Naučte se háčkovat: Základní techniky a tipy pro začátečníky
Háčkování je nejen relaxačním koníčkem, ale také skvělým způsobem, jak vytvořit krásné a praktické kousky, které mohou sloužit jako osobní doplňky, dekorace či dárky. Pokud jste vždy chtěli proniknout do světa háčkování, teď je ten správný čas začít!
V článku vás provedeme základními technikami a tipy, které vám pomohou získat jistotu v práci s háčkem a přízí. Od správného držení háčku, přes základní stehy, až po výběr vhodné příze. Kompletně vás provedeme háčkováním krok za krokem!
Obsah
- Základní stehy háčkování
- Jak udržet napětí příze
- Jak vybrat háček
- Vhodná příze na háčkování
- Různé typy háčků
- Nejrůznější háčkovací techniky
- Doporučení pro háčkování pro začátečníky
- Jak začít háčkovat?
- Videonávod pro začátečníky
Základní stehy háčkování
Základy háčkování zahrnují například krátký nebo dlouhý sloupek, řetízkové oko, magický kroužek nebo pevný steh. Více o základních stezích se dozvíte v jednom z našich minulých článků. V magazínu rovněž najdete spoustu kreativních návodů háčkování a dalších technik.
Jak udržet napětí příze
“Pro udržení konzistentního vzhledu je velice důležité držet správné a pravidelné napětí příze,“ zdůrazňuje specialistka na háčkování a ruční práce Zuzka z bySuzannee. Zuzka nám proto taky dala návod, jak docílit stejnoměrného napětí příze.
A co vám tedy pomůže kontrolovat napětí příze?
- Správná pozice rukou - pokud jsme praváci, tak si přízi udržujeme levou rukou a máme ji namotanou na levé ruce.
- Uvolnění příze z klubka - pokud se příze zadrhává, tak to značně ovlivňuje napětí. Klubko proto máme volně položené a důkladně odvinuté.
- Výběr háčku - zjistíte-li, že háčkujete příliš těsnými nebo volnými stehy, tak zkuste změnit velikost háčku. Pro méně těsné stehy použijte větší velikost háčku. Menší velikost háčku zase použijte při příliš volných stezích.
- Držení napětí a prstech - mnoho lidí používá nejčastěji ukazováček, na který si jednoduše namotáte přízi a tím kontrolujete napětí příze.
- Uvolnění - vždy háčkujeme uvolněně. Pokud máte v rukou velké napětí, tak jsou stehy příliš těsné a celkově se hůře háčkuje. “Tuto chybu dělá spoustu začínajících háčkařů. Nemají uvolněné ruce a ztěžují si tak práci. Nemluvě o tom, že se daleko rychleji unaví,” upozorňuje zkušená háčkařka Hanka.
Jak vybrat háček
Vybrat si správný háček je někdy pořádně tvrdý oříšek! Velice zjednodušeně řečeno, tak háček vybíráme zejména podle toho, co je napsáno na etiketě dané příze. Nic ale není tak jednoduché, jak to vypadá že? Proto jsme si pro vás na toto téma připravili speciální článek nebo se mrkněte na zjednodušenou verzi do videonávodu na YouTube.
Příze na háčkování je základ
Zajímá vás, jak vybrat přízi? Spolehlivé odpovědi najdete v jednom z našich minulých článků. Dobrým začátkem ale rozhodně je důkladně si uvědomit, jaký výrobek budeme vyrábět. Pro začátečníky doporučujeme použít vždy silnější přízi, se kterou se bude lépe pracovat.
Jaké háčky na háčkování použít k jednotlivým projektům?
- Tuniský háček s přídavným lankem umožňuje práci s více oky najednou. Tím pádem si značně ulehčíte celý projekt. “Lanko” má podobu kruhových pletacích jehlic.
- Háček s počítadlem stehů se skvěle hodí na složitější a dlouhodobější projekty (deky, vzorované oděvy). Háček s integrovaným počítadlem stehů v rukojeti pomáhá snadno sledovat počet ok nebo řad během práce.
- Svítící háček - ideální zejména při práci s tmavou přízí. Disponuje ve špičce malou diodou.
- Dvojitý háček - tento háček má na obou koncích háček a používá se pro oboustranné tuniské háčkování nebo jiné techniky, které vyžadují práci s dvěma stranami najednou.
- Háček na korálky - velmi jemný ocelový háček určený k navlékání korálků na přízi nebo nitě během háčkování. Používá se hlavně při tvorbě šperků a zdobení.
- Háček na vlasové háčkování - speciální nástroj se skládá z háčku a vidlice. Vidlice drží dlouhé smyčky, které se následně pomocí háčku spojí v jeden celistvý prvek.
Základní háčkovací techniky
Pojďme se společně podívat na základní techniky háčkování. Patří totiž k nejoblíbenějším a zároveň se pomocí těchto technik dají vytvořit doslova unikátní projekty.
- Klasické háčkování
Nejběžnější forma háčkování při které se používá jeden háček na vytvoření souvislých řad samotného háčkování. Vzory se pak liší podle způsobu háčkování.
- Tuniské (také afghánské) háčkování
Kombinuje pletení a háčkování. Jedná se o poměrně pokročilou techniku a používá se na něj speciální tuniský háček. Výsledkem je velmi pevná a hladká tkanina bez výrazných mezer mezi jednotlivými oky/stehy. Často se používá na větší textilie jako je povlečení, povlaky na polštáře, přehozy, deky nebo v módním průmyslu.
- Irské háčkování
Velmi specifický styl háčkování vytvářející husté a složité květinové vzory. Jsou součástí irského folkloru a větších projektů. Tímto způsobem se uháčkuje pouze nějaká část a následně se zapojí do větší kompozice.
- Filetové háčkování
Kdo by neznal klasickou síťovku! Filetové háčkování je kombinace velice jednoduchých stehů - řetízkového oka a dlouhých nebo krátkých sloupků. Vzor je podobný síťce/mřížce, vyniká pevností, ale i vzdušností. A víte, kde jsem se já osobně setkala s filetovým háčkováním? Nečekaně na burčákovém pochodu, kde mě jedna dobrá paní podarovala háčkovaným držákem na sklenici vína!
- Amigurumi
Je rovněž známé pod názvem “háčkování do kruhu”. Tvoří se pomocí krátkého sloupku a magického kroužku. Je typické zejména pro výrobu hraček. Momentálně jsou velice populární a mají své stálé příznivce.
- Koštěné háčkování (Broomstick Lace)
Kombinuje háček na háčkování a velká kulatá tyčka (připomíná násadu na koště). Smyčky se na tyčku natahují a tvoří tak velmi vzdušný, dekorativní a krajkový vzor. Vyniknou na přehozech, šálách a šátcích.
- Vlasové háčkování (Hairpin Lace)
Pro tento typ háčkování se používá speciální vidlice, která slouží k vytváření dlouhých a rovných smyček. Jednotlivé smyčky se následně spojují právě háčkem a výsledkem je krajkový vzor.
- Bosenské háčkování
Tato technika využívá pouze pevná oka, která se háčkují do kruhu. Díky tomu vzniká velmi pevný a těsný vzor. Typická je jednoduchost a jednotvárnost stehů.
Co doporučujeme pro háčkování pro začátečníky
Rozhodně háčkovat s pomocí dřevěných polotovarů. Blížící se vánoční svátky jsou k tomu nejideálnější. Proč? Máme pro vás spoustu novinek, dekorací s vánoční tematikou a samozřejmě i vánočních baněk vhodných k obháčkování. A právě zkrášlení baněk pomocí háčkování vřele doporučujeme. Obháčkuje je řetízkovým okem i ten, kdo v životě nedržel háček v ruce (osobně potvrzuji!) a následně se na nich skvěle naučíte další oblíbené základní stehy, případně jejich kombinace.
Jak začít háčkovat?
Skvělé tipy pro háčkování:
- Nakupte si vše potřebné. Několik velikostí i typů háčků (nevíte, s jakým se vám bude nejlépe pracovat), vhodných přízí nebo naopak již zmiňovaných dřevěných polotovarů.
- Ujistěte se, že víte, jak držet háček. Při manipulaci s háčkem a přízí buďte uvolnění.
- Vyvarujte se základních chyb při háčkování jako je špatný výběr příze nebo háčku, přílišného utahování nebo nedostatečného nastudování návodu.
- Najděte si v okolí někoho, kdo by vám se základy pomohl a naučil alespoň základy. Zbytek klidně zvládnete podle návodů na internetu.
Videonávod: háčkování pro začátečníky (vánoční baňky)
Hledáte úplné základy háčkování? I to jsme si pro vás připravili a můžeme vás z osobních zkušeností ujistit, že to opravdu zvládne i ten, kdo nikdy nedržel háček v ruce. A náš majstrštryk? Použijte dřevěné polotovary. Skvěle se na nich naučíte naprosté základy.
“Pro ty z vás, kteří zvládli úplné základy, tak máme v našem magazínu připravené i pokročilejší návody,” zdůrazňuje jeden z majitelů ČistéDřevo.cz Tomáš Kruczek a dodává: “A jen návody to samozřejmě nekončí! Každou chvíli pro vás máme připravenou nějakou novinku ze světa háčkování, ale i vyšívání a dalších rukodělných praktik.”
Související články