3 originální dárky pro učitele s osobní hodnotou
Chcete učitelkám vyjádřit uznání za jejich celoroční práci s vašimi dětmi, rádi byste ale dárku vdechli individualitu? Domácí výroba, která ve vhodném provedení i krásně vypadá, dá vyučujícímu najevo, že jste si opravdu záležet.
Bylinková sůl ve stylové kořence
Taky stále přemýšlíte, jaké koření použít? Bylinková sůl vám v mnohém usnadní rozhodování. S pěkným věnováním je samozřejmě i ideální drobností pro oblíbeného kantora.
Co budeme potřebovat
- Kořenka s dřevěným víčkem
- Hrubozrnnou sůl
- Čerstvé koření (zde záleží na vašich preferencích)
- Hmoždíř nebo nůž
- Plech vyložený pečícím papírem na následné sušení
- Jmenovky na kořenky, cedulky nebo permanentní fix na popsání výsledku
Postup
- Hrubozrnnou sůl společně s bylinkami nasekáme. Obecně lze říci, že je doporučen poměr 4:1. Vybíráme koření, které k sobě ladí. Například petržel, česnek a pažitka, nebo rozmarýn s levandulí a šalvějí. Oblíbená je i pikantní varianta s chilli papričkami.
- Někteří dokonce využívají hmoždíř na koření, aby se jim vůně dokonale promísily. Pokud se rozhodnete pro hmoždíř, netrapte koření příliš dlouho, ať není výsledek zbytečně “kašovitý”.
- Připravte si pečicí papír na čistý plech a vsypte na něj voňavou směs.
- Takhle rozložená bylinková sůl by se měla na plechu v pokojové teplotě sušit minimálně dva dny.
- Po usušení vložíme sůl do kořenek a nezapomeneme na případné věnování, popisek, nebo stylovou cedulku na koření, která celému výtvoru dodá šmrnc.
Ochucený olivový olej
Ochucený olivový olej lze použít do salátů, k vaření, nebo si do něj můžete jen namáčet čerstvé pečivo. Výslednou chutí budete totiž ohromeni.
Co budeme potřebovat
- Uzaviratelnou skleněnou lahev
- Bazalku nebo česnek (nebo jakékoliv jiné koření přesně podle vaši chuti)
- Olivový olej (vybírejte kvalitní)
- Nůž nebo sekáček na bylinky
Postup
- Bazalku nakrájíme nadrobno, česnek rovněž nakrájíme na plátky, nebo alespoň plochou nože rozdrtíme. Někdo nechává česnek vcelku (i my jsme pár stroužků vcelku nechali), aby to v lahvi dobře vypadalo.
- Vložíme do čisté lahve. Pokud recyklujeme lahev například od alkoholu, tak ji napřed vyvaříme a necháme řádně oschnout.
- Zalijeme olivovým olejem.
- Lahev pořádně uzavřeme a necháme na stinném místě alespoň tři dny odpočinout.
- Výrobek případně označíme cedulkou, nebo popíšeme pro lepší efekt.
Svíčka s dřevěným knotem
Sladkosti dostává paní učitelka každý rok. Objevte kouzlo svíček s dřevěným knotem, jejichž praskání domov rázem zútulní. Nezapomeňte si jich pár vyrobit do zásoby. Jen se po nich zapráší.
Co budeme potřebovat
- Dřevěné knoty
- Kokosové misky
- Vosk (můžete klidně použít starý vosk ze svíček) – na výběr je hned několik možností, například parafínový, kokosový, sojový, přírodní vosk, …
- Hrnec, kde se bude vosk rozehřívat
- Éterický olej a případně barvivo (nemusí být)
Postup
- Ve vhodné nádobě začneme rozpouštět vosk (skvěle se hodí například džezva). My jsme použili zbytky starých svíček. V tom případě doporučujeme použít barvivo, obzvláště ve chvíli, kdy mícháte různé barvy svíček.
- Vosk vždy opatrně rozpouštíme ve vodní lázni a nikdy ho nenecháme vřít.
- Ve chvíli, kdy je vosk rozpuštěný, tak k němu přimícháme barvivo, nebo dokonce éterický olej. Velice oblíbené jsou i sušené byliny. Vyzkoušet můžeme například uklidňující levanduli, povzbuzující měsíček, či voňavý lístek růže.
- Připravíme si dřevěný knot a skořápky z kokosu (skořápku lze poměrně jednoduše rozpůlit) nebo kokosovou misku.
- Do připravené misky z kokosu vložíme knot svíčky, který ale musíme zastřihnout, aby příliš nepřevyšoval samotnou nádobu. Ten dřevěný je velice stabilní a nemusíte ho tedy ničím uchycovat.
- Do připravené nádoby s knotem pomalu vlijeme připravenou rozpuštěnou směs.
- Necháme ztuhnout.
Malá rada na závěr – svíčkám s dřevěným knotem občas déle trvá, než se rozhoří. Rovněž se nevyplatí zapálit svíčku jen na chvíli. Doporučujeme je tedy zejména na příjemné hygge chvilky u oblíbené knížky, kde si budete užívat plápolající světlo, ale i efektní praskání dřeva.