Zahradníkův kalendář, díl 6.: Co nesmí chybět na zahradě
Zahrady jsou nedílnou součástí obytného prostoru a vytváří v exteriéru prostor vybízející k odpočinku. Co na zahradě nesmí chybět, abyste se zde cítili co nejlépe? V našem článku najdete tipy na zahradní vychytávky, ale i dekorace. A pokud na zahradě rády řádí děti, tak nezapomínejte ani na ně. Děti milují dřevěné pískoviště, ale i dětskou houpačku. Místo na ně se vždy najde.
Zahradní nábytek
Ať už se rozhodnete pro dřevěnou houpačku pod košatou jabloní, či modernější pojetí doslova pohovkového a pohodlného typu – čtěte následující řádky. Ať nepřeskočíte nějaký důležitý krok při výběru vhodného zahradního nábytku.
Kam umístit dřevěný nábytek
Zahradní nábytek umisťujeme nejlépe na zpevněnou a zejména rovnou plochu. Venkovní posezení většinou slouží k občerstvení majitelů, ale například i pohoštění přátel. Doporučuje se teda pořizovat sezení co nejblíže domu. Má to i další velkou výhodu – není problém k posezení vybudovat elektřinu, či připojení na vodu, příp. internet.
Jaký nábytek do zahrady zvolit
- Nábytek do zahrady by měl souznít s celkovou architekturou vašeho domu a exteriéru obecně.
- Dbejte na ochranu – pokud máte možnost, tak je nejlepší mít zahradní nábytek schovaný pod stříškou pergoly, případně myslete na jakékoliv jiné stínění.
- Dřevěný nábytek vám vydrží i několik desetiletí a dobře se rekonstruuje.
- O proutěný nábytek se dobře pečuje a koloritu zahrady ohromně sluší.
- Kovový nábytek je velice moderní a oceníte jeho minimalismus.
- Nábytek z plastu (případně populárního umělého ratanu) patří k levnějším variantám, bohužel ale tak dlouho nevydrží.
- Nezapomínejte nábytek sladit nejen s vaším obydlím, ale i okolními zahradními doplňky. Dekorace, či okrasný květináč proto laďte v jednotném duchu.
Jak pečovat o zahradní nábytek
- Dřevěnému nábytku před prvním použitím dopřejte kvalitní povrchovou úpravu.
- Nábytek (ať už je z jakéhokoliv materiálu) na zimu uschovejte. Minimálně jej přikryjte plachtou.
- Před uschováním nábytek dobře očistěte – postačí teplá voda a mýdlový roztok, případně jiný šetrný saponát. Nános prachu a smítek by na jaře již nešel dolů.
- V případě menšího zničení opravte nábytek okamžitě (například pomocí tmelu).
- Jednou za čas dopřejte dřevěným výrobkům, kovovému i proutěnému nábytku lehčí úpravu a rekonstrukci, aby vám vydržel co nejdéle.
Houpací síť, nebo křeslo
Vychytávka, která podle nás ve spoustě zahrad chybí je houpací síť, případně závěsné křeslo. Relaxace v síti je s jinými relaxačními činnostmi nesrovnatelná!
Kam a jak zavěsit houpací síť
- Houpací síť, či závěsné křeslo umístěte do nejklidnějšího koutu zahrady.
- Nejlépe se budete cítit v polostínu. Není nezvyklé v houpací síti usnout a přímé sluníčko by vám mohlo způsobit řadu zdravotních komplikací.
- Nejlepší je samozřejmě pomocí provazu připevnit houpací síť mezi dva stromy. Následně stačí k provazům připevnit karabiny od sítě.
- Pokud zavěšujete houpací křeslo na strom, dbejte na to, aby byla větev silná a pevná.
- Neuděláte chybu ani tím, kdybyste chtěli závěsné křeslo pověsit do pergoly (pomocí karabiny připevníte k trámu). Pokud máte dostatek místa, tak podobně můžete uvažovat i nad zavěšením houpací sítě.
- Pokud na zahradě chybí vzrostlé stromy, tak houpací síť můžete zavěsit i do volného prostoru. Stačí si pořídit dřevěný stojan na houpací síť.
Hmyzí domeček, ptačí krmítko, ptačí budka
Přivolejme si do zahrady zvířecí pomocníky! Už jste o tom určitě slyšeli, “zdivočelá” zahrada si buduje svůj vlastní ekosystém a zvířata zahradě významně pomáhají. Obzvlášť ptáci na zahradě účinně bojují proti škůdcům napadajícím vaše stromy, ale i zeleninovou úrodu. A jak ptáčky na zahradě udržet? Pořiďte jim několik typů ptačích budek, krmítko pro ptáky, ale mnohé druhy ocení divoká zákoutí tvořená hustými keři a nízkými stromy. Rovněž domeček pro hmyz není jen krásnou dekorací, ale láká hmyz, jenž bude následně opylovat vaše stromy a květy. Také účinně bojuje s hmyzími škůdci (například tzv. zlatoočko patří mezi vyhlášené konzumenty mšic).
Motýlí louka
Zahradě ohromně sluší dřevěné dekorace. Ať už se rozhodnete pro květináče ze dřeva, nejrůznější sošky, či jakékoliv jiné zahradní dekorace ze dřeva, tak báječným doplňkem jsou momentálně stále populárnější motýlí louky.
Z čeho vyrobit motýlí louku? Zkuste upcyklaci
Pokud se rozhodnete na své zahradě udělat místo motýlí louce, tak neuděláte chybu. Vypadá totiž naprosto ohromně a přivábí prospěšný hmyz. A jak motýlí louku založit? Můžete založit úplně nový klasický záhon, případně upcyklovat starší dřevěný výrobek. Motýlí louku snadno vytvoříte například z velkého květináče ze dřeva, či ze starého pískoviště, nebo vyvýšeného záhonu. Stačí dřevěný výrobek položit na pevnou a rovnou zem a postupovat dle návodu níže.
Jak založit motýlí louku
- Motýlí louku zakládáme na jaře. Vysévat semínka s divokým kvítím není možné do již založeného záhonku. Stávající květiny by semínkům nedaly prostor a utlačily by je.
- Prostor, který jsme si pro motýlí louku vymezili, dobře prokypříme, případně dosypeme vhodným substrátem. Můžeme použít i hlínu za zahrady (například z krtinců).
- Půdu nikdy nehnojíme a už vůbec ne chemickými hnojivy.
- Hráběmi půdu připravíme a následně vysejte směs semen, které nesou název jako “Motýlí louka”, “Divoké květiny”,”Květiny pro včelstva” a mnohé jiné.
- Nasetá semena vhodným zahradním náčiním opět lehce zapravíme do půdy, aby je vítr nerozfoukal.
- Rovněž můžeme v okolí zavěsit plašiče zvěře, aby nám semínka nechodila uzobavát.
- Motýlí louka se seče zhruba 2× až 3× do roka kosou nebo srpem.
TIP na závěr: Chybí vám na zahradě prostor, případně chcete mít svůj kousek “divoké” přírody i na balkoně? Motýlí louku je možné zasadit i do většího dřevěného truhlíku, těšit se z krásných květů můžete následně kdekoliv a kdykoliv.
Na zahradě nezapