BLACK FRIDAY je tu ❤️ Doprava od 29 Kč a sleva 20 % na vybrané produkty. S kódem EXTRA10BF sleva 10 % navíc!

Návody

Návody

Jak už název napovídá, tato rubrika Vám pomůže s výrobou originálních vychytávek a nábytku. Najdete tady návody, jak na to, DIY projekty a tipy, jak si zkrášlit interiér i exteriér proutěnými a dřevěnými doplňky.

Naučte se háčkovat: Základní techniky a tipy pro začátečníky

Naučte se háčkovat: Základní techniky a tipy pro začátečníky

nahledovy-hackovani-zakladni-techniky

Háčkování je nejen relaxačním koníčkem, ale také skvělým způsobem, jak vytvořit krásné a praktické kousky, které mohou sloužit jako osobní doplňky, dekorace či dárky. Pokud jste vždy chtěli proniknout do světa háčkování, teď je ten správný čas začít! 

V článku vás provedeme základními technikami a tipy, které vám pomohou získat jistotu v práci s háčkem a přízí. Od správného držení háčku, přes základní stehy, až po výběr vhodné příze. Kompletně vás provedeme háčkováním krok za krokem!

Obsah

Základní stehy háčkování

Základy háčkování zahrnují například krátký nebo dlouhý sloupek, řetízkové oko, magický kroužek nebo pevný steh. Více o základních stezích se dozvíte v jednom z našich minulých článků. V magazínu rovněž najdete spoustu kreativních návodů háčkování a dalších technik.

Jak udržet napětí příze

“Pro udržení konzistentního vzhledu je velice důležité držet správné a pravidelné napětí příze,“ zdůrazňuje specialistka na háčkování a ruční práce Zuzka z bySuzannee. Zuzka nám proto taky dala návod, jak docílit stejnoměrného napětí příze.

A co vám tedy pomůže kontrolovat napětí příze?

  1. Správná pozice rukou - pokud jsme praváci, tak si přízi udržujeme levou rukou a máme ji namotanou na levé ruce.
  2. Uvolnění příze z klubka - pokud se příze zadrhává, tak to značně ovlivňuje napětí. Klubko proto máme volně položené a důkladně odvinuté.
  3. Výběr háčku - zjistíte-li, že háčkujete příliš těsnými nebo volnými stehy, tak zkuste změnit velikost háčku. Pro méně těsné stehy použijte větší velikost háčku. Menší velikost háčku zase použijte při příliš volných stezích.
  4. Držení napětí a prstech - mnoho lidí používá nejčastěji ukazováček, na který si jednoduše namotáte přízi a tím kontrolujete napětí příze.
  5. Uvolnění - vždy háčkujeme uvolněně. Pokud máte v rukou velké napětí, tak jsou stehy příliš těsné a celkově se hůře háčkuje. “Tuto chybu dělá spoustu začínajících háčkařů. Nemají uvolněné ruce a ztěžují si tak práci. Nemluvě o tom, že se daleko rychleji unaví,” upozorňuje zkušená háčkařka Hanka.

hackovani-detail_1

Jak vybrat háček

Vybrat si správný háček je někdy pořádně tvrdý oříšek! Velice zjednodušeně řečeno, tak háček vybíráme zejména podle toho, co je napsáno na etiketě dané příze. Nic ale není tak jednoduché, jak to vypadá že? Proto jsme si pro vás na toto téma připravili speciální článek nebo se mrkněte na zjednodušenou verzi do videonávodu na YouTube.

Příze na háčkování je základ

Zajímá vás, jak vybrat přízi? Spolehlivé odpovědi najdete v jednom z našich minulých článků. Dobrým začátkem ale rozhodně je důkladně si uvědomit, jaký výrobek budeme vyrábět. Pro začátečníky doporučujeme použít vždy silnější přízi, se kterou se bude lépe pracovat.

Jaké háčky na háčkování použít k jednotlivým projektům?

  • Tuniský háček s přídavným lankem umožňuje práci s více oky najednou. Tím pádem si značně ulehčíte celý projekt. “Lanko” má podobu kruhových pletacích jehlic.
  • Háček s počítadlem stehů se skvěle hodí na složitější a dlouhodobější projekty (deky, vzorované oděvy). Háček s integrovaným počítadlem stehů v rukojeti pomáhá snadno sledovat počet ok nebo řad během práce.
  • Svítící háček - ideální zejména při práci s tmavou přízí. Disponuje ve špičce malou diodou.
  • Dvojitý háček - tento háček má na obou koncích háček a používá se pro oboustranné tuniské háčkování nebo jiné techniky, které vyžadují práci s dvěma stranami najednou.
  • Háček na korálky - velmi jemný ocelový háček určený k navlékání korálků na přízi nebo nitě během háčkování. Používá se hlavně při tvorbě šperků a zdobení.
  • Háček na vlasové háčkování - speciální nástroj se skládá z háčku a vidlice. Vidlice drží dlouhé smyčky, které se následně pomocí háčku spojí v jeden celistvý prvek.

hacky-na-hackovani

Základní háčkovací techniky

Pojďme se společně podívat na základní techniky háčkování. Patří totiž k nejoblíbenějším a zároveň se pomocí těchto technik dají vytvořit doslova unikátní projekty.

  • Klasické háčkování

Nejběžnější forma háčkování při které se používá jeden háček na vytvoření souvislých řad samotného háčkování. Vzory se pak liší podle způsobu háčkování.

  • Tuniské (také afghánské) háčkování

Kombinuje pletení a háčkování. Jedná se o poměrně pokročilou techniku a používá se na něj speciální tuniský háček. Výsledkem je velmi pevná a hladká tkanina bez výrazných mezer mezi jednotlivými oky/stehy. Často se používá na větší textilie jako je povlečení, povlaky na polštáře, přehozy, deky nebo v módním průmyslu.

  • Irské háčkování

Velmi specifický styl háčkování vytvářející husté a složité květinové vzory. Jsou součástí irského folkloru a větších projektů. Tímto způsobem se uháčkuje pouze nějaká část a následně se zapojí do větší kompozice.

  • Filetové háčkování

Kdo by neznal klasickou síťovku! Filetové háčkování je kombinace velice jednoduchých stehů - řetízkového oka a dlouhých nebo krátkých sloupků. Vzor je podobný síťce/mřížce, vyniká pevností, ale i vzdušností. A víte, kde jsem se já osobně setkala s filetovým háčkováním? Nečekaně na burčákovém pochodu, kde mě jedna dobrá paní podarovala háčkovaným držákem na sklenici vína!

  • Amigurumi

Je rovněž známé pod názvem “háčkování do kruhu”. Tvoří se pomocí krátkého sloupku a magického kroužku. Je typické zejména pro výrobu hraček. Momentálně jsou velice populární a mají své stálé příznivce.

  • Koštěné háčkování (Broomstick Lace)

Kombinuje háček na háčkování a velká kulatá tyčka (připomíná násadu na koště). Smyčky se na tyčku natahují a tvoří tak velmi vzdušný, dekorativní a krajkový vzor. Vyniknou na přehozech, šálách a šátcích.

  • Vlasové háčkování (Hairpin Lace)

Pro tento typ háčkování se používá speciální vidlice, která slouží k vytváření dlouhých a rovných smyček. Jednotlivé smyčky se následně spojují právě háčkem a výsledkem je krajkový vzor.

  • Bosenské háčkování

Tato technika využívá pouze pevná oka, která se háčkují do kruhu. Díky tomu vzniká velmi pevný a těsný vzor. Typická je jednoduchost a jednotvárnost stehů.

hackovana-velryba

Co doporučujeme pro háčkování pro začátečníky

Rozhodně háčkovat s pomocí dřevěných polotovarů. Blížící se vánoční svátky jsou k tomu nejideálnější. Proč? Máme pro vás spoustu novinek, dekorací s vánoční tematikou a samozřejmě i vánočních baněk vhodných k obháčkování. A právě zkrášlení baněk pomocí háčkování vřele doporučujeme. Obháčkuje je řetízkovým okem i ten, kdo v životě nedržel háček v ruce (osobně potvrzuji!) a následně se na nich skvěle naučíte další oblíbené základní stehy, případně jejich kombinace.

hackovane-kraslice   hackovane-podtacky   kriz-k-obhackovani

Jak začít háčkovat?

Skvělé tipy pro háčkování:

  1. Nakupte si vše potřebné. Několik velikostí i typů háčků (nevíte, s jakým se vám bude nejlépe pracovat), vhodných přízí nebo naopak již zmiňovaných dřevěných polotovarů.
  2. Ujistěte se, že víte, jak držet háček. Při manipulaci s háčkem a přízí buďte uvolnění.
  3. Vyvarujte se základních chyb při háčkování jako je špatný výběr příze nebo háčku, přílišného utahování nebo nedostatečného nastudování návodu.
  4. Najděte si v okolí někoho, kdo by vám se základy pomohl a naučil alespoň základy. Zbytek klidně zvládnete podle návodů na internetu.

Videonávod: háčkování pro začátečníky (vánoční baňky)

Hledáte úplné základy háčkování? I to jsme si pro vás připravili a můžeme vás z osobních zkušeností ujistit, že to opravdu zvládne i ten, kdo nikdy nedržel háček v ruce. A náš majstrštryk? Použijte dřevěné polotovary. Skvěle se na nich naučíte naprosté základy.

“Pro ty z vás, kteří zvládli úplné základy, tak máme v našem magazínu připravené i pokročilejší návody,” zdůrazňuje jeden z majitelů ČistéDřevo.cz Tomáš Kruczek a dodává: “A jen návody to samozřejmě nekončí! Každou chvíli pro vás máme připravenou nějakou novinku ze světa háčkování, ale i vyšívání a dalších rukodělných praktik.”

Související články

Vánoční háčkování: Jak vyrobit ozdoby, které ozdobí váš stromeček

Vánoční háčkování: Jak vyrobit ozdoby, které ozdobí váš stromeček

nahledovy-vanocni-banky

Chladné večery doslova svádí k návratu k ručním pracem jako je například háčkování. Vánoce, vánoční atmosféru, i dekorace si tak můžete přizpůsobit přesně podle svých představ. Háčkované vánoční vločky, vánoční baňky a další dekorace najdete na ČistéDřevo.cz.

V dnešním článku najdete návod na výrobu vánočních ozdob pomocí háčkování. Háčkování krok za krokem pro vás připravila specialistka na háčkování a ruční práce - Zuzka. Nemáte zkušenosti s háčkováním? Pro začátečníky se háčkování vánočních ozdob nebo podtácků skvěle hodí! S pomocí dřevěných polotovarů je totiž velice jednoduché.

Sezónní dekorace k obháčkování

Obsah

Háčkované ozdoby: Vánoce netradičně

Přemýšlíte každý rok, jakým způsobem oživit vánoční výzdobu a jaké zdobení vánočního stromečku zvolit? Máme pro vás řešení! Dřevěné vánoční ozdoby k obháčkování. Vybrat si můžete z krásných vánočních designů a barevných přízí.

Jaké materiály a barvy jsou pro originální vánoční dekorace nejvhodnější?

Vánoce jsou celkově o tradicích, takže není překvapením, spousta lidí dává přednost klasické výzdobě. Vévodí jako vždy červená a zelená barva v kombinaci s jemnými krémovými odstíny, dřevem, slámou, vlnou, či bavlnou. 

Háčkování vánoční ozdoby: materiál

Jak na vánoční ozdoby? Ruční práce má v tomto ohledu neomezené možnosti. Vyzkoušejte je všechny!

material-na-vanocni-banky   vyroba-vanocni-banky   vanocni-banky-diy

Vánoční ozdoby - háčkování návod

Přinášíme vám jednoduchý návod na háčkování. Háčkované ozdoby pro začátečníky vyrobíte o to snadněji s dřevěnými polotovary. Vyzkoušejte je!

  1. Vybereme vhodné polotovary na výrobu vánočních baněk. V případě, že se bude jednat o dárek, je zde možnost nechat si na vánoční baňku vygravírovat vzkaz, jméno, logo nebo obrázek.
  2. Kromě designu je rovněž důležité zaměřit se na výběr barvy příze, aby nám ladila s celou vánoční ozdobou, případně se stylem vašeho interiéru nebo vánoční výzdoby. Vyberte si z naší bohaté nabídky přízí.
  3. Postupujeme stejně jako u háčkování košíků, nebo například kraslic k obháčkování.
  4. Prostrčíme háček dírkou v baňce, nabereme přízi a následně provlečeme očkem tak, jako vidíte na videu.
  5. Pokračujeme po celém obvodu vánoční baňky. Tento postup je vhodný právě pro začátečníky. Naučíte se základům a zvládnete si je osvojit v poměrně krátké době.
  6. Háčkování ukončíme tak, že si necháme lehce povytáhnuté očko z posledního stehu a následně ze zadní strany provlečeme háček společně s vybranou přízí z klubka. Poté prostrčíme zpět mezi dvě oka ve tvaru “V”.
  7. Tento postup zúročí začátečníci i pokročilí. My do háčkování zapojili i děti.

