat můžete z přírodních, dekorativních či opálených verzí. Na bedýnku si dokonce můžete nechat vygravírovat nápis, na co se bude krabička používat – co třeba “Výbava pro gentlemany” nebo “Potřeby na DIY?

bedynky-ve-skladu   bedynky-sklad

 

3 originální dárky pro učitele s osobní hodnotou

3 originální dárky pro učitele s osobní hodnotou

bylinkova-sul-darek

Chcete učitelkám vyjádřit uznání za jejich celoroční práci s vašimi dětmi, rádi byste ale dárku vdechli individualitu? Domácí výroba, která ve vhodném provedení i krásně vypadá, dá vyučujícímu najevo, že jste si opravdu záležet.

Bylinková sůl ve stylové kořence

Taky stále přemýšlíte, jaké koření použít? Bylinková sůl vám v mnohém usnadní rozhodování. S pěkným věnováním je samozřejmě i ideální drobností pro oblíbeného kantora.

bylinkova-sul-vyroba   bylinkova-sul-priprava

Co budeme potřebovat

  • Kořenka s dřevěným víčkem
  • Hrubozrnnou sůl
  • Čerstvé koření (zde záleží na vašich preferencích)
  • Hmoždíř nebo nůž
  • Plech vyložený pečícím papírem na následné sušení
  • Jmenovky na kořenky, cedulky nebo permanentní fix na popsání výsledku

Postup

  1. Hrubozrnnou sůl společně s bylinkami nasekáme. Obecně lze říci, že je doporučen poměr 4:1. Vybíráme koření, které k sobě ladí. Například petržel, česnek a pažitka, nebo rozmarýn s levandulí a šalvějí. Oblíbená je i pikantní varianta s chilli papričkami.
  2. Někteří dokonce využívají hmoždíř na koření, aby se jim vůně dokonale promísily. Pokud se rozhodnete pro hmoždíř, netrapte koření příliš dlouho, ať není výsledek zbytečně “kašovitý”.
  3. Připravte si pečicí papír na čistý plech a vsypte na něj voňavou směs. 
  4. Takhle rozložená bylinková sůl by se měla na plechu v pokojové teplotě sušit minimálně dva dny.
  5. Po usušení vložíme sůl do kořenek a nezapomeneme na případné věnování, popisek, nebo stylovou cedulku na koření, která celému výtvoru dodá šmrnc.

bylinkova-sul

Ochucený olivový olej

Ochucený olivový olej lze použít do salátů, k vaření, nebo si do něj můžete jen namáčet čerstvé pečivo. Výslednou chutí budete totiž ohromeni.

Co budeme potřebovat

Postup

  1. Bazalku nakrájíme nadrobno, česnek rovněž nakrájíme na plátky, nebo alespoň plochou nože rozdrtíme. Někdo nechává česnek vcelku (i my jsme pár stroužků vcelku nechali), aby to v lahvi dobře vypadalo.
  2. Vložíme do čisté lahve. Pokud recyklujeme lahev například od alkoholu, tak ji napřed vyvaříme a necháme řádně oschnout.
  3. Zalijeme olivovým olejem.
  4. Lahev pořádně uzavřeme a necháme na stinném místě alespoň tři dny odpočinout.
  5. Výrobek případně označíme cedulkou, nebo popíšeme pro lepší efekt.

ochuceny-olivovy-olej

Svíčka s dřevěným knotem

Sladkosti dostává paní učitelka každý rok. Objevte kouzlo svíček s dřevěným knotem, jejichž praskání domov rázem zútulní. Nezapomeňte si jich pár vyrobit do zásoby. Jen se po nich zapráší.

Co budeme potřebovat

  • Dřevěné knoty
  • Kokosové misky
  • Vosk (můžete klidně použít starý vosk ze svíček) – na výběr je hned několik možností, například parafínový, kokosový, sojový, přírodní vosk, … 
  • Hrnec, kde se bude vosk rozehřívat
  • Éterický olej a případně barvivo (nemusí být)

kokosova-svicka-bila   kokos-svicka

Postup

  1. Ve vhodné nádobě začneme rozpouštět vosk (skvěle se hodí například džezva). My jsme použili zbytky starých svíček. V tom případě doporučujeme použít barvivo, obzvláště ve chvíli, kdy mícháte různé barvy svíček.
  2. Vosk vždy opatrně rozpouštíme ve vodní lázni a nikdy ho nenecháme vřít.
  3. Ve chvíli, kdy je vosk rozpuštěný, tak k němu přimícháme barvivo, nebo dokonce éterický olej. Velice oblíbené jsou i sušené byliny. Vyzkoušet můžeme například uklidňující levanduli, povzbuzující měsíček, či voňavý lístek růže.
  4. Připravíme si dřevěný knot a skořápky z kokosu (skořápku lze poměrně jednoduše rozpůlit) nebo kokosovou misku
  5. Do připravené misky z kokosu vložíme knot svíčky, který ale musíme zastřihnout, aby příliš nepřevyšoval samotnou nádobu. Ten dřevěný je velice stabilní a nemusíte ho tedy ničím uchycovat.
  6. Do připravené nádoby s knotem pomalu vlijeme připravenou rozpuštěnou směs.
  7. Necháme ztuhnout.

svicka-mala

Malá rada na závěr – svíčkám s dřevěným knotem občas déle trvá, než se rozhoří. Rovněž se nevyplatí zapálit svíčku jen na chvíli. Doporučujeme je tedy zejména na příjemné hygge chvilky u oblíbené knížky, kde si budete užívat plápolající světlo, ale i efektní praskání dřeva.

Jak se starat o dřevěné produkty

Jak se starat o dřevěné produkty

servirovani-v-prirode

Dřevo je savým a porovitým materiálem, které často mění tvar i velikost. Naštěstí se dá správnou údržbou proti těmto vlastnostem velice účinně bojovat a zamezit tak pohybu materiálu.

Dřevěné produkty déle vydrží, jen pokud jsou dobře ošetřené

Při aplikaci dřevěných produktů do interiéru a exteriéru je dobré myslet zejména na okolní podmínky, které na dřevo mohou působit. Abychom co nejvíce prodloužili jejich životnost, zaměříme se na prvotní ošetření. Dřevěný výrobek by se měl namořit, či nalakovat, abychom jej uchránili před hmyzími škůdci, vlhkostí, či povětrnostními podmínkami. Samozřejmě v exteriéru odolává dřevo daleko hůře, ale i interiér může být oříškem. Málokdo totiž přesně ví, jakou má třeba doma vlhkost. 

drevene-servirovani

Jak se starat o dřevo

  • Ať už se jedná o vnitřní, či venkovní prostory, nejdůležitější je vždy nátěr. Ten zabrání případné vlhkosti, nebo parazitům, jenž by se do dřeva mohli dostat.
  • Lak, nebo jakákoliv jiná ochranná látka (mořidlo, olej, včelí vosk), samozřejmě daleko lépe přilne k povrchu, který je čistý, suchý a řádně obroušený. Použijeme tedy vhodný smirkový papír a dřevo pro nátěr připravíme.
  • Nátěr vybíráme s rozvahou a případně se poradíme v hobby centru, nebo obchodu s laky.
  • Dřevo vždy natíráme ve vhodných podmínkách – nedoporučuje se natírat ve vlhku (mlha, déšť), když fouká vítr, nebo za přímého slunečního svitu. 
  • O dřevo bychom měli pečovat pravidelně. Kontrolujeme, jestli nikde nejsou praskliny, nebo jestli materiál nepotřebuje znovu nalakovat, natřít voskem nebo namořit. Jedině tak prodloužíme jeho životnost.

nater-desek

Renovace dřeva udělá ze starého kousku doslova umělecké dílo

Starý dřevěný nábytek rozhodně nevyhazujte. Masivní dřevo se vždy dá nějak natřít, renovovat, či opravit a může ještě udělat spoustu parády. Pokud chceme renovovat starší kousek ze dřeva, tak nejdříve ze všeho musíme odstranit staré nátěry. Čistého povrchu bez zbytků starého laku docílíme pomocí pilníku na dřevo, nebo eletrické brusky a na dočištění použijeme vhodný brusný papír (vyšší zrnitost se používá na opravdu jemné zabroušení, nižší se nemusíme bát použít na hrubší opracování). Nezapomínejme, že dřevo stále pracuje, takže renovujeme v suchém prostředí. Kousek nábytku (nebo jakéhokoliv jiného dřevěného výrobku) vždy musíme zkontrolovat a vyplnit případné mezery, praskliny, prohlubně, nebo jakékoliv jiné nedostatky tmelem. Teprve poté přichází na řadu opětovné ošetření, namoření, nebo nalakování.

renovace-dreva   renovace-stare-zidle

Šetrné čištění dřeva a výrobků z něj

Jistě máte doma spoustu výrobků ze dřeva k běžnému užití i dřevěný nábytek, který si zaslouží pečlivou a důkladnou péči. Stále populárnější je i dřevěné nádobí, jenž se v kuchyních dostává zase do popředí. Možná máte i dost chemických prostředků, které navíc ke dřevu jako přírodnímu materiálu ani moc neladí. Ukážeme vám, že čistění dřeva v interiéru je velice levnou a nenáročnou činností a většinu ingrediencí navíc máte doma. 

  • Na zašlé a znečištěné výrobky ze dřeva (například vařečky, prkénka, korýtka) použijeme směs citronu, sody, vody a octa. Všechny nečistoty krásně pustí a dřevo bude jako nové.
  • Na nábytek, dřevěné misky, nebo jakékoliv jiné produkty do domácnosti bude bohatě stačit směs destilované (převařené) vody a bílého vinného octu. Pokud navíc do směsi přidáme několik kapek esenciálního oleje (doporučujeme pro svou svěžest citronelu, nebo uklidňující levanduli), tak byt bude i nádherně vonět.
  • Vyčištěné dřevo následně ošetříme vhodným olejem. Nemusíme se vůbec dívat po ničem složitém, bohatě poslouží olivový olej, případně kokosový – ten doporučujeme díky jeho příjemné vůni, ale i dezinfekčním a antibakteriálním účinkům.

Tip na konec – jak uklidit budku po hnízdění

Dřevěné výrobky nám dobře slouží jak doma, tak i v exteriéru, kde tvoří výraznou část užitečných dekorací. Tak tomu je například i v případě ptačí budky. Pokud jsme se rozhodli na zahradu aplikovat zahradní budku, či krmítko, tak nesmíme zapomenout ani na následnou údržbu. V budkách se za hnízdící období (to většinou trvá od jara do podzimu) nastřádá velké množství nepořádku, od různých zbytků potravy až po bláto. Představa toho, že do neuklizené budky přivedou ptáci nová mláďata tedy není nijak zvlášť lákavá. Jak na to?

ptaci-budka-cisteni   ptaci-budka-uklid   ptaci-budka-v-lese

  • Budku otevřeme (již při koupi, nebo výrobě budky přemýšlíme nad tím, že by se budka měla dát snadno čistit) a vybereme staré hnízdo. Zejména z toho důvodu, že na jaře může jít do budky hnízdit úplně nový druh, jenž bude mít požadavky na hnízdo úplně jiné.
  • Nyní budku vyčistíme od všeho nepořádku. Špachtlí vybereme rohy, kde se může nacházet trus, bláto a peří ptáků.
  • V případě velkého znečištění můžeme klidně použít horkou vodu a mýdlový roztok.
  • Důležité je nechat budku řádně vyschnout.

A kdy je nejlepší budky vyčistit?  Dalo by se říct, že na to vlastně máte celou zimu. Pokud chcete nechat budku jako zimoviště pro jiný druh zvířat (například hmyz), tak neuděláte chybu, když ji vyčistíte na konci podzimu (říjen-listopad). My doporučujeme čistit budku v zimních měsících, kdy mrzne – mráz si hravě poradí s viry a nevyžádanými bakteriemi, takže si můžeme být jistí, že na jaře bude budka dokonale připravená na příchod mláďat.

Rytí do dřeva

Rytí do dřeva

ryti-do-dreva

Technika rytí je tu s námi již od dob pravěku. Primitivní rytí bylo po čase nahrazeno uměleckým zdobením například zbraní, či šperků, nebo k vytváření pečetí. Dnes se technika hlubotisku uplatňuje zejména na uměleckém poli. Pro mnohé kutily se však například dřevoryt (dlabání, nebo rytí do dřeva) stal i zajímavým a velice relaxačním koníčkem.

Co je to gravírování?

Jedná se o technologii, jejíž princip spočívá v odebírání hmoty vhodným náčiním a zanechává tak na výrobku nesmazatelnou stopu. Tvoření jakýchkoliv prohlubní do tělesa různorodého materiálu bylo využíváno zejména v uměleckém odvětví. V dnešní době lze mechanické rytí jednoduše nahradit snadnějším a méně náročným laserovým gravírováním, které pracuje na principu zahřívání povrchu daného materiálu. Pojďme si nyní ujasnit pojmy, které s gravírováním souvisí.

gravirovani-rucni   gravirovani-ozdoby

  • Pyrografie – jedná se o uměleckou techniku, díky níž se dá horkým předmětem psát, či kreslit do nenáročných materiálů (dřevo a kůže). Podkladem je nejčastěji lípa a javor. Pyrografie, jak se někdy rytí do dřeva ohněm říká, je dnes velice populární technikou pro všechny, kdo rádi tvoří. Do dřeva se speciální ruční pájkou dají vytvářet nejrůznější nápisy, vzkazy, ozdobné ornamenty, nebo loga. 
  • Rytí – narušení materiálu tělesa, konkrétně mluvíme o odstraňování materiálu z jeho povrchu vhodným pracovním nástrojem. Ideální pomůcka pomocí vrypů, dýh, rytí vytváří na materiálu prohloubeniny.
  • Gravírování – Gravírovací stroj (pantograf, gravírovací plotter, nebo laserová gravírka) nahrazuje metodu ručního rytí. Tyto stroje jsou buď řízené počítačem, nebo se jedná o mechanickou záležitost.
  • Vypalování – Jedná se vlastně o pyrografii, ale i laserové gravírování. Pomocí tepla se do zvoleného materiálu píše, nebo kreslí. Využít můžeme ruční pájky, nebo mechanického, či počítačem řízeného většího stroje.
  • Vyřezávání do dřeva laserem – V řezací mezeře vzniká díky laseru tak vysoká teplota, že dřevo vlastně sublimuje (odpařuje se pomocí kouře, který rychle uniká a rovněž odvádí vysokou teplotu potřebnou k vyřezávání požadovaných objektů). Tedy žádný odpad, žádné piliny.

gravirovani-detail

Laserové gravírování, vypalování i řezání na zakázku

Speciální a profesionální gravírovací stroje, které náš tým ČistéDřevo.cz využívá v dílně, dokáží vytvořit nejrůznější ornamenty, vypálit nápis nebo věnování a v neposlední řadě lze dokonce laserem vyřezat drobné tvary například z překližky. Využít profesionálního gravírování doporučujeme ve chvíli, kdy potřebujete do dřeva vyrýt složitější ornamenty, či texty nebo potřebujete větší množství stejných kusů. Gravírovací stroj vaše požadavky zvládne na jedničku.

gravirovani-laser   gravirovani-vanocni-prani   gravirovani-laserem

Metoda ručního rytí do dřeva má své kouzlo

Kromě dlabání, které můžete využít pro výrobu například misek, nebo dřevěných lžic, můžete využít i schopností ruční vypalovačky do dřeva, nebo gravírovacího pera (seženete ve speciálních e-shopech a hobby obchodech). Výsledek má výraznou osobní hodnotu, zároveň vás potěší i relaxační účinek, jež v sobě tato umělecká pyrografie skýtá.

ryti-do-dreva-rucne

Návod na dlabání dřeva pro úplné začátečníky

  • V první řadě dbáme na výběr vhodného nářadí. Nejlépe vám poslouží set dlát, které snadno zakoupíte ve specializovaných e-shopech na internetu. Rukojeť by měla být dostatečně pohodlná a pevná. Čepele dlát by se měly pyšnit tvrzenou ocelí. Nikdy neryjeme s tupým dlátem, nebo s dlátem, jenž jeví známky poničení.
  • Nyní bychom se již měli zaměřit na výběr správného druhu dřeva. Začátečníci by měli volit spíše měkká dřeva (nejvhodněji se jeví lipové – je cenově dostupné a velice dobře poddajné).
  • Při dlabání se dřevo odebírá od středu směrem k okrajům. Vždy dláto držíme za rukojeť.
  • Do dřeva ryjeme vždy proti vláknům, nikoliv po vláknech.
  • Následný výrobek bychom měli následně nějak ošetřit. Brusným papírem vyrovnáme nerovnosti a celkově dřevo zahladíme. Nezapomínejme, že do dřeva se mohou pustit nejen škůdci, ale i okolní podmínky a vlhkost. Pro dokonalou péči o výrobek proto využijeme schopností mořidla nebo včelího vosku.

ryti-do-dreva-pomucky   ryti-do-dreva-postup

Fascinující dárky i dekorace

Dárky, či dekorace, které si sami vyrobíme, pro nás vždy mají daleko větší hodnotu. Navíc si tak vytvoříte výrobek přesně ladící s interiérem, nebo zajímavý prvek, jenž není snadno dohledatelný na trhu. Co dalšího si můžete vyrobit dlátem, nebo gravírovací pájkou/perem?

  • Jmenovky na dárky, nebo například na slavnostní/svatební stůl
  • Přáníčka s dojemným vzkazem, nebo originální básničkou
  • Krásné gravírované obrazy ve skandinávském stylu
  • Dřevěné vánoční ozdoby
  • Svícny
  • Misky, tácy i korýtka na stylové servírování jídla

balonek-se-jmenem   vajecny-liker-darek   geometricky-obraz-cerny

Historie rytectví

Rytectví patří k velice starobylému a váženému řemeslu. Zdobení různých materiálu provází lidstvo již od jeho vzniku. Rytím se zdobily již kostěné pazourky, či nejrůznější předměty z kamene. K nejstaršímu ryteckému umění bezesporu patří gravírování do kovu. Zdobily se nejen šperky, ale i zbraně, knoflíky, ale i obrazové rámy. 

Mnoho historických řemesel jsou dnes k vidění již jen v dobových muzeích, to však není případ rytectví. To, i přes svůj velice starobylý původ, je dodnes hojně užívanou technikou. Dodnes se například ruční rytí používá na bankovky, známky a jiné ceniny. Jedině tak se dá následně poznat padělek.

Chcete na Vánoce darovat něco osobního? Jednoduché ruční výrobky ze dřeva jsou skvělou volbou!

Chcete na Vánoce darovat něco osobního? Jednoduché ruční výrobky ze dřeva jsou skvělou volbou!

nahledovy-vanoce (2)

Ty nejhezčí dárky jsou ty s láskou ručně dělané. Souhlasíte? Navíc tímto osobním dárkem značně šetříte peněženku a také vytvoříte dárek i na poslední chvíli. Ručně vyrobené dřevěné dárky mají své kouzlo a osobní dotek, který je činí zvláštními a nezapomenutelnými. A co by mohlo být lepšího než předat někomu kus svého srdce a času právě v období Vánoc?

Docházejí vám už vánoční nápady? Ze dřeva můžete vykouzlit spoustu neotřelých výrobků, které budou vonět po lese, ohromí však i osobní atmosférou ruční výroby. V tomto článku najdete opravdu jednoduché návody na výrobky ze dřeva, které můžete snadno použít jako jedinečný vánoční dárek.

Obsah

Jak vyrobit dřevěné vánoční přání

S láskou vytvořené přání udělá radost hlavně členům rodiny. Vřele doporučujeme si k tvoření přizvat děti, které snadno vyrobí osobní dárek za pár korun.

Co budeme potřebovat

  • Dřevěnou překližku
  • Pájku/černý permanentní fix, nebo akrylové barvy se štětcem
  • Snítek smrkové větvičky
  • Ruční pilka (nebo pokud máte možnost si někde půjčit elektrickou variantu lupínkové pilky, tak to budete mít jednodušší)
  • Lýkový, jutový nebo obyčejný provázek v přírodní barvě 
  • Tužka a pravítko

Postup

  1. Vezmeme si bukovu nebo topolovou překližku (koupíte na specializovaných e-shopech, v hobbymarketu nebo obchodu se dřevem) a nakreslíme požadovaný tvar tužkou. Ideální je obdélník, nebo čtverec, jiný tvar bude ruční pilkou složitěji proveditelný.
  2. Nyní na řadu přichází naše síla. Pomocí ruční pilky nebo elektrické lupínkové pilky vyřežeme podle předlohy požadovaný tvar. Pokud si na samotný výřez netroufáme, tak vánoční přání můžeme nechat vygravírovat laserem. My vám na e-shopu ČistéDřevo.cz rádi vyjdeme vstříc. (Navíc u nás najdete již hotová krásná jednoduchá vánoční přání v přírodním provedení.)
  3. Vzkaz na dřevo vypálíme pomocí ruční pájky (lze zakoupit v hobbymarketech, papírnictví i supermarketech) nebo si od našich odborníků necháme vypálit písmo laserem.
  4. Zde už na řadu přichází naše kreativita a fantazie. Přáníčko můžete klidně pomalovat akrylovými barvami – doporučujeme například jako originální dáreček pro babičku od svých vnoučat. Malba na dřevo vykazuje jistá pravidla, ale pro tvoření s dětmi je perfektní.
  5. Dnes tolik oblíbený skandinávský styl hravě zvládneme jen s nápisem a převázáním přání přírodní stužkou, ke které přivážeme smrkovou snítku.

vanocni-prani-stromecek

Svícen pro začátečníky zvládne každý

Taky zastáváte názor, že nejhezčí dárek je ten ručně vyrobený? S tím se rozhodně nedá přít! Svícen nejen že dokonale splní svůj dekorační účel, ale zvlášť o Vánocích obdarovaný ocení jeho hřejivost a vůni dřeva.

svicen-z-kmene

Co budeme potřebovat

  • Dřevěný širší blok dřeva, nebo kmínek dřeva (například z břízy)
  • Vrtačku
  • Vhodně zvolený vrták (volíme podle průměru svíčky)
  • Brusku, brusný papír
  • Tužku
  • Pilu

svicen-z-kmene-vyroba   svicen-z-kmene-postup   svicen-z-kmene-diy

Postup

  1. Z dřevěného hranolu vyřežeme díl, který nám bude stačit na požadovaný počet svíček (můžete například vyřezat pouze jednoduchý čtvereček na jednu čajovou svíčku). Doporučujeme na hranol jen pro oko přiložit svíčky, abychom svícen neměli příliš dlouhý nebo krátký. 

Náš tajný tip: Máte rádi – stejně jako my – rustikální styl v tradičním duchu? Materiál na svícen si klidně přineste z procházky po lese. Stačí silnější rovná větev stromu, krásně vypadá bříza, nebo větve jehličnanů s drsnější kůrou. My jsme například použili větve švestky, které by šly jinak na podpal.

  1. Požadovaný tvar hladce vybrousíme brusným papírem (pokud použijeme masivní kus s kůrou, tak tento krok můžete přeskočit).
  2. Tužkou si nakreslíme výřezy pro požadovanou velikost svíčky. V tomto bodě se musíme dobře rozmyslet, na jakou svíčku bude svícen uzpůsoben (čajová, úzká dlouhá svíčka, adventní silnější svíčka…)
  3. Podle průměru svíčky vybereme průměr vrtáku. Vrtákem vyřežeme hluchou díru.
  4. Otvor na svíčku by měl být neznatelně větší, aby se do něj svíčka dobře aplikovala. Hloubka otvoru na čajovou svíčku by měla být shodná s její výškou (cca 1,5 cm).
  5. Následný výrobek můžeme v případě zájmu natřít akrylovou barvou vhodnou pro dřevo, nebo jakkoliv jinak dozdobit. Opět vám tento bod odpadne, pokud použijete jako my větev stromu.

Výrobu svícnu jste měli v plánu, ale osud tomu chtěl jinak a vy jeho výrobu už nestíháte? Na našem webu ČistéDřevo.cz najdete krásné dřevěné svícny a to buď v hladkém designu (ten doporučujeme například na metodu decoupage a tím pádem můžete svým způsobem přiložit ruku k dílu) nebo v přírodní variantě s kůrou.

svicen-z-kmene-v-zahrade

Praktická police v skandinávském designu

Pokud stavíme ze dřeva, tak je nejdůležitější zejména naše přesnost. Není nic horšího, než si poličku navrtat křivě. Police z dřevěných bedýnek, nejen že skvěle vypadá a dodá domovu útulný a vzdušný nádech, ale rovněž budete nadšení z jednoduché výroby.

 bedynkove-policky

Co budeme potřebovat

  • Bedýnka/Bedýnky ze dřeva
  • Vrtačka
  • Hmoždinka a vruty
  • Vodováha
  • Brusný papír
  • Tužka

Postup

  1. Dřevěnou bedýnku zkontrolujeme a případně dobrousíme k dokonalosti.
  2. Do každého rohu bedýnky navrtáme vrtačkou dírku. V tomto případě záleží na preferencích – pokud potřebujeme větší nosnost police, tak doporučujeme připevnit polici na všech čtyřech rozích.
  3. Přiložíme na stěnu, kam chceme poličku umístit.
  4. Pomocí vodováhy polici srovnáme do polohy, kdy bude bublinka ve vodováze přesně mezi dvěma ryskami (oceníme jistě druhé ruce alespoň k přidržení).
  5. Tužkou uděláme na stěnu tečku, kde budeme vrtat.
  6. Bedýnku přivrtáme v místech, které jsme si vyznačili tužkou. My jsme zvolili hmoždinku s vrutem o velikosti 8 mm, která pohodlně unese bedýnku i pár knih, dekorací nebo třeba květináč. 
  7. Bedýnek klidně můžeme použít více a vytvoříme tak celou stěnu, která bude vzdušná a interiéru bude značně slušet.

Jak vyrobit dřevěnou bedýnku

Pokud máte prostor, vyzkoušejte si i samotnou výrobu bedýnky ze dřeva.

Kreativní jedinci se nemusí spokojit s přírodním vzezřením těchto moderních poliček. V tom případě doporučujeme opálenou verzi, případně dekorativní, nebo si na ně můžeme nechat vypálit nějaký vzor, nebo je natřít vhodnou barvou (nejlépe vám poradí v hobby marketech – akrylovou barvou na dřevo nikdy nešlápnete vedle), či použít metodu decoupage.

bedynka-na-stene-detail

Co když… 

… jste fanoušky dřeva a krásných výrobků z něj, ale na ruční práci si moc netroufáte? Není nic jednoduššího, než navštívit náš web ČistéDřevo.cz a vybrat dokonalý dárek pro vaše nejbližší.