BLACK FRIDAY je tu ❤️ Doprava od 29 Kč a sleva 20 % na vybrané produkty. S kódem EXTRA10BF sleva 10 % navíc!

Finská svíce neboli švédský oheň umožní opékání i v zimě

finska-svice-foto

Co tu pro vás máme

Švédský oheň je také znám jako indiánská pochodeň, kanadský oheň nebo finská svíce, tzv. Jätkänkynttilä. V překladu toto slovo znamená doslova “chlapská svíce” a jedná se vlastně o špalek dřeva, který svou skladbou umožňuje tzv. komínové hoření. "Otvory ve dřevě zapříčiňují nasávání vzduchu a výrazný tah umožňuje hoření pouze uvnitř špalku. Díky tomu hoří dřevo daleko ekonomičtěji a hravě si na něm ohřejete například jídlo, nebo opečete špekáčky." upřesňuje Tomáš Izaiáš, jeden ze zakladatelů cistedrevo.cz. Obyčejnou pánev stačí položit na hořící špalek a jídlo takhle v divočině bude chutnat naprosto báječně.

finska-svice-detail   finska-svice-panev

Ač byl dříve důležitou pomůckou v tvrdých přírodních podmínkách, i dnes má své výrazné využití. Takový oheň zapálíte jednoduše kdekoliv, nemusíte zakládat ohniště a při chladnějších večerech je hořící poleno ideálním a zejména přirozeným zdrojem tepla a světla. Pokud ho použijete k vaření, či ohřívání jídla, tak pokrm následně dejte do dřevěné misky. Dřevo drží teplo daleko déle než například porcelán, či jiný “chladnější” materiál.

Odkud vítr vane

Údajně pochází až z dalekého a zasněženého Laponska, kde si lidé v tuhé zimě museli umět poradit. Jednalo se zejména o trik lesních dělníků, kteří potřebovali oheň k přípravě jídla v odlehlé divočině, ale nebyl prostor ani čas na rozdělání klasického ohniště. Pokrm pak jedli buď přímo z pánve, použili vidlice na opékání nebo si ohřáté jídlo naložili do dřevěných misek. Poleno jednoduše dohořelo a rozpadlo se na uhlíky, o důkladnější uhašení se zase postaral okolní sníh.

laponsko   sob-a-sane

Jak zapálit švédský oheň

Pokud se finskou svíci rozhodnete zakoupit, v jejím otvoru již naleznete sirný knot, který zapálíte. Čím menší je v polenu otvor, tím hůře lze dřevo podpálit. Pomoct vám v tomto případě mohou například různé podpalovače. Východiskem se však mohou stát i přírodní produkty – k rozhoření se hodí například piliny, suchá kůra ze stromů, třísky, sláma i šišky. Plody lesa využijete i ve chvíli, kdy se rozhodnete produkt vyrobit sami. Do otvoru snadno vložíte hořlaviny a podpálíte.

Jak vyrobit finskou svíci svépomocí

Švédský oheň je stále populárnější na zahradních párty, obzvláště těch v chladnějších měsících. Využijí ho ale i chalupáři i milovníci večerního opékání v přírodě. Může se stát, že jedete na chatu a finskou svíci třeba nestihnete koupit. V tom případě pro vás máme velice jednoduchý DIY návod na výrobu vlastního švédského ohně. 

Návodů na výrobu existuje hned několik. Pokud umíte se sekerou, stačí vlastně špalek rozštípat cca na 6 menších polínek a svázat je dohromady – do otvorů pak vložit kůru, klacíky nebo slámu a zapálit, jak je popsáno výše.

finska-svice-horeni

Podobně snadný je i návod s motorovou pilou. Špalek dřeva rozřízneme křížem (zhruba do ¾ polena), do vzniknuvšího otvoru opět dáme hořlaviny a zapálíme. 

finska-svice-vyroba   finska-svice-vyroba-doma

My jsme pro vás vybrali postup, který se nám jeví jako nejjednodušší a ten méně náročný, tudíž jeho výrobu zvládne hravě každý.

Co budeme potřebovat

  • Špalek smolnatého dřeva (poleno by nemělo být příliš dlouhé)
  • Vrtačku s delším vrtákem
  • Sirný knot, případně kousky smůly, kůry, třísek, či jakéhokoliv jiného přírodního podpalu

finska-svice-plamen

Postup

  • Vybereme vhodný špalek. Záleží čistě na vašich preferencích. Smrk se snadněji rozhoří a je dostatečně smolnatý, dub zase hoří dlouho. Když vyberete špalek s kůrou, tak než svíci použijete, může vám nějakou dobu posloužit i jako rustikální dekorace.
  • Poleno by nemělo být příliš dlouhé. Proč? Zaprvé by se do něj špatně vrtalo a příliš dlouhá polena po čase v půlce prohoří a zbytek se zbortí – pokud tedy na polenu chceme vařit, tak tato situace pro nás není ideální.
  • Vezmeme si špalek, který provrtáme seshora vrtačkou. Provrtáme jej skoro, ale ne úplně (!) naskrz.
  • Následně jej provrtáme i z boku a vznikne nám uvnitř vyvrtaný průduch. 
  • Do otvoru vložíme sirný knot požadované délky (určíme podle velikosti polena).
  • Do dřeva rovněž můžeme vložit přírodní produkty hořlavého charakteru (smůlu, třísky, kůru, klacíky).
  • Nyní již máme švédskou svíci hotovou. Pokud máme vhodný materiál, tak si svící klidně udělejme více. V zimních večerech se nám budou skvěle hodit a například na zahradě jsou i vhodnou dekorací v čistě přírodním duchu.

finska-svice-na-zahrade   finska-svice-v-ruce