Jak připevnit houpací síť
Houpací síť je skvělým způsobem, jak si užít relaxaci na zahradě, balkoně, terase, či dokonce v interiéru. Pokud ale tápete, zda vám půjde síť dobře uchytit, přinášíme vám návod na snadné připevnění houpací sítě a rady, bez kterých se při zavěšování sítě, či závěsného houpacího křesla, neobejdete.
Zasloužená relaxace pod korunami stromů
Houpací síť, či závěsné křeslo oceníte zejména v parném létě k zaslouženému odpočinku. Jemné kolébání rovněž navozuje studií potvrzený hluboký spánek. Už při 20 minutovém šlofíku dostatečně zregenerujete své tělo (více o spánku si můžete přečíst v knize Proč spíme, kterou tímto vřele doporučujeme). Nejen, že si v síti důkladně odpočinete, ale lépe se v ní soustředí a rovněž se v síti při balancování zapojují i vnitřní orgány. O pasivním odpočinku tedy rozhodně mluvit nemůžeme.
Jak připevnit houpací síť
- Nejklasičtější variantou je připevnění mezi dvěma stromy. Stromy musí být ale dostatečně silné a zejména s vhodnou vzdáleností od sebe. Minimálně se jedná o 3 m.
- Ke stromu je připevníme pomocí dvou dostatečně dlouhých provazů vhodným uzlem. Nejpevnější typy uzlů vhodné k zavěšení houpací sítě naleznete níže.
- Pokud jsou stromy od sebe vzdálené příliš, musíme provaz prodloužit a zavěsit výše, aby vzniklo dostatečné “prověšení”. Velice často se setkáváme s tím, že síť je zbytečně napnutá právě z toho důvodu, že jsou opěrné body od sebe příliš vzdáleny.
- Závěsný systém v balení jednotlivých sítí a houpacích křesel mnohdy nepočítá s velkými vzdálenostmi záchytných bodů od sebe. Pokud tedy není délka dostatečná, můžeme si vypomoci dalším provazem - doporučují se například horolezecká dynamická lana. K stávajícímu provazu nejlépe připevníme uzlem zvaným popruh.
- Výška zavěšení se odvíjí od závěsných bodů. Od země by měla mít polovinu délky, než je vzdálenost mezi oběma body. Pokud je tedy vzdálenost mezi opěrnými body 5 m, tak by výška zavěšení měla být zhruba 2,5 m.
- Pro lepší pohodlí se doporučuje zavěšovat v mírném sklonu (aby případně hlava byla výše než zbytek těla). Docílíte toho tak, že na jedné straně provaz pověsíte o něco výše (stačí se držet řádu pouze několika málo cm).
Dřevěný stojan na houpací síť
Pokud na vaší zahradě chybí dostatečně vzrostlé stromy, pak nejjednodušším východiskem je pořídit si dřevěný stojan na houpačku i síť. Houpací stojan se skládá z dřevěných tyčí, které tvoří silnou a pevnou konstrukci. Kombinace sítě s dřevěným materiálem stojanu zároveň vytváří příjemnou zahradní dekoraci.
Zavěšení na skoby
Spousta zahrad již v dnešní době disponuje pergolou, případně přidruženou terasou. Tam samozřejmě nechybí pevné dřevěné sloupy, či trámy, na které lze připevnit skoby, či háčky. Následně postupujeme stejně jako při zavěšování mezi dva stromy. I v tomto případě nesmí být vzdálenost jednoho konce od druhého menší než 3 m.
Houpačka do interiéru
Není neobvyklé si dřevěné houpací křeslo pořizovat i do interiéru, kde bude i zajímavou dekorací. Vyzkoušejte!
Typy uzlů vhodné k zavěšení houpací sítě
Uzel “osmička”
Uzel osmička (také známý jako uzel na klíč) je jeden z nejčastěji používaných uzlů pro zavěšení houpací sítě. Jedná se o jednoduchý a zároveň pevný uzel. Pro vytvoření uzlu osmička se provleče lano nebo řetěz přes oko na konci houpací sítě a poté se zaváže uzel.
Rybářský uzel
Tento uzel se obvykle používá pro spojování dvou kusů lana nebo řetězu, ale může být také použit k zavěšení houpací sítě. Pro vytvoření uzlu se provleče lano nebo řetěz přes oko na konci houpací sítě a poté se provedou křížové zákruty přes sebe, následované jedním zákrutem pod prvním.
Uzel s klapkou
Pro vytvoření uzlu s klapkou se provleče lano nebo řetěz přes oko na konci houpací sítě a poté se provleče zpět přes sebe, aby se vytvořila smyčka. Poté se provleče zpět přes smyčku a pod první vrstvu lana nebo řetězu. Tento postup se opakuje ještě jednou, aby se vytvořila klapka, která zajistí, že uzel zůstane pevný a bezpečný.
Uzel zvaný “popruh”
Tento uzel je velmi pevný a bezpečný a obvykle se používá pro spojování dvou kusů lana nebo řetězu.
Alternativy ke klasické houpací síti
- Dřevěná zahradní houpačka
Součástí zahradního nábytku je často dřevěná houpačka. Ta může v mnoha ohledech zastoupit houpací síť, na kterou třeba nemáte prostor, či jí příliš neholdujete.
- Hamaka, neboli houpačka pro miminka
Hamaky patří do skupiny houpacích sítí, případně houpacích křesel, které díky své vzdušnosti zvládají i velká horka v subtropických a tropických oblastech. Jejich historie spadá někdy do 15. století, kdy byli původními americkými obyvateli používány místo postelí. V současnosti získávají svou popularitu zejména u rodičů malých dětí. Moderní hamaky se často používají jako kolébky pro miminka.
- Závěsné houpací křeslo (proutěné, nebo ratanové)
Někdy se mu také říká závěsné brazilské křeslo a vyniká svým boho vzhledem. Je tedy oblíbeným kouskem nejen do zahrad, teras a pergol, ale stále častěji se stává i nezbytnou součástí interiérů.
- Houpací stan
Houpací stan, nebo dětské hnízdečko je ideální pro rodiny s dětmi. Řádí na vaší zahradě banda raubířů? Dopřejte jim jejich tajnou skrýš, kde se všichni v pohodě vlezou.
- Závěsné proutěné křeslo s již zabudovaným stojanem
V současnosti se na trhu stále častěji objevují závěsná proutěná křesla s již zabudovaným stojanem. Vynikají vzhledem, ale i jednoduchostí při sestavování. Hodí se zejména na rovná místa na částečně zakrytých terasách, případně pergolách, kde se stávají plnohodnotnou součástí zahradního posezení.
Pro další tipy na zahradní doplňky, vychytávky do domácnosti a dekorace navštivte náš Pinterest. Jsme pro vás ale i na Instagramu, Facebooku i Tik Toku.