Vánoční ozdoby - návod v jednodušší verzi:

  • Pro obháčkování baňky bohatě postačí i obyčejný řetízkový steh, který vytvoří moc hezký a minimalistický vzor ve skandinávském stylu. K Vánocům jednoduše dokonalý!
  • Postup jsme pro vás zpřístupnili ve videu.

Ručně vyráběné vánoční ozdoby v personalizovaném duchu

Jednou z největších výhod háčkování je možnost přizpůsobit ozdoby podle vašeho vkusu. Prohlédněte si naši nabídku sezónních dekorací. Až na 2000 dřevěných výrobků gravírujeme a vy tak máte možnost vyrobit nejen stylovou osobní dekoraci, ale i originální dárek pro každého člena rodiny nebo kamarády. Máme v nabídce baňky se jménem, vlastní fotografií a rádi vygravírujeme text, obrázek nebo logo i na vánoční ozdoby k obháčkování.

Do výroby vlastních DIY dárků se vám nechce, ale personalizované dárky na míru se vám líbí? Mrkněte do naší kategorie dárků na míru a vyberte si ten nejlepší dárek k narozeninám, výročí nebo vánoční dárek.

Prohlédnout si nabídku personalizovaných dárků

 

vanocni-banka-s-vlastni-fotografii   vanocni-banka-s-vlastni-fotografii

Jak kombinovat háčkované dekorace s jinými ozdobami?

Háčkované vánoční baňky a ozdoby jsou již samy o sobě velice dekorativním a výrazným prvkem. Jak tedy kombinovat háčkované ozdoby s dalšími vánočními doplňky, aby toho už nebylo moc? Krásně se doplňují s přírodními materiály, jako je dřevo, šišky nebo sušené ovoce. Doporučujeme je kombinovat s dřevěnými ozdobami pro harmonický vzhled. Výhodou háčkovaných dekorací je i možnost přizpůsobit barvy příze podle dalších ozdob na vánočním stromečku. My zvolili barevnou kombinaci krémové s červenou, kterou na Vánocích prostě milujeme.

vanocni-banky-hackovane

DIY vánoční dekorace v přírodním duchu

Kromě háčkovaných ozdob ale můžete vyrobit i další vánoční dekorace DIY. Některé jsme samozřejmě zkoušeli i my. Vánoční atmosféru také zdokonalíte pomocí dalších dřevěných výrobků - například betlémů nebo vánočních podtácků.

Vánoční ozdoby: inspirace z přírodních materiálů

  • Adventní svícny a věnce - vyrobte si originální věnce a svícny z přírodních materiálů. V našich návodech najdete postup na spoustu originálních dekorací, kterými si zkrátíte čekání na Ježíška.
  • Dřevěné vánoční baňky nabízíme hned v několika provedeních a navíc za bezkonkurenční ceny. Další výhodou je i to, že dřevěné baňky budete mít v jednom duchu a krásně sladěné.
  • Výroba proutěného věnce - chcete si vyzkoušet pletení věnce z vrbového proutí? V našem magazínu najdete přesný postup na proutěný věnec. Věnec můžete použít například jako vánoční dekoraci na dveře nebo na branku před domem.
  • Vánoční a zimní truhlíky - ozdobte si balkon i v zimě. Nevíte, čím vánoční a zimní truhlíky osadit? Náš článek vám poradí! Všechny dřevěné a proutěné květináče a truhlíky následně najdete na ČistéDřevo.cz.
  • Dřevěný macramé anděl - chcete si vyrobit krásnou dekoraci na zeď? Návod na výrobu dřevěného anděla pomocí macramé přízí najdete v našem magazínu.

drevene-vanocni-ozdoby   macrame-andilek   adventní-svicen

Spoustu návodů na háčkování zdarma najdete na našich sociálních sítích, YouTube a v našem magazínu.

Související články

Učíme se háčkovat: Čepice pro každou příležitost

Učíme se háčkovat: Čepice pro každou příležitost

nahledovy-hackovana-cepice

Zima se blíží mílovými kroky a vaše háčkování tak v chladných měsících možná získá úplně nový rozměr! Čeká na vás háčkování teplého oblečení, deček, nákrčníků, ponožek a samozřejmě i kulichů. Využijte proto našeho návodu na háčkovanou čepici. Vzor zvládne i začátečník.

V následujícím interaktivním háčkovacím průvodci najdete návod na háčkovaného kulicha pro děti za použití vícebarevné příze. Vytvoříte tak snadno a jednoduše čepici v netradičním designu.

Obsah

Háčkujte s námi

Návod na háčkování čepice

Návod na zimní čepici je univerzální a je třeba přizpůsobit na požadovanou velikost hlavy. Tento návod je pro dětskou čepici. Změřte si obvod hlavy a uháčkujte základní obdélník, který bude dlouhý jako obvod hlavy. Výšku čepice určíte tak, že si změříte hlavu - začátek metru dejte pod jedno ucho a konec pod druhé ucho. Výslednou hodnotu vydělte dvěma a máte požadovanou výšku čepice.

Jaký typ příze na háčkování se nejvíce hodí na čepici?

Na háčkování čepice se nejlépe hodí příze, která je teplá a měkká, jako například merino vlna, ta je velmi hřejivá a příjemná na pokožce, ideální pro zimní čepice. Levnější alternativou je akrylová příze, která je lehká, hřejivá a snadno se udržuje. Pro lehčí, prodyšné čepice na jaro nebo podzim je vhodná bavlněná příze, i když není tak teplá jako vlna. Skvělou volbou jsou také směsi, jako například vlna s akrylem, které kombinují teplo a odolnost. Výběr závisí na ročním období a požadované hřejivosti.

Materiály na háčkování

  • příze na háčkování - YarnArt Revolution,
  • háček č. 9
  • tupou jehlu

hackovana-cepice-diy   hackovana-cepice-postup   hackovana-cepice-krok-za-krokem

hackovana-cepice-rucni-prace   hackovana-cepice-navod   hackovana-cepice-tvorba

Jednoduchý návod na čepici

Háčkování krok za krokem jsme doplnili o fotodokumentaci i videonávod na háčkování. Popsané techniky háčkování následně zvládnou i začátečníci.

  1. 1. řada - uháčkujeme 25 řetízkových ok + 2 na otočení, tedy 27 ok.
  2. 2. řada - do 3. oka od háčku háčkujeme polodlouhý sloupek a pokračujeme polodlouhý sloupek do každého oka z minulé řady. Celkem máme 25 polodlouhých sloupků.
  3. 3. řada - 2 řetízková oka, otočíme čepici a háčkujeme 25 polodlouhých sloupků za zadní nit. Zadní nit je třetí nitka, kterou najdeme vzadu polodlouhého sloupku z minulé řady.
  4. Takto pokračujeme, až má výsledný obdélník požadovanou délku. U nás to je 52 cm.
  5. Jakmile má obdélník požadovanou délku oba konce k sobě sháčkujeme pomocí krátkých sloupků. 
  6. Konce přiložíme k sobě, háček vedeme jedním koncem do druhého, protáhneme přízi přes oba konce a uděláme krátký sloupek. 
  7. Takto k sobě přiháčkujeme celou stranu a vznikne nám tunel.
  8. Ustřihneme si delší kus příze, který budeme provlékat vrchní částí čepice pomocí tupé jehly. 
  9. Přízi provlečeme do tupé jehly a protáhneme vrchní částí čepice “cik cak” - jednou z venku, jednou zevnitř. Jakmile máme provlečenou celou část, utáhneme k sobě, aby se nám čepice zavřela a konec příze zapošijeme. 
  10. Čepici otočíme, aby zapošitá část byla schována uvnitř a můžeme nosit.

Trendy háčkování 2024

  • Háčkování pro začátečníky - trend roku 2024 je jasný. Populární je totiž i mezi začátečníky! K dispozici jsou nejrůznější návody na tvoření i DIY projekty.
  • Možnost personalizace - hledáte originální dárek? Pak vyzkoušejte naše dřevěné polotovary vhodné k háčkování. Gravírujeme až na 2000 unikátních dřevěných výrobků a i do dna na háčkovaný košík vám rádi vypálíme jméno, vzkaz nebo třeba obrázek na přání.
  • Bohatý výběr přízí nejrůznějších barev - na trhu dnes najdete opravdu široký výběr přízí v těch nejneuvěřitelnějších odstínech. Objevují se i pastelové, metalické nebo mnohobarevné příze.
  • Využití dřevěného polotovaru pro stylový design - dna na košíky, podtácky, víka nebo ozdoby na Velikonoce či Vánoce. To vše vám zjednodušší háčkování a navíc vytvoříte krásné dekorace nebo praktické doplňky do domácnosti.
  • Tematické dekorace - vyzdobte si dům či byt na jaře, v létě, na podzim i v zimě. Pro každé období pro vás připravujeme horké novinky!

hackovane-kraslice   hackovane-podtacky_1   hackovany-konstrukter

Časová náročnost DIY háčkování čepice

Samozřejmě záleží ryze na vašich zkušenostech s háčkováním. Celý proces tvoření a práci s háčkem si ale osvojíte velice rychle. Pokud si tedy návod dobře prostudujete dopředu a nebudete tápat v jednotlivých bodech, tak čepici uháčkujete za 2-4 hodiny.

Tipy na háčkování: jak háčkovat čepici

  • Vždy nejdříve změříme obvod hlavy. Čepice by měla být o něco menší než je obvod hlavy, aby dobře držela.
  • Tlustá příze vám urychlí celý proces háčkování.
  • Zvolte si pro začátek velice jednoduchý vzor, který rychle pochopíte.
  • Doporučujeme použít mnohobarevnou přízi. Vytvoříte tak zajímavý barevný vzor s použití pouze jedné příze.
  • Vždy háčkujeme od vrchu dolů, aby čepice dokonale seděla.
  • Čepice s lemem působí vždy profesionálněji a lépe drží. I když nejste úplně zkušený háčkař, tak si uháčkování lemu dobře prostudujte a věnujte mu pozornost.

Háčkování kulichů: oblíbené barvy a vzory

Vzory pro háčkování čepic, které můžete využít:

  • Jednoduchý reliéfní vzor (ribbed stitch) – vytváří pružný a elastický vzhled podobný pletení, ideální pro minimalistické čepice.
  • Granny square vzor – obvykle se používá pro barevné a originální čepice, skládající se z klasických "babiččiných čtverců", které lze kreativně kombinovat.
  • Puff stitch nebo bobble stitch – tyto vzory vytvářejí nadýchané a texturované vzory, výsledkem je zajímavý 3D efekt.
  • Shell stitch (vějířový vzor) – populární pro elegantní čepice, vzor vytváří zaoblené linie podobné vějířům, čímž výsledek zjemňuje.
  • Chevron vzor – střídavé vlnité linie mohou být jednobarevné nebo vícero barevné, dodávají čepici stylový geometrický efekt.

A co se týče barev, tak stále jsou v kurzu zemité odstíny, případně krémové nebo bílé tóny. Populární jsou ale i severské kombinace v modro bílé variantě. Ty ale doporučujeme spíše zkušenějším.

Jsme trendy! Přizpůsobitelné háčkování, návody a novinky najdete v našem magazínu. Inspiraci zase můžete čerpat z Pinterestu nebo sociálních sítí. Jsme pro vás na Instagramu, Facebooku, YouTube i TikToku.

Související články

Jak vyrobit krmítko pro ptáčky | Krok za krokem návod pro kutily

Jak vyrobit krmítko pro ptáčky | Krok za krokem návod pro kutily

Nahledovy-budka

Chcete se od jara do zimy těšit ze štěbetavého zpěvu našich ptáků? Není nic jednoduššího, než si na zahradu dát pár lákadel, které ptáčci milují. Budka, či krmítko vám na zahradu přinesou správnou ekologickou rovnováhu, ale rovněž budou díky svému přírodnímu vzezření báječnou dekorací.

V článku najdete návod na výrobu a tipy na jednoduchá ptačí krmítka, která zvládnete vyrobit i s dětmi. Netroufáte si na výrobu sami? Na ČistéDřevo.cz můžete vybírat hned z několika druhů a provedení.

Obsah

Proč si umístit ptačí budku nebo krmítko v blízkosti svého obydlí?

V naší zemi žije až 370 druhů ptáků, z toho 214 zde i hnízdí. Věděli jste ale že většina z těchto ptáků jsou odkázání na pomoc člověka? Datel, strakapoud nebo žluna si dokáží místo k hnízdění vytesat sami, ale většina ostatních (sýkory, kosi, lejsi, brhlíci, šoupálci…) bohužel ne. Jsou tedy odkázáni na vyhnilé dutiny stromů, nebo již vytesaná hnízda od jiných ptáků (například zmíněného datla). Staré stromy, které podobný úkryt poskytovaly, však z krajiny velice rychle mizí a díky tomu se ztrácí bezpečné úkryty našich dutinových druhů ptáků. Pokud si pořídíte ptačí budku, tak výrazně zvýšíte hnízdní možnosti ptáků! Nezanedbatelný důvod k umístění ptačí budky je i význam výchovný (nejen děti se tímto jednoduchým a hravým způsobem učí odpovědnosti vůči přírodě), ale i vegetativní – jisté druhy ptáků vám mohou být významně nápomocny při ničení některých hmyzích škůdců.

budka-halfpoint   ptaci-krmitko   ptaci-budka-dobar

Krmítko pro zahradu - důkladný a ekologický boj proti hmyzím škůdcům

Jedna jediná sýkora koňadra se svým potomstvem dokáže pochytat obdivuhodně velké množství nejrůznějšího hmyzu od larev, přes housenky, až po mušky. Pro vaše ovocné stromy jsou tedy nepostradatelným bojovníkem za zdravé a hojné plody. Dokáží totiž vylovit i larvy a housenky skrývající se pod kůrou stromů. Pokud tedy na své zahradě nemáte žádnou budku nebo krmítko, je nejvyšší čas dát se do práce, podzim je pro vyvěšení těchto ptačích lákadel nejvhodnějším obdobím. Přilákané modřinky, sýkorky, rehci, pěnkavy, brhlíci i vrabci vám již od brzkého jara budou na zahradě sbírat slimáky, mšice, larvy, drátovce, komáry a mnohé další škůdce.

Zabezpečení budky a zahradního krmítka

Budka by měla hnízdící ptáky chránit před nepřízní počasí (zejména povětrnostními vlivy a kolísáním teploty), proto by měla být její výroba do detailu propracovaná. Krmítko i budka by měly být umístěny tak, aby byly co nejvíce v bezpečí před případnými predátory a rovněž nesmí jejich konstrukce ptáky nijak ohrožovat.

ptaci-budka-ze-dreva   cervena-budka   budka-pro-ptaky

Údržba a kontrola budky i krmítka

U budky i krmítka starost nekončí pouze jejich výrobou a bezpečným a funkčním zavěšením. Minimálně jednou do roka bychom měli u obojího zkontrolovat technický stav a budku navíc i důkladně vyčistit od zbytků hnízdního materiálu. 

Dřevěné ptačí budky výroba – univerzální “sýkorník”

Pokud si chceme do zahrady přilákat zpěvné ptáky, dutinové druhy ptáků, nebo prostě jen chceme přikrmovat přezimující opeřence, měli bychom tomu přizpůsobit i výběr ptačí budky nebo krmítka. Budka pro sýkorku a kosa bude diametrálně odlišná. Následující návod i s rozměrem vletového otvoru se hodí zejména pro strakapoudy, krutihlavy, sýkory a špačky. Ostatní ptactvo vyžaduje trochu jiné rozměry – kulatý větší otvor vyhovuje sovám, velký podélný otvor se zase skvěle hodí pro budku pro kosa. Fotografie těch nejrůznějších budek pro inspiraci naleznete pod návodem. Nebo se podívejte na náš Pinterest, kde se to hemží nápady, inspirací i návody.

Co budeme potřebovat:

  • Pilka
  • Vrtačka
  • Dostatečně velké dřevěné desky o tloušťce cca 2 cm
  • Barva
  • Štětec
  • Smirkový papír nebo hoblík
  • Vruty do dřeva
  • Vrtáky
  • Tužka na dřevo

budka-navod

Za vyhotovení grafických podkladů děkujeme studentkám školy SŠINFOTECH Zuzaně Hyrnikové a Martině Greszczukové.

Postup

  • Dřevěné desky ohoblujeme nebo očistíme smirkovým papírem pouze z vnější strany
  • Na prkna si tužkou nakreslíme obrysy stěn podle výše uvedeného obrázku ptačí budky. Rozměry si můžeme libovolně přizpůsobit vlastnímu materiálu (obě bočnice ve tvaru lichoběžníku, čtvercové dno a střecha a obdélníková zadní i přední stěna.
  • Následně pomocí pilky vyřežeme požadované tvary.
  • Do přední stěny vyřežeme kruhový vletový otvor (průměr cca 4,8cm).
  • K sešroubování jednotlivých dílů použijeme vrtačku a vruty o délce 40 mm.
  • Pokud je budka již sešroubovaná, tak na ni umístíme lištu vhodnou k zavěšení na strom.
  • Výsledný výrobek můžeme nechat v přírodním provedení, nebo jej ošetříme barvou (nejlépe v přírodních a nevýrazných tónech, aby se ptáci nebáli).
  • Hotovou budku připevníme na strom.

 

kos   budka-kos   sykorka-budka

budka-sova   drevena-ptacibudka   budka-holub

Krmítko pro ptáky - návod

Výroba krmítka chce trochu kutilského umu. Zpřístupnili jsme vám ale návod na výrobu krmítka, které patří k těm jednodušším a jistě ho doma sami zvládnete levou zadní. Co se týče použitého materiálu, tak popustťte uzdu fantazii - místo hranolů můžete použít březové větve nebo na střechu můžete připevnit žaludy nebo slámu. Vykouzlíte tak nejen praktické krmítko, ale i stylovou zahradní dekoraci.

Materiály na krmítko

  • Dřevěné desky na dno i stříšky
  • Vrtačku
  • Vrtáky
  • Hranoly nebo větve na sloupky
  • Zbytky dřeva (hranoly, desky) na boční lišty
  • Barvy, lak, falešná šindel, štětec  – nemusí být pokud chcete krmítku ponechat přírodní vzezření
  • Pilka
  • Tužka

krmitko-navod

Za vyhotovení grafických podkladů děkujeme studentkám školy SŠINFOTECH Zuzaně Hyrnikové a Martině Greszczukové.

Krmítko pro ptáky krok za krokem

  • Z dřevěné desky o tloušťce zhruba 2 cm si podle návodu vyřežeme čtvercové dno.
  • Na dno připevníme z boku malé hranoly tak, aby převyšovaly dno asi o 2 cm. Je to zejména kvůli tomu, aby zrní příliš nepadalo na zem.
  • Pomocí hranolů – použijte klidně suché silnější větve, špalíky, nebo cokoliv, co vám bude připadat atraktivní – připevníme jednoduchou šikmou stříšku (ta musí být větší než základna). Ta by měla být šikmá, proto tomu úzpůsobte výšku hranolů (vzadu by měly být o něco vyšší), nezapomínejme je na vrchu seříznout do šikma, aby hezky přiléhaly ke stříšce.
  • Podle vlastních představ krmítko natřete, nebo jakkoliv jinak dolaďte.
  • Krmítko je vhodné umístit nejlépe na zahradě v blízkosti stromu. Důležité je dbát na to, aby krmítko nebylo v dosahu predátorů. Pokud žijete v bytě, tak při umisťování na balkonu se nemusíte zas tolik bát predátorů, ale dejte pozor na pevné uchycení – padající krmítko může lehce někoho zranit.

krmitko   krmitko-ze-dreva   proutena-budka

Různé varianty a modifikace krmítka

Máme pro vás zajímavé tipy na krmítko, které zaujmou jednoduchostí, takže je s přehledem zvládnou vyrobit i děti.

  • Krmítko z kokosové misky - v kokosové misce uděláme pomocí vrtačky nebo nebozezu malé dírky k uchycení. Pomocí provázku misku zavěsíme na větev stromu.
  • Borová šiška - jednoduché krmítko pro ptáky vyrobíme tak, že šišku potřeme arašídovým máslem (lojem) a obalíte ve směsi semínek.
  • Krmítko z pomeranče - pomeranč jednoduše rozřízneme, vydlabeme dužinu a naplníme semínky. Následně zavěsíme.
  • Krmítko z přírodních materiálů - z jedné strany vydlabaný špalek zavěšený na strom (například pomocí kovového řetízku uchyceném na háčcích) je lákadlem pro všechny ptáčky.
  • Proutěný věnec - DIY krmítko pro ptáčky, které je i zahradní dekorací? Ano jde to! Proutěný věnec zavěsíme a následně na něj připevníme lojové koule (nikdy v síťce), sušené ovoce, ořechy. Mezi jednotlivé proutky můžeme taky vložit sušené plátky jablka, pomeranče nebo ořechů.
  • Ořechy - rozpůlené vlašské ořechy přilepíme na dřevěnou desku tak, aby byl plod ořechu vně. Dřevěnou desku opět zavěsíme do zahrady nebo na balkon.

Jak dlouho trvá vyrobit domácí krmítko?

Jak postavit krmítko v co nejkratším čase? Zřejmě vám na to nedáme úplně uspokojivou odpověď. Záleží totiž na složitosti designu a použitého materiálu. Dřevěné krmítko podle našeho návodu budete vyrábět cca 2 hodiny. Výše zmíněné alternativy vám ale zaberou daleko méně času. Krmítko z kokosové misky (skořápky), pomeranče, ořechů a proutěného věnce vám zabere přibližně 30-45 minut. Jednoduché krmítko s použitím šišky ale klidně zvládnete i se zavěšením do 15 minut.

Bezpečnost při práci se dřevem

Práce se dřevem vyžaduje jisté bezpečnostní úkony, které je nutné dodržovat, aby nedošlo ke zranění. 

  1. Zaměřte na kvalitní nástroje pro kutily. Nože, pily a dláta musí být dostatečně ostré, nepoškozené a uložené na suchém místě (aby nedošlo ke korozi). Také dbejte na pevný a stabilní povrch, aby se vám nářadí po stole nepohybovalo. 
  2. Používejte vhodné ochranné pomůcky jako jsou brýle, rukavice a neméně důležitý je i respirátor (chrání před vdechnutím pilin).
  3. Dejte si pozor na elektrické nářadí. Před čištěním, výměnou nebo úpravou vždy vytáhnete z elektrické zásuvky. Elektrický nástroj držíme pevně a podle návodu. Při řezání na cirkulárce nikdy nepoužíváme ochranné rukavice!
  4. Váš pracovní prostor by měl být uklizený, zorganizovaný, bezpečný a hlavně dobře osvětlený, aby se minimalizovala hrozba poškození.

Dřevěné bedny pro organizaci prostoru

Jak správně dokrmovat přezimující ptactvo

Od jara do podzimu vám ptáci užitečně pomáhají při udržení správné rovnováhy na vaší zahradě a vystačí si s hmyzem, bobulemi a těmi nejrůznějšími škůdci. Na podzim se však hodí dát na balkon, nebo zahradu krmítko s vhodnou potravou. Neomezujte se tedy na všude dostupné lojové koule (nejsou totiž vhodné pro všechny opeřence) a spíše podpořte konzumaci jejich přirozené stravy. Vhodně se jeví nejrůznější druhy semeníků letniček (mák, černucha, měsíček, lichořeřišnice, třapatka), ale i semínka trvalek, oblíbenou pochoutkou jsou i slunečnicová semínka či suché klasy kukuřic. Hmyzožravé ptáky zase potěšíte například i larvami hmyzu.

sykorka-luj   slunecnice   krmitko-budka

Co když…

… si na výrobu netroufáte, nebo nemáte vhodný materiál či prostor? Na trhu existuje nepřeberné množství funkčních budek, ale i stylových krmítek, které budou vaší zahradě, nebo balkonu náramně slušet a budou tedy i velmi vhodnou přírodní dekorací.

Související články

Kouzlo podzimu ve vašem truhlíku: DIY návod

Kouzlo podzimu ve vašem truhlíku: DIY návod

nahledovy-podzimni-truhlik-v-kosiku

Podzimní dny se nezadržitelně blíží a s nimi přichází i čas, kdy se naše domovy mění v útulná místa plná teplých barev a přírodních dekorací. Pokud hledáte způsob, jak do svého domova vnést kouzlo podzimu a zároveň si užít tvoření, máme pro vás skvělý tip! Vytvořte si vlastní podzimní truhlík, který rozzáří parapet nebo balkon.

Dnes se dozvíte, jak přivítat podzim s otevřenou náručí. Máme pro vás návod na dokonalé podzimní květinové aranžmá.

Obsah

Aktuální trendy v podzimních dekoracích

Podzimní trendy 2024 hlásají umírněnost v barvách i kombinacích. Pro inspiraci si zajdeme do severských zemí, kde se hygge stane naším novým životním mottem. Typická oranžová barva se nejčastěji spojuje s moderní bílou. Velice oblíbená je pak kombinace oranžovo - bílého aranžmá spolu s kostkovanou textilií (prostírání, deka, ubrus, polštáře). A v roce 2024 všemu vládne přírodní proutí. To kombinujeme s bílou barvou a prvkem ve žluté nebo oranžové barvě.

Materiál pro podzimní aranžmá

  • Proutěná nákupní taška
  • Igelitová plachta
  • Podzimní rostliny (my zvolili trendy bílo-žlutou kombinaci)

podzimni-truhlik-material   podzimni-truhlik-vyroba   podzimni-truhlik-diy

Jak udělat podzimní truhlík do netradičních obalů

Jako květináč může posloužit opravdu cokoliv. Proutěné košíky, staré vědra, dřevěné misky, bedýnky, zahradní konve, kokosové misky, háčkovaný obal na květináč, plechové vany i sudy. Jak to ale udělat, aby byl výsledek nejen pro podzimní rostliny zdravý? Netradiční nádoby nejsou jako květináče stavěné, ale můžeme je tomu přizpůsobit. Důležité je postarat se o odvod vody. K tomu stačí vyvrtání děr vespod zvolených nádob. Výrobky ze dřeva doporučujeme vyložit folií, aby dřevo po kontaktu s hlínou neplesnivělo a netlelo zbytečně rychle. 

Návod na podzimní truhlík: krok za krokem

Jak na podzimní truhlík, který okouzlí jedinečným vzhledem:

  1. Vyložíme si proutěný nákupní košík igelitem. V tom nezapomeneme udělat vespod dírky, ať má přebytečná voda, kam odtékat.
  2. Použijeme vhodnou půdu pro námi vybrané podzimní květiny. Spousta podzimních rostlin vyžaduje kyselejší půdu (zejména oblíbené vřesy).
  3. Hlínu nasypeme v dostatečném množství a lehce pokropíme, aby se nám následně dobře pracovalo.
  4. Do hlíny zasadíme vybrané podzimní rostliny. My jsme letos vybrali kombinaci s bílou barvou, abychom plně podpořili aktuální severský trend v jemné barevné umírněnosti. Zvolit si ale samozřejmě můžete podle sebe.
  5. Doplnit můžete o další zajímavé prvky jako jsou například sušené rostliny, kukuřice nebo tematické výřezy z překližky.

Vhodné dekorace do truhlíku

  • Sušené kukuřičné klasy - používáme dobře vysušené kukuřice, které můžeme ponechat v obalu nebo použijeme vyloupnutý plod.
  • Dýně všemožných velikostí a tvarů - kromě okrasných dýní lze použít i klasické dýně jako hokaido, tvarem zaujme i muškátová dýně nebo špagetová, barvou zase bílá dýně White Pearl. Kromě dýní můžete ale klidně použít i jiné plodiny, které rovněž nějakou dobu vydrží držet tvar (patizon, cuketa, řepa).
  • Sušené květiny - ne každá květina se ale hodí k usušení. Mezi ty, co budou vypadat dobře a nějakou dobu i vydrží, patří Máčka plocholistá (tzv. modrý bodlák), Mochyně židovská, růže, Kraspédie žlutá, chryzantémy. Zkrátka ty květiny, které mají silnější stonek.
  • Proutí - tento přírodní materiál je klasickou součástí podzimních dekorací
  • Výřezy z překližky v podzimním duchu - drobné výřezy oživí každou podzimní dekoraci, květináč nebo se stanou součástí závěsných ozdob a girland.
  • Háčkované dekorace s podzimním designem - naše novinka se téměř okamžitě stala hitem u našich kreativních zákaznic. Podívejte se na širokou nabídku podzimních podtácků/dekorací vhodných k obháčkování s podzimními nebo dokonce halloweenskými motivy.
  • Jablíčka, šišky a kaštany - tyto a mnohé další přírodniny snadno naleznete při pouhé procházce lesem.

podzim-v-interieru   podzimni-aranzma

Jaké zvolit zahradní truhlíky

Odvažte se! Chcete něco netradičního, co zaujme na první pohled? Řešením je zvolit si nejen bohatě kvetoucí rostliny, ale i unikátní a originální květináč. DIY podzimní truhlík si můžete vyrobit nebo upcyklovat nějakou nepotřebnou věc ze zahrady nebo půdy. Spoustu nápadů najdete na Pinterestu. Jako květináč lze použít opravdu cokoliv - konev, dřevěné vědro, proutěný košík nebo i méně tradiční věci jako je židle nebo nákupní taška.

dreveny-truhlik   prouteny-truhlik

Jaké podzimní květiny jsou nejlepší pro sezónní dekorace

Jaké jsou nejlepší podzimní rostliny pro DIY zahradní projekty, dekorace a truhlíky na balkon?

  • Vřesy i vřesovce - nenáročná klasika, která je pro podzimní aranžmá typická. Při správné péči vám tyto rostliny s přehledem vydrží i přes zimu.
  • Chryzantémy - tradiční podzimní květina hrající všemi barvami vám oživí každý truhlík. Záleží jen na vás, jaké barevné provedení zvolíte. Existují růžové, žluté, fialové, bílé a oranžové podzimní kultivary.
  • Třapatka velkokvětá - jedná se o velice nenáročnou barevnou trvalku, která bohatě kvete od léta do podzimu. Velice dobře se kombinuje, ale vyžaduje slunečnější prostředí.
  • Trpasličí slunečnice - spousta lidí má slunečnice spojené s létem, ale opak je pravdou. Slunečnice mají poměrně dlouhou dobu květu a pokvetou vám klidně celý podzim. Zakrslý kultivar tak klidně můžete pěstovat i v truhlíku.
  • Jiřiny - vynikají širokou škálou barev a jedná se o poměrně nenáročné rostliny. Velmi populární je barevné provedení v karmínové nebo vínově červené barvě.
  • Zelené rostliny - barevně kvetoucí rostliny v okrových, žlutých a oranžových odstínech podzimním dekoracím neobyčejně sluší. Pro vytvoření harmonického celku ale doporučujeme doplnit o zelené rostliny, jako je například břečťan, dlužicha, tuje, hebe i okrasné zelí.

zimni-truhlik

Co je typické pro podzimní zahradničení

Mnohdy opomíjená část a přesto tolik důležitá. Abyste měli zahradu v pořádku a mohli na jaře s radostí sadit, věnujte podzimnímu zahradničení zvýšenou pozornost.

  1. PŘÍPRAVA NA ZIMU A ÚKLID ZAHRADY

Některé rostliny, zvláště trvalky, keře a stromy, je třeba připravit na zimu. To zahrnuje ořezání, mulčování a případně i zakrytí rostlin netkanou textilií nebo chvojím, aby byly chráněny před mrazem. Nezapomínáme ani na úklid zahrady, zahrnující odumřelé uschlé plodiny a listí.

     2. SKLIZEŇ

Sklízíme naše výpěstky a skladujeme je ve vhodných nádobách a prostorech. Přečtěte si, jak na skladování sklizně

     3. VÝSADBA A PŘESAZOVÁNÍ

V podzimním období vysazujeme veškeré cibuloviny, ale i letní louky (mnoho lučního kvítí potřebuje projít mrazem), přesazujeme trvalky a vysazujeme nové stromy a keře. Vlhkost v půdě na sklonku léta výrazně podporuje jejich budoucí růst.

     4. HNOJENÍ A PÉČE O PŮDU

Na podzim doporučujeme použít hnojiva bohatá na draslík a fosfor, která posilují kořenový systém rostlin a zvyšují jejich odolnost vůči mrazu. Je třeba se vyhnout hnojivům s vysokým obsahem dusíku, která podporují růst zelené hmoty, což je v chladném období nežádoucí. Do půdy, kam budeme vysazovat zeleninu a jiné plodiny, zakomponujeme hnůj a kompost.

     5. VERTIKUTACE A PROVZDUŠNĚNÍ TRÁVNÍKU

Na zahradě je vhodné provést vertikutaci trávníku, což je proces, při kterém se odstraňují mechy a odumřelá tráva. Provzdušnění (aerifikace) zase zlepšuje příjem vzduchu, vody a živin ke kořenům.

     6. ZAVLAŽOVÁNÍ A PÉČE O VODNÍ PRVKY

Bod na který spousta lidí zapomíná. I když jsou teploty nižší, je důležité zajistit, aby rostliny měly dostatek vody před příchodem mrazů. Suché rostliny jsou náchylnější k poškození mrazem. Rovněž vypustíme vodu z hadic, zavlažovacích systémů a vodních prvků, aby nedošlo k jejich poškození mrazem.

podzimni-zahrada

Další podzimní inspirace

  • Truhlík s květinami - popusťte uzdu fantazii a vyrobte si na podzim dekoraci, která bude hrát barvami.
  • Podzimní věnec - každým rokem pro vás vymýšlíme nové a nové designy podzimních věnců. Inspirujte se a přivítejte podzim se stylovým podzimním věncem na dveřích nebo brance před domem. 
  • Dýně - dýně jsou samy o sobě natolik dekorační plodinou, že už nic víc nepotřebují. Stačí dřevěná mísa se sušenými kukuřicemi, dýněmi a dalšími plodinami a podzimní dekorace je na světě.
  • Podzimní zvířátka - s touto podzimní výzdobou vám klidně mohou pomoci děti. Jako materiál poslouží kaštany, žaludy, sušené listy, bobule a šišky. Nechte se opět unést do světa dětské fantazie!
  • Dřevěné dýně z kmene stromu - inspiraci na tuto netradiční podzimní dekoraci jsme našli na Pinterestu a podrobně jsme pro vás sepsali návod.
  • Závěsné girlandy - využijete je jak v interiéru, tak exteriéru. Hlavní myšlenkou je obklopit se podzimními dary přírody a vnést do sychravých dnů trochu radosti.
  • Lapač snů - podzimní barvy dodají lapači snů hřejivost. Kromě pírek použijte na lapač netradičně přírodní kameny, šišky, bobule a listy. Návod na lapač snů také najdete v našem magazínu. Na e-shopu zase můžete vybírat z široké škály dřevěných polotovarů.

dyne   kolotoc-podzimni-listky

Péče o podzimní truhlík

Celkově je péče o podzimní truhlík mnohem méně náročná než o letní truhlíky, muškáty apod. Není třeba tak často hnojit nebo zalévat. Na druhou stranu bychom měli věnovat více péči zvolené půdě. Většina podzimních rostlin vyžadují lehce kyselejší pH. Také většina podzimních rostlin nesnese úplně slunečné stanoviště.

Aktuální trendy pro vás každoročně sledujeme, proto v našem magazínu najdete spoustu tematických DIY návodů na věnce, truhlíky a jiné dekorace.

Související články

Nejlepší háčky na háčkování: Co potřebujete vědět

Nejlepší háčky na háčkování: Co potřebujete vědět

nahledovy-jak-vybrat-hacek-na-hackovani

Jak si vybrat toho nejlepšího parťáka na háčkování? Háčkování je nejen relaxační a kreativní koníček, ale také umění, které vyžaduje správné nástroje. Výběr správného háčku může zásadně ovlivnit vaši práci i výsledný výrobek. Prostě a jednoduše - bez háčku ani ránu!

V článku se podíváme na nejlepší háčky na háčkování, prozkoumáme materiály, velikosti a tvary, a poskytneme vám tipy, jak si vybrat ten správný háček pro vaše potřeby.

Obsah

Typy háčků na háčkování

Typy háčků na háčkování vybíráme hned podle několika kritérií. Zajímá nás primárně velikost háčku a následně i jeho materiál. A jak vybírat háčky na háčkování? Srovnání není úplně jednoduché. Určující v tomto případě není jen cena háčků na háčkování, každému se pracuje lépe s jiným typem. Doporučujeme proto vyzkoušet hned několik háčků, abyste si pro svou práci vybrali ten nejlepší. Kupte si klidně od každého materiálu jeden háček a zjistíte, jak se vám s nimi pracuje. Nemusíte se bát, že byste “nevybrané” háčky nevyužili. Časem můžete zkoušet nové a nové věci, a pak jistě rozmanitost ve vašich háčkovacích potřebách zúročíte.

detail-hacku   hacek

Jak vybrat háček na háčkování?

  1. Nejprve se zaměříme na háčkovací projekty. Podle typu projektu totiž budeme vybírat i vhodný háček.
  2. Na daný výrobek si totiž ze začátku musíme vybrat vhodnou přízi. Jak vybrat přízi? Tak na to jsme se zaměřili v jednom z našich minulých článků. Výběr velikosti háčku a příze je zásadní.
  3. Ve chvíli, kdy máme vybraný projekt i přízi, tak je již výběr značně zjednodušený. Na přiložené etiketě příze máte doporučení na velikost háčku. Toho se budete držet. Máte-li tedy 5 mm přízi, tak se vám bude hodit háček č. 5 (neboli háček 5 mm). Více o velikostech najdete v kapitole níže.
  4. Začínáte s háčkováním? Pak se doporučuje vybírat o číslo větší háček. Lépe se vám s ním bude manipulovat. Na 5 mm přízi bychom proto doporučili spíše velikost č. 6 (háček 6 mm).
  5. Nyní už zbývá vybrat materiál, který vám vyhovuje. Každý materiál má jiné vlastnosti a hodí se na něco jiného. Například na háčkování krajek doporučujeme hliníkové nebo kovové háčky. Pro časově náročnější háčkované předměty, jako je například Mojžíšův koš, svetr, košík, kabát nebo batoh, oceníte lehký háček ze dřeva nebo bambusu.

Velikosti háčků na háčkování

U nás se velikost háčků nejčastěji používá v milimetrech, ale můžeme se občas setkat i s jiným označení typickým pro USA a VB, což je dost matoucí. Přikládáme tedy velikosti, se kterými se setkáváme nejčastěji, a to v milimetrech. Navíc spousta z nás “háčkulek” vybírá potřeby pro háčkování v tuzemských obchodech a e-shopech, tudíž je toto rozdělení na místě.

  • MICRO háčky (0,5 mm - 2 mm) - tyto drobné háčky se nejčastěji používají na jemné práce jako jsou krajky, filigránové vzory a jiné miniaturní práce.
  • MALÉ háčky (2,5 mm - 3,5 mm) - jsou nejvhodnější pro jemné bavlněné a tenké akrylové příze. Hodí se zejména pro drobné projekty jako jsou lehké šály, dětské oblečení a amigurumi (japonské háčkované hračky).
  • STŘEDNÍ háčky (4 mm - 6 mm) - patří zřejmě k těm nejčastěji používaným, a to na středně silné příze a běžné akrylové, bavlněné i vlněné příze. Aplikují se převážně na zimní oblečení (šály, čepice), tašky, kabelky, hračky a dekorativní háčkované košíky nebo potřeby pro děti (Mojžíšův koš).
  • VELKÉ háčky (7 mm - 9 mm) - hodí se na silnější akrylové a vlněné příze. Snadno s jejich pomocí vyrobíte tlusté zimní oblečení, svetry, deky, ale i koberce a běhouny.
  • EXTRA VELKÉ háčky (10 mm a více) - s jejich pomocí vyrobíte krásné nadýchané tlusté deky, kabáty a oversized svetry.

velikost-hacku-na-hackovani

Výběr háčku na háčkování podle materiálu

Háčky na háčkování se vyrábějí z různých materiálů, přičemž každý z nich má své specifické vlastnosti. Pojďme se na ně společně podívat.

  • HLINÍK - Háčky z hliníku umožňují rychlé a plynulé háčkování, což je ideální pro příze, které by se mohly zachytávat na drsnějších površích. Občas si ale lidé stěžují na studenost materiálu.
  • PLAST - jako většina věcí z plastu, tak i plastový háček zaujme zejména cenou. Musíme ale zdůraznit jeho klouzavost a tím pádem i horší práci s ním.
  • DŘEVO - háčky ze dřeva se preferují zejména u dlouhodobého projektu. Jsou velmi příjemné, hřejivé a lehké. Ze dřeva se vyrábí spíše střední a větší háčky, na menší se nehodí.
  • BAMBUS - bambusové háčky na háčkování vynikají odolností, pružnost a lehkostí. Oblíbené jsou zejména mezi příznivci ekologického stylu života. Bambus je příjemný na dotek, ale zároveň je oproti kovovému háčku výrazně křehčí.
  • OCEL - je velmi pevným, hladkým a odolným materiálem. Kovové háčky na háčkování se hodí zejména na jemné háčkování (krajka a vzory). Nevýhodou je váha, která znesnadňuje dlouhodobou práci.
  • ERGONOMICKÉ MATERIÁLY (KOMBINACE) - k ergonomickým materiálům řadíme plast, gumu, silikon a epoxid. Spousta z nás dává přednost ergonomickým háčkům, které kombinují chladnější kovový nebo hliníkový materiál s příjemnějším materiálem, který je umístěný na rukojeti. Takové háčky vyrábí například e-shop By Suzannee

hacek-na-hackovani-s-prizi

Zkušenosti s háčky na háčkování

Recenze háčků na háčkování vám nejlépe poskytnou jedinci, které kreativní práce baví, jsou v ní dobří a s háčkem v ruce je vidíte dennodenně. Mezi takové zkušené koučky na ruční práce patří právě i Zuzana z výše zmíněného by Suzannee. Co doporučuje? 

Pro začátečníky doporučuju lehké háčky z bambusu a to až ve velikosti 10 mm. Práce díky většímu háčku rychleji přibývá a u větších oček je menší šance na chybu, než by tomu bylo u těch menších. Případně na chybu v očku přijdete rychleji.”

hacek-na-hackovani

Kde koupit háček na háčkování

Nejlepší háčky na háčkování pořídíte ve obchodech zaměřených právě na háčkování nebo ruční práce obecně, rovněž v galanteriích a specializovaných e-shopech. Na ČistéDřevo.cz najdete nejen všechny uvedené velikosti, ale i široký výběr materiálů. Kromě háčků zde najdete kvalitní příze v mnoha barvách, dna i víka na košíky, podtácky k obháčkování, dekorace a další háčkovací potřeby.

Vyberte si

Jak pečovat o háček

Háčky by měly být uchovávány v pouzdře, košíku nebo speciálním obalu tak, aby se co nejvíce zamezilo jejich poškrábání nebo ulpívání prachu. Nemluvě o tom, že takto uložené háčky budete mít vždy rychle po ruce. Pravidelně kontrolujeme případné poškození jako je ohyb nebo ztráta hladkosti povrchu háčku.

Háčkování se stalo naší novou vášní a zcela jsme mu propadli. Proto u nás na webu, Pinterestu, blogu i sociálních sítích najdete atraktivní háčkovácí návody na nejrůznější projekty i rady na háčkování pro začátečníky.

Související články

Jak udržovat gril v perfektním stavu: Rady a doporučení

Jak udržovat gril v perfektním stavu: Rady a doporučení

nahledovy-pece-o-gril

Grilování je jednou z nejoblíbenějších letních aktivit, která spojuje rodinu a přátele u dobrého jídla a zábavy. Aby však gril sloužil spolehlivě a přinášel ten nejlepší chuťový zážitek, je nezbytné jej správně udržovat. Pravidelná péče o gril prodlužuje jeho životnost a také zajišťuje bezpečné a hygienické používání.

V článku vám přinášíme praktické rady a doporučení, jak udržovat váš gril v perfektním stavu po celý rok.

Obsah

Jak vyčistit gril

Připravili jsme si pro vás univerzální tipy na čištění grilu.

  1. Na začátku se musíme důkladně přesvědčit, zda je gril vychladlý a teprve poté můžeme pokračovat v práci.
  2. Jako první se vrhneme na čištění roštů grilu. Ty vyjmeme a necháme je namočené s čistícím prostředkem minimálně půl hodiny. Díky tomu se uvolní zapečené zbytky jídla a půjdou lépe odstranit.
  3. Pomocí ocelového kartáče nebo škrabky odstraníme zbytky jídla i mastnotu z vnitřní strany grilu. Použijeme k tomu směs jedlé sody a vody nebo speciální přípravek na čištění grilu.
  4. Jak odstranit mastnotu z grilu? Po odmočení grilovacích mřížek je vyčistíme ocelovým kartáčem a vhodným čistícím prostředkem s abrazivním a odmašťovacím účinkem.
  5. Nezapomínáme ani na vnější část grilu. Zde již nebudeme potřebovat silné čistící prostředky a rozhodně ani žádné kartáče. Doporučujeme pouze obetřít mokrým hadříkem a odmašťovacím přípravkem.
  6. Pokud má váš gril odkapávací misku, je potřeba ji rovněž pravidelně čistit, aby nedošlo k usazeninám, které by již po čase nebylo snadné odstranit.
  7. Po vyčištění gril opět složíme a provedeme důkladnou kontrolu - ta je pro udržení bezpečnosti grilu zásadní.

Čištění plynového grilu

Bezpečná údržba plynového grilu se kromě výše zmíněného mytí grilu skládá i z důkladné a pravidelné kontroly plynových hadic a těsnění, abychom předešli úniku plynu. Před čištěním vždy zkontrolujeme, že máme uzavřený plynový ventil na propanové lahvi nebo na hlavním přívodu plynu!

Čištění elektrického grilu

Elektrický gril se udržuje stejně jako jiné grily. Zvýšenou pozornost je jen třeba věnovat topnému tělesu. To bývá velice horké, a tak se na ně neusazují tolik nečistoty, na druhou stranu se po nějakém čase používání objeví na tělesu silná zuhelnatělá vrstva, kterou je třeba odstranit, aby se topné těleso nezničilo. 

Nejlepší nástroje na čištění grilu

Pro efektivní čištění grilu musíme mít ty správné nástroje. Ty seženete v každém hobby centru, supermarketu, speciálních e-shopech, a to samostatně nebo v setu na grilování. Ideální jako originální dárek, který ocení každý grillmaster!

  • Neobejdeme se bez drátěného kartáče, který účinně odstraňuje zbytky jídla. Díky dlouhé rukojeti můžeme kartáč použít i při samotném grilování (například k odstranění připálených zbytků nebo marinády).
  • Rovněž zúročíme škrabku, která spolehlivě odstraňuje i tvrdé usazeniny a nečistoty, které kartáč již nezvládne.
  • Pro kovové části grilu a hořáky se často používá ocelová vata.
  • K povrchu grilu jsou více než šetrné nerezové čistící ubrousky, které povrch nepoškrábou ani nijak neponičí.

kartac-na-gril   grilovaci-nacini

Nejlepší prostředky na čištění grilu

Pro snadné čištění grilu je samozřejmě nejlepší používat prostředky určené na mytí grilu. Hodí se zejména na silné znečištění a mytí třeba jednou do roka. Výhodou je samozřejmě jejich zaručená účinnost. Jedná se ale o silné chemické látky, které mohou člověka poleptat. Při používání těchto speciálních mycích přípravků na gril buďte opatrní a dbejte na bezpečností opatření uvedené na přebalu přípravku.

Vše pro zahradní párty

Domácí čistící prostředky na gril

Samozřejmě gril můžeme vyčistit i domácími přípravky, které jsou ale vhodnější při častějším mytí grilu. Kromě snadné dostupnosti oceňujeme u ekologických čistících prostředků domácí výroby i jejich cenu. Nevýhodu pak samozřejmě spatřujeme v jejich menším účinku na silné znečištění.

  • Jedlá soda a voda - mírně abrazivní prostředek vhodný k běžné údržbě.
  • Citronová šťáva - dobře odstraňuje mastnotu a má antibakteriální vlastnosti. Minimálně doporučujeme gril citronem ošetřit na konci čištění grilu.
  • Pivo - velice dobře pomáhá odstraňovat zapečené zbytky jídla a usazeniny. Dobře funguje zejména na ještě teplé grilovací rošty.
  • Káva - silný kávový odvar rozpouští mastnotu a zbytky jídla.
  • Směs jedlé sody a octa - kombinace jedlé sody a octa vytváří pěnu, která pomáhá odstraňovat nečistoty z hůře dostupných míst.
  • Cibule - enzymy v cibuli pomáhají rozkládat zapečené zbytky jídla a mastnotu. Doporučuje se použít před grilováním.

cisteni   bio-cisteni

Jak často čistit gril?

Záleží samozřejmě na tom, jak často grilujete, ale obecně se doporučuje používat následující intervaly:

  • Po každém používání

V případě, že grilujete často, pak doporučujeme lehkou očistu zvolit po každém grilování, a to z toho důvodu, že gril tak budete mít připravený kdykoliv, i v případě nečekané návštěvy.

  • Každé 3 až 5 použití

Po 3 až 5 použitích doporučujeme čištění zlatou střední cestou, kdy nerozebíráme celý gril, ale například odmočení mřížky a odstranění mastnoty a zbytků je nutností.

  • Každou sezonu (jednou ročně)

Pro důkladné čištění před sezonou využijte návodu ze začátku článku. Je potřeba celý gril rozebrat a důkladně vyčistit jednotlivé části včetně mřížek, hořáků i vnitřních komponentů.

Jak čistit gril po grilování

Abychom ušetřili práci při důkladném čištění, doporučujeme po každém použití gril alespoň základně vyčistit. Odstranit zbytky jídla z mřížek a otřít vnější část grilu. Pravidelná údržba grilu zajistí, že gril bude vždy připraven k použití a neusadí se na něm nečistoty a mastnota. Pravidelné čištění po každém grilování navíc zvyšuje životnost grilu.

letni-grilovani   prkenko-mistr-grilu

Prevence znečištění grilu

  • Používání oleje

Použijte kuchyňskou (papírovou) utěrku namočenou v oleji nebo speciální sprej na grilování, abyste potřeli mřížky před grilováním. Olej pomáhá zabránit přilnavosti jídla k mřížkám.

  • Používání alobalu nebo grilovacích podložek

Zabráníme tak přilnavosti jídla, a gril preventivně chráníme před opotřebováním a silným znečištěním.

  • Kontrola teploty

Příliš vysoká teplota může způsobit připečení jídla a mastnoty na mřížky. Teplotu proto důkladně sledujeme a grilujeme při doporučených teplotách pro daný druh potravin.

  • Čištění po každém použití

Pravidelné a časté čištění je skvělým preventivním krokem pro zvýšení životnosti grilu.

  • Opatrná práce s marinádami a omáčkami

Pokud používáte marinády nebo omáčky, které obsahují cukr, aplikujte je na jídlo těsně před dokončením grilování. Cukr má tendenci rychle se připalovat a může způsobit znečištění mřížek. A z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že marinády a omáčky se z grilovacích mřížek a desek dostávají nejhůře.

  • Spolehněte se na odkapávací misky

Misky zachytávají mastnotu a zbytky, které by jinak gril znečišťovaly a zhoršovaly jeho údržbu. Ujistěte se, že váš gril má správně umístěnou odkapávací misku nebo tácek na zachytávání mastnoty.

  • Správné skladování

Používejte ochranný kryt, když gril není v provozu. Chrání gril před prachem, deštěm a jinými nečistotami, které by mohly způsobit znečištění. Gril by měl být rovněž umístěn na suchém místě.

  • Používání správného nádobí

Dřevěné nádobí a grilovací náčiní by mělo být z takového materiálu, aby gril nijak nepoškodilo.

nacini-na-grilovani

Nezapomínejte na bezpečnost při čištění grilu

Při čištění grilu je velice důležité dodržovat bezpečnostní zásady, aby se předešlo úrazům a zraněním. Nikdy nečistíme horký a nevychladlý gril. V případě čištění nečistot a mastnoty z horkého roštu jsme opatrní a používáme kartáč s dlouhou rukojetí. Chemické přípravky na čištění vždy používáme v otevřeném prostoru a v ochranném obleku (minimálně brýle a gumové rukavice).


S našimi tipy na údržbu grilu bude grilování vždy probíhat v poklidném duchu. Nejen, že jsme si pro vás připravili detailní údržbu grilu, prevenci, ale i srovnání čistících prostředků. V našem magazínu toho ale najdete mnohem víc!

Související články

Jak správně pečovat o dřevěné prkýnko: Tipy a triky

Jak správně pečovat o dřevěné prkýnko: Tipy a triky

nahledovy-prkenko-mistr-grilu

Kuchyni si bez dřevěných pomocníků ani neumíme představit. Dřevo patří k přírodním a stále “živým materiálům”. Reaguje tedy na vlhkost i příliš velké teplo možným zkroucením a deformací materiálu. Z toho důvodu je třeba se o kuchyňské potřeby ze dřeva starat správně.

V dnešním článku se podíváme na správnou údržbu dřevěného prkénka. Zaměříme se nejen na čištění dřevěného prkýnka, ale i na odstranění zápachu, uskladnění a dezinfekci. Správnou péči udržíte dřevěné výrobky krásné i několik desetiletí.

Obsah

Kuchyňské potřeby

Jak čistit dřevěné prkýnko

Udáváme příklad nejběžněji používaného způsobu čištění dřevěného prkénka. Za nás je na čištění prkénka nejlepší jedlá soda a ocet. Použijete-li je zvlášť, pak volte jedlou sodu na mastnotu a odstranění zápachu, ocet pak na větší nečistoty. Největšího “kouzla” ale dosáhnete jejich spojením, při kterém vzniká chemická reakce, tzv. neutralizace. (V případě, že se neutralizaci chceme vyhnout, tak po použití každé jednotlivé složky prkénko opláchneme.)

Správné čištění dřevěného prkýnka probíhá následovně:

  1. Prkénko důkladně umyjeme pod tekoucí vodou a lehce osušíme utěrkou.
  2. Posypeme jej jedlou sodou a necháme 15 minut působit. Jedlá soda je příjemný abrazivní prostředek, který odstraňuje povrchové nečistoty.
  3. Následně prkénko důkladně postříkáme octem. Dojde tak k šumivé reakci, díky níž se dostanou z rýh po noži i zašlé nečistoty a tuky.
  4. Pomocí měkkého kartáčku prkénko důkladně krouživými pohyby vyčistíme.
  5. Prkénko opláchneme pod tekoucí vodou a očistíme ještě citronovou šťávou nebo kyselinou citronovou. Citron má výrazně antibakteriální vlastnosti a krásně na prkénku oživí barvu a neutralizuje pachy. A opět opláchneme.
  6. Necháme důkladně zaschnout a uskladníme (tipy na správné uskladnění najdete níže).
  7. V případě potřeby ošetříme vhodným rostlinným olejem.

Ošetření po použití dřevěného prkénka máte tedy v malíčku, ale víte, co je nejlepší udělat před ještě před použitím prkénka? Pokud se chystáte krájet maso, tak je nejlepší prkénko předem namočit. Prkénko tak vsákne vodu a nikoliv šťávu z masa. Podobně je to i u vysoce barvící zeleniny a ovoce (například červená řepa, zelí, granátové jablko). Někdo rovněž doporučuje prkénko nasolit, následně opláchnout a až poté použít.

Proč a jak často provádět dezinfekci dřevěného prkýnka

Dřevo patří k vysoce porézním materiálům, které snadno absorbují vlhkost i organické látky z potravin. Jak tedy docílit bezpečného používání dřevěného prkýnka? Dezinfekce spolehlivě ničí veškeré bakterie včetně těch nebezpečných (E.coli, Salmonella, Listeria). Dezinfekce by se měla provádět pravidelně po každém použití syrového masa a ryb a mnohdy i aromatických potravin.

drevene-prkenko

Nejčastější metody dezinfekce:

  • Sůl a soda - přírodní abrazivní prostředek z ryze domácích surovin.
  • Ocet - jedná se o přírodní dezinfekční prostředek, který zároveň neutralizuje i pachy.
  • Citronová šťáva - má výrazné antibakteriální vlastnosti a s jistotou ničí i pachy.
  • Roztok vody a bělidla - k důkladné dezinfekci stačí 1 lžíce bělidla na 4 litry vody.
  • Dezinfekce pro potravinářské účely na bázi alkálií, kterou zakoupíte ve specializovaných prodejnách a e-shopech.

Jak zabránit prasklinám dřevěného prkýnka

Praskliny vznikají zejména v případě nešetrného zacházení. Z toho důvodu se nedoporučuje na dřevěném prkénku určenému ke krájení například bourat nebo sekat maso. Zátěž je příliš velká a klasické kuchyňské prkénko není k této činnosti určené. Zároveň se vyhýbáme mytí v myčce a vysokým teplotám.

Jak na opravu dřevěného prkýnka?

V případě, že se přesto jakýmkoliv způsobem prkénko poškodí, tak jej můžeme opravit v několika snadných krocích.

  • V případě větších rýh či trhlin prkénko budeme muset prkénko správně zbrousit jemným brusným papírem. Používáme brusný papír s vyšší zrnitostí. Brousit budeme sice déle, ale výsledek bude jemnější, čehož u prkénka chceme dosáhnout.
  • Po broušení drobných nedokonalostí prkénko důkladně natřeme olejem.
  • Necháme zaschnout a uskladníme na suchém místě.

prkenko-detail

Olejování a voskování dřevěného prkýnka na závěr

Aplikace minerálního oleje nebo speciálního oleje na dřevo jednou měsíčně (nebo podle potřeby) pomáhá udržovat dřevo hydratované a chrání ho před praskáním a deformací. A jaký je nejlepší olej na dřevěné prkýnko? Jednoznačně potravinářský minerální olej!

Výhody potravinářského minerálního oleje:

  • Je bezpečný pro styk s potravinami, nepředstavuje žádné riziko (např. ve formě alergií).
  • Oceníte stabilitu. Minerální olej na rozdíl od potravinářských tzv. nežlukne. To znamená, že se časem neznehodnotí a nezačne nepříjemně zapáchat.
  • Je snadno a cenově dostupný. Zakoupíte ho ve specializovaných e-shopech a prodejnách s kuchařským vybavením, v lékárnách nebo supermarketech.
  • Minerální olej se velice dobře a rychle vstřebává do dřeva. Nezůstává po něm mastný film a dřevo chrání na jedničku.

Potravinářský minerální olej je ale pouze naším osobním doporučením. Mezi oblíbené ale patří i olivový, kokosový, lněný olej nebo přírodní včelí vosk.

Skladování dřevěného prkýnka

Správné uložení a skladování je pro ochranu dřevěného prkýnka zásadní.

  • Nejlepší je prkénko skladovat ve svislé poloze. To umožňuje dobré proudění vzduchu kolem celého prkénka a zajišťuje, že se důkladně vysuší po každém použití. Můžeme ho opřít o zeď nebo použít stojan na prkénka.
  • Vyhnout bychom se měli skladování blízko dřezu nebo u zdroje tepla (radiátor, deska na vaření). Prkénko by totiž nemělo být ve vlhku, ale ani u zdroje tepla.
  • Prkénko nikdy neskladujeme v uzavřených prostorách (komody, skříně, příborníky) z toho důvodu, že tam nedochází k pravidelné cirkulaci vzduchu.
  • Pravidelně prkénko dezinfikujeme, čistíme a provádíme ošetření vhodným olejem.

prkenko-s-rukojeti   gumovnikove-prkenko

Domácí přípravky na údržbu dřevěného prkýnka

K údržbě dřevěného prkýnka bohatě postačí suroviny, které máte doma. Mezi přírodní prostředky na čištění dřeva i jeho ochranu patří sůl, jedlá soda, ocet i citron (případně kyselina citronová). Nesmíme zapomínat ani na vhodné minerální nebo potravinové oleje pro hydrataci a udržení krásy dřeva.

Péče o dřevěné prkýnko: shrnutí

  • Prkénko nikdy nemyjeme v myčce.
  • Používáme ho na krájení kuchyňským nožem, nikoliv na bourání a sekání masa, případně jiné náročnější kuchyňské úkony.
  • Nesušíme na radiátoru a dáváme pozor na přímé zdroje tepla (dokonce se ani nedoporučuje na prkénko dávat horké nádobí)
  • Nikdy nedáváme špinavé prkénko do dřezu. Umýváme ihned po ukončení práce, a to tak, že jej opláchneme vodou a vyčistíme nezávadným saponátem. Ve chvíli, kdy jsou zbytky potravin na prkénku příliš dlouho, tak dochází k množení bakterií, což logicky nechceme.

Jak dlouhá je životnost dřevěného prkýnka při správné péči?

Životnost dřevěného prkénka může být značně variabilní a závisí na několika faktorech, včetně kvality dřeva, způsobu používání a údržby. Při správné péči může prkénko vydržet mnoho let, někdy i desetiletí. A je lepší prkénko z masivu, jednoho kusu dřeva nebo naopak složené? V tomto případě musíme dát plusové body prkénku vyrobenému metodou end-grain, které je odolnější, pevnější, trvanlivější a téměř netupí nože. Je to dáno především strukturou i způsobem výroby. Pokud tedy hledáte dřevěné prkénko, které vám vydrží co nejdéle, tak je dřevěné prkénko vyráběné z více kusů dřeva tou správnou volbou.

Správná péče a údržba výrazně prodlouží životnost dřevěného prkénka. Podívejte se na další skvělé tipy a návody, jak pečovat o dřevěné výrobky, které najdete v našem magazínu, na Pinterestu a našich sociálních sítích. Doporučíme, jak si poradit s plísní na dřevě, s vlhkostí, rovněž jsme pro vás sepsali, jak pečovat o proutí nebo jak správně skladovat palivové dříví. Všechny rady najdete na našem dřevařském blogu.

Související články

Top tipy pro údržbu proutěných dekorací a nábytku

Top tipy pro údržbu proutěných dekorací a nábytku

nahledovy-truhla

Výrobky z proutí přináší do našich domovů příjemnou atmosféru, přírodní krásu a dotek rustikálního šarmu i elegance. Mezi jeho přednosti patří ladnost a elegance, kterou jinému nábytku a dekoracím přiřknout nemůžeme. S údržbou je to ale horší. Nebo snad ne? Pojďme se na to společně podívat.

Poradíme vám, jak pečovat o proutí, aby neztratilo svůj přirozený půvab. Zaměříme se nejen na prevenci, ale i zaručené tipy k ochraně a péči o proutěné doplňky.

Obsah

  • Jak pečovat o proutěné výrobky
  • Proutěný nábytek a košíky - čištění
  • Sluneční záření
  • Poraďte si i s většími nečistotami
  • Jak odstranit plíseň z proutí
  • U proutí dejte pozor na vlhkost
  • Oživení přirozené barvy proutí
  • Jak na mechanické poškození?
  • Správné skladování proutěných výrobků
  • Proč se proutí vrací do módy?
  • Jak ladit proutí v interiéru?
  • Jeden proutěný prvek nebo kompletní zařízení?
  • Povrchová úprava a ochrana proutí

Jak pečovat o výrobky z proutí

Ošetření proutěných výrobků není nijak náročné. Stačí se zaměřit na prevenci, ochranu, údržbu a správné skladování. Z vlastních zkušeností můžeme potvrdit, že proutěné výrobky mají dlouhou životnost a vydrží krásné a stylové notnou řádku let.

Péče o proutí a proutěný nábytek

  1. V první řadě se vyhýbáme přímému slunečnímu záření. Slunce proutí nadměrně vysušuje a následně dojde k nevzhlednému popraskání, které má vliv nejen na estetiku, ale i na funkčnost. Proutí na slunci rovněž výrazně bledne.
  2. Umisťujeme nejlépe do stinnějšího a chráněného prostoru (alespoň stříškou v pergole). Kromě ochrany před sluncem, se vyhneme i nadměrnému vlhnutí.
  3. I když jsme zmiňovali, že proutí si s vodou a vlhkostí poměrně dobře poradí, tak je třeba myslet na to, že všeho moc škodí. Při pravidelném vystavování dešti a povětrnostním podmínkám se proutěné doplňky kroutí a může se objevit i plíseň.
  4. Pravidelné čištění proutí provádíme kartáčem s měkčími štětinami.
  5. Proutěný nábytek, dekorace a košíky - údržba by měla být prováděna v pravidelných intervalech. Ve chvíli, kdy se na proutěné výrobky dostane prach a jiné nečistoty, velice špatně se následně odstraňují.
  6. U stylové komody a proutěných košíků myslíme na to, že skrz vrbové proutky proudí vzduch, a to samozřejmě i společně s prachem, pylem a dalšími nečistotami. Důkladně tedy dbáme na pravidelné vysávání těchto košíků a zásuvek z proutí.  
  7. Minimálně jednou do roka proutí umyjeme vodou a jemným mýdlovým roztokem. Stačí vzít houbu, namočit do roztoku a utřít. Následně samozřejmě vysušit (opět - nikoliv na přímém slunci ani u radiátoru).
  8. Pokud se proutí jakkoliv poničí, či praskne, tak k opravení lze použít klasický drátek, kterým poškozené místo zpevníme.
  9. Pravidelně produkty z proutí kontrolujeme, protože je může poškodit i hmyz. Při včasném ohledání můžeme zamezit znehodnocení výrobku. Dřevokazný hmyz se rád pouští zejména do proutěného koše na prádlo, nůše, či koše na dřevo. Oblečení i dřevo jsou totiž pro hmyzí škůdce ideálním prostředím. 
  10. Po sezoně je vhodné natřít výrobky z proutí rostlinným olejem, aby nám vydržely krásné co nejdéle.
  11. V případě, že je váš zahradní nábytek vyrobený z proutí a nemáte ho na zimu kde schovat, tak ho alespoň přikryjte folií.

Obdélníkový na šířku_1   prouteny-kos-na-drevo

Proutí a sluneční záření

Proutěný nábytek venkovní a doplňky či dekorace z proutí v exteriéru hodně trpí povětrnostními podmínkami jako je vlhkost a samozřejmě i sluneční záření. Umístění na přímém slunci zapříčiní vyblednutí produktu a výrazné oslabení proutí. Proutěné výrobky se začnou lámat a ztrácet svůj tvar. Proutí tedy nikdy neumisťujeme na přímé sluneční světlo, ale spíše do polostínu.

Jak odstranit větší nečistoty?

Čištění proutěných výrobků probíhá velice snadno - pomocí vody. Proutěný výrobek ponoříme do vody smíchané s mýdlem (případně jiným neagresivním mycím prostředkem) a vydrhneme kartáčem s měkčími štětinami. Mnohdy stačí proutěný produkt osprchovat vlažnou vodou a otřít vlhkým hadříkem. Při mytí proutěných výrobků dbáme na to, abychom používali přírodní čistící prostředky (např. jádrové mýdlo, ocet...).

Jak odstranit plíseň?

Nejprve proutěný košík, křeslo, či jiný poškozený produkt důkladně očistíme kartáčem a vysajeme. Zejména kvůli tomu, aby nám spory plísní nelétaly ve vzduchu a neusadily se někde jinde. Nyní produkty umyjeme roztokem vody a bílého octa. Obzvlášť proutěný květináč, či košík používaný k dekoračním účelům bývá poškozen plísní. Nebojíme se namočit celý produkt do roztoku bílého octa a vody a následně za pomocí kartáče důkladně vyčistit. Někdo doporučuje namočit například na 10 minut do bělidla a teprve poté sušit. Namočení do bělidla doporučujeme právě u proutěných truhlíků a květináčů, které bývají často ušpiněny od hlíny a venkovních vlivů. Krásně tím prokouknou.

Ochrana proutí před vlhkostí

Co nejvíce škodí proutěným výrobkům? Vlhkost zapříčiní plesnivění materiálu, zdeformování tvaru a struktury materiálu, oslabení vláken a změnu barvy. A jak na proutěné dekorace? Péče o zahradní dekorativní doplňky je v tomto případě o něco jednodušší. Jistá změna tvaru či dokonce vyblednutí má u proutěných dekorací své kouzlo a na rozdíl od nábytku to je spíše žádoucí. Navíc se jedná o drobné předměty, které snadno před vlhkostí skryjete někde v interiéru.

Jak oživit přirozenou barvu proutí?

Když nepomůže olej (běžný kuchyňský, například olivový, případně přírodní olej na dřevo), tak rozhodně pomůže klasická leštěnka na dřevěný nábytek. Volíme tu nejvíce přírodní a bez agresivních chemických přídavků (na chemii je proutí velice náchylné). Aby bylo proutí co nejdéle krásné, tak doporučujeme potravinářský olej (a jeho alternativy) aplikovat po každé sezóně.

srdce-z-prouti 

Přírodní proutí: péče v případě mechanického poškození

Věc, kterou na proutí milujeme je to, že se dá velice dobře opravit v případě mechanického poškození. K drobným opravám postačí drátek a špetka “košíkářského umu”. Spoustu praktických návodů najdete na našem blogu i Pinterestu. Přečtěte si náš návod, jak opravit proutěný košík.

Proutěné výrobky - skladování

  • Skladujeme na suchém a dobře větraném místě. Vlhký sklep v zimě moc dobře neposlouží.
  • V případě, že nedisponujeme tím správným prostorem, tak na zimu minimálně přikrýváme.
  • Ochranný kryt poskytneme proutěnému zahradnímu nábytku i ve chvíli, kdy předpověď predikuje dlouhodobě deštivé období.
  • Vyhýbáme se ochrannému krytu nebo folii z plastu (zadržují vhkost). Dejte přednost přírodnímu materiálu nebo textilii.
  • Důležitá je rovněž dobrá izolace od země. Proutěné výrobky by měly být vždy položeny na nějaké vhodné pevné podložce. Proutí rychle nabírá vlhkost právě z půdy.

Proč se proutěný nábytek a doplňky vrací do módy

  • Přírodní vzhled vyniká příjemnou hřejivostí a harmonickým vzhledem, který odpovídá největším trendům současného bytového designu.
  • Proutěné výrobky často evokují nostalgii a rustikální šarm. Skvěle se kombinují s různými styly i materiály, aniž by narušovaly harmonickou atmosféru domova.
  • Výborně doplňují současný zájem o udržitelnost, jednoduchost a minimalismus.
  • Jedná se o snadno dostupný materiál vynikající svou příznivou cenou.
  • Proutěný nábytek se dobře udržuje a snadno čistí - díky dobré péči zůstane krásný a pevný i několik desítek let.
  • Drobnosti z proutí (jako je například proutěné srdce, váza, či věnec) velice snadno vykouzlí dekorace pro kouzelnou atmosféru.

obdelnikovy-nabytek-z-prouti

Jak ladit nábytek a doplňky z proutí v interiéru

Proutěné výrobky sluší jakémukoliv stylu interiéru, ať už je ve vintage, rustikálním, boho, skandinávském, moderním či urban jungle stylu.

Proutí obecně ladí k teplým odstínům hnědé a béžové, romantický styl podpoří kombinace světlého proutí, bílé a starorůžové barvy. Proutěné výrobky ale překvapí svou univerzalitou, skvěle je zakomponujeme do moderního příbytku, kde vévodí černobílá kombinace. Výrazně estetický dojem vytvoříme souhrou zelených rostlin a proutěného detailu. 

Jeden proutěný prvek, či kompletní zařízení? 

Přemýšlíte, zda si pořídit kompletní vybavení, či jen jeden dominantní prvek? Kompletní proutěné vybavení se hodí zejména do domácnosti ve vintage stylu. Více ale doporučujeme zvolit jen jeden či dva proutěné prvky. Například rustikálnímu bydlení bude na parapetu slušet proutěný truhlík, či květináč. Urban jungle styl zase podpoříte proutěným křeslem, komodou, či truhlou.

 proutena-vaza

Vhodné ochranné prostředky pro proutí

Jak prodloužit životnost proutěným výrobkům? Ochrana spočívá zejména v prevenci a kromě vyhýbání se styku s vodou a s přímým slunečním světlem se můžeme zaměřit i na ochranné nátěry. Oblíbený je například nitrocelulózový lak, ochranný olej OSMO, teakový olej, lněná fermež, vodou ředitelné laky (email bakrylex) a někdo dává přednost přírodnímu vosku na dřevo. Na trhu dokonce najdete speciální ochranné filmy na proutěné dekorace, doplňky, nábytek i košíky. Údržbu následně provádíme dle pokynů výrobce.

S kvalitní a důkladnou péčí nám vydrží proutěné výrobky i několik desetiletí. Na nápady, jak aplikovat proutěné doplňky do exteriéru i interiéru se podívejte na náš Pinterest, kde se to hemží kreativními i stylovými nápady.

Související články

Začněte s háčkováním zvířátek: Kompletní průvodce pro začátečníky

Začněte s háčkováním zvířátek: Kompletní průvodce pro začátečníky

nahledovy-hackovana-velryba

Máte háčkování jako hobby? Pak musíte vyzkoušet pletené a háčkované hračky, které si děti doslova zamilují! Navíc je potěší, že tyto ručně dělané, bezpečné hračky vyrobíte přesně jim na míru a podle jejich představ. Navíc ruční práce je zábavný způsob, jak trávit čas s dětmi a naučit je něco nového. Vyzkoušejte háčkování i s dětmi!

V dnešním článku pro vás máme nachystané tipy na to, jakou přízi použít, na co se při háčkování zaměřit a jak na háčkování s dětmi. A samozřejmě jsme si pro vás připravili návod na jednoduchou háčkovanou velrybu, kterou zvládnou i méně zkušení. Tak směle do toho!

Obsah

Vše pro háčkování

Kreativní tvoření: háčkovaní plyšáci

Následující návod na háčkovanou velrybu nám zpřístupnila specialistka na háčkované výrobky a influencerka Zuzana. Za její postup a dodané materiály ji moc děkujeme. “Pokud s háčkováním teprve začínáte, tak doporučuji začít s menšími zvířatky jednoduchých tvarů. Populární je velryba, chobotnice, ale i želva nebo had. Celkově ale vždy na kurzech doporučuji začít s košíky s dřevěným dnem. Rychle si tak osvojíte základní stehy a najdete svůj styl!” říká Zuzka z by Suzannee.

DIY háčkování: materiál na háčkovaná zvířátka-velrybu

  • Příze vhodná na hračky/plyšáky
  • Háček (na bavlněné a směsové příze ve velikosti 3 nebo 4,5 na žinylkovou přízi)
  • Tupá jehla
  • Duté vlákno nebo vlna na vyplnění
  • Bezpečnostní oči

hackovani-doplnky

Háčkování krok za krokem

  • 1. řada - uděláme 6 krátkých sloupků do magického kroužku. Jakmile máme uháčkováno, tak kroužek stáhneme a označíme si poslední krátký sloupek, ať víme kde končí řada, protože řadu nebudeme ukončovat, ale háčkujeme do spirály. V této řadě máme 6 krátkých sloupků.
  • 2. řada - zdvojíme každý krátký sloupek z předchozí řady, tzn. uděláme dva krátké sloupky do jednoho (z minulé řady).
  • Na konci řady máme 12 krátkých sloupků a do posledního si umístíme označován oček, který si přendáme z minulé řady.
  • 3. řada - tuto řadu háčkujeme tak, že střídáme 1 krátký sloupek do jednoho očka a následně 2 krátké sloupky do jednoho očka. Tzn. háčkujeme 1 krátký sloupek normálně a druhý zdvojíme.
  • Tento postup opakujeme celou řadu. 6× za sebou - jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky. V této řadě máme celkem 18 krátkých sloupků.
  • 4. řada - tuto řadu háčkujeme tak, že střídáme 1 krátký sloupek do jednoho očka, 1 krátký sloupek do jednoho očka a následně 2 krátké sloupky do jednoho očka. Tzn. háčkujeme 1 krátký sloupek normálně, 1 krátký sloupek normálně a třetí zdvojíme.
  • Tento postup opakujeme celou řadu. 6× za sebou - jeden krátký sloupek, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky. V této řadě máme celkem 24 krátkých sloupků.
  • 5. řada - 8. řada tyto řady už nebudeme přidávat, ale háčkujeme 1 krátký sloupek do 1 krátkého sloupku. Tzn. háčkujeme 4 řady a v každé řadě je 24 krátkých sloupků.
  • 9. řada tuto řadu háčkujeme pouze za přední nit (ta blíže k nám) z předchozí řady (pokud neumíte, nic se nestane, když budete háčkovat klasicky pod obě). Zde háčkujeme ploutvičky.
  • Uháčkujeme pevné oko do krátkého sloupku z předchozí řady, dále dvě řetízková oka a vrátíme se zpět, do jednoho řetízkového oka uháčkujeme dva polodlouhé sloupky). Pokračujeme v háčkovaní do oček z předchozí řady. Uháčkujeme 5 krátkých sloupků (vždy jeden krátký sloupek do sloupku z předchozí řady). Opět uděláme pevné oko do sloupky z předchozí řady, 3 řetízkové oka a háčkujeme zpět - do dvou řetízkových ok uděláme dva dvakrát nahozené polodlouhé sloupky.
  • Dvakrát nahozený polodlouhý sloupek se háčkuje tak, že si na začátku omotáme přízi 2× místo 1× (jako u klasického polodlouhého sloupku), nabereme přízi z klubíčka a protáhneme přes 2 očka na háčku a následně nabereme přízi z klubíčka a protáhneme dvěma očkama na háčku.
  • Do následujícího očka z předchozí řady uháčkujeme opět dva dvakrát nahozené polodlouhé sloupky, 3 řetízková oka a pevným okem spojíme do stejného očka, kde jsme háčkovali dvakrát nahozené polodlouhé sloupky. Pokračujeme pěti krátkými sloupky (vždy jeden krátký sloupek do sloupky z předchozí řady).
  • Do dalšího očka uděláme pevné oko, 2 řetízková oka a 2 polodlouhé sloupky (do řetízkového oka).
  • Pokračujeme deseti krátkými sloupky (vždy jeden krátký sloupek do sloupky z předchozí řady).
  • V této řadě máme 24 sloupků.
  • 10. řada - háčkujeme 24 krátkých sloupků (nikde neubíráme ani nepřidáváme). Háčkujeme za zadní nit z 8. řady, čímž se nám z 9. řady vytvoří lem.
  • V tuto chvíli nasadíme bezpečnostní oči. Oči umístíme cca 3 řady nad začátkem pravé a levé ploutve. Nebo vyzkoušejte, kde se vám budou oči líbit a tam je umístíte.
  • 11. řada - Nyní budeme ubírat krátké sloupky. Ubírání se háčkuje tak, že na háček si nabereme dvě přední nitě z minulé řady a háčkujeme do jednoho sloupku.
  • Uháčkujeme 2 krátké sloupky a třetí ubereme (sháčkujeme dva krátké sloupky do jednoho) a tento postup opakujeme 6×.
  • 2 krátké sloupky a třetí ubereme, 2 krátké sloupky a šestý ubereme, 2 krátké sloupky a devátý ubereme, 2 krátké sloupky a dvanáctý ubereme, 2 krátké sloupky a patnáctý ubereme, 2 krátké sloupky a osmnáctý ubereme.
  • V této řadě máme celkem 18 krátkých sloupků.
  • Nyní velrybku vycpeme dutým vláknem.
  • 12. řada - V této řadě budeme také ubírat. Ale už opakujeme pouze 1 krátký sloupek a 1 sháčkování.
  • 1 krátký sloupek, druhý ubereme, 1 krátký sloupek, čtvrtý ubereme, 1 krátký sloupek, šestý ubereme, 1 krátký sloupek, osmý ubereme, 1 krátký sloupek, desátý ubereme, 1 krátký sloupek, dvanáctý ubereme.
  • V této řadě máme celkem 12 krátkých sloupků.
  • 13. řada - Nyní už budeme pouze ubírat a provedeme 6× sháčkování krátkých sloupků z předchozí řady. Na konci máme 6 krátkých sloupků.
  • Přízi ustříhneme, velrybu ještě vycpeme dutým vláknem. Pozor na bříško, to nevycpáváme moc, aby bylo rovné. Jakmile je hračka dostatečně vyplněná, přízi provlečeme pomocí tupé jehly, přes přední nitě poslední řady, stáhneme k sobě a konec příze zapošijeme.

velryba-postup   velryba-hackovana-postup   velrybka-postup

POZNÁMKA NA ZÁVĚR: V mnohých návodech na háčkování se používají nejrůznější zkratky a symboly. I na to jsme připraveni. Podívejte se do našeho článku, jak číst háčkovací schémata správně a nic vás nepřekvapí!

Jaký materiál je nejvhodnější na háčkování dětských hraček?

Na háčkované plyšáky se nejvíce hodí měkká a poddajná příze, tzv. žinylová příze, případně měkká akrylová nebo bavlněná příze s příměsí akrylu. Děti milují barevné a originální hračky, pokud tedy zvolíte batikovanou přízi, rozhodně nešlápnete vedle. Hračku ale uháčkujete i z pevnější příze Atmowood, která se hodí například na košíky, kabelky a jiné dekorativní předměty nebo doplňky do domácnosti.

Háčkování pro děti aneb zapojte děti do procesu háčkování

Háčkování je zábavný způsob, jak nechat děti “přičichnout” k ručním pracem a zároveň je něco naučit. Ruční práce jsou tradiční způsob, jak rozvíjet jemnou motoriku a trpělivost u dětí všech věkových kategorií. Jdeme na to?

Čím a jak začít?

Obecně se doporučuje začít s háčkováním okolo 6. roku, kdy už máte jistotu, že dítě udrží háček. Jde to ale už dříve bez háčku! Na trhu existují nejrůznější proplétací konstrukce, které zvládnete vyplést i bez použití háčku a jehlic. Děti si rychle zvyknou na to, jak je příze poddajná a jak se s ní pracuje. Navíc po chvilce uvidí krásný výsledek, který je bude motivovat k další práci a zkoušení svých možností.

Přes háčkování pro začátečníky až po roztomilé amigurumi

Ve chvíli, kdy zvládnete jednoduché doplňky nebo jednoduché hračky, tak se můžete s dětmi vrhnout i na něco složitějšího - třeba amigurumi!

Co je to amigurumi? Původně se jedná o japonský typ háčkování malých zvířátek nebo panenek s výplní.

Příze a háčky pro děti

Pro začátek rozhodně doporučujeme velký háček (velikost 7 a výše), a to například z přírodního materiálu, jakým je bambus. Příze by měla být hladká a pevná. Nedoporučují se akrylové příze nebo příze s chlupem (nekloužou a dětem se s nimi hůře pracuje).

DIY projekty: háčkované dárky

U originálních dárků pro děti ale nekončíme. Jaké další DIY dárky můžete své rodině a kamarádům pořídit jen s pomocí háčku, příze a polotovarů z překližky? Navíc drobné dekorace a podtácky hravě zvládnou i děti!

  • Kulatý háčkovaný košík je skvělý pro každého začátečníka včetně dětí. V našem magazínu najdete návod pro začátečníky, jak na kulatý háčkovaný košík.
  • Obal na květináč se hodí do každého typu interiéru, kde se téměř okamžitě stane módní dekorací.
  • Stylová kabelka nebo taška na nákupy - existuje nespočet návodů na krásné kabelky, psaníčka i batohy, které zvládnete uháčkovat. Na ČistéDřevo.cz navíc najdete spousta komponentů a doplňků na handmade kabelky jako jsou madla na kabelky nebo dna.
  • Háčkované podtácky - vyberte si hned z několika atraktivních vzorů podtácků k obháčkování. Ideální jako drobný DIY dárek, který potěší.
  • Velikonoční kraslice nebo vánoční ozdoby tematicky zkrášlí interiér v jakémkoliv ročním období. Zkuste letos jarní, podzimní nebo vánoční výzdobu vyřešit originálně.
  • Krabička na kapesníky je nejen stylovým doplňkem, ale i praktickým pomocníkem do každé domácnosti. Návod na obdélníkový košík, který poslouží jako kryt na papírové kapesníky, najdete v našem článku.
  • Přijde vám háčkované zimní oblečení nuda? Pak nemusí, háčkované oblečení se vrací do módy a navíc si uháčkujete módní doplňky přesně podle svých představ a v barvách, které vám vyhovují.

hackovane-podtacky   hackovane-kosiky_1

Péče o handmade hračky

Péči o ručně vyráběné hračky rozhodně nepodceňujte. Na výrobu většiny pletených a háčkovaných hraček se používá přírodní materiál a ten vyžaduje zvláštní péči.

Návod na tu správnou péči o handmade hračky:

  1. Vzhledem k přírodním materiálům jako je vlna, merino vlna nebo přírodní bavlna hračky nepereme v pračce. Dáváme přednost ručnímu praní.
  2. Při větším znečištění můžete dát do pračky, ale vždy zvolte program na jemné prádlo, ruční praní nebo praní vlny.
  3. Na pletené a háčkované výrobky používáme vždy speciální prací prostředek (například s lanolinem).
  4. Nikdy nedáváme vlněné, pletené nebo háčkované výrobky do sušičky. Předmět by změnil nejen tvar, ale i velikost a vzor by se “zdrcnul”.
  5. Sušení se proto může zdát tak trochu jako oříšek. Necháváme si proto praní hraček a dalších pletených nebo háčkovaných výrobků až na období, kdy je venku opravdu sucho a teplo.
  6. Doporučuje se rozložit na sušák (nikdy nevěšet) a nechat nejlépe venku na sluníčku uschnout.

hackovana-velryba

Na našem blogu a sociálních sítích pro vás stále zpřístupňujeme nové návody, hledáme nové inspirace a každou chvilku se můžete těšit na novinky v naší nabídce. A co pro vás chystáme v nejbližší době? Vrhli jsme se na vyšívání a máme pro vás nachystané stylové předlohy na vyšívání dekorací do domácnosti (nástěnné dekorace, vánoční ozdoby a jiné ozdoby dle ročního období), ale i šablony pro začátečníky.

Související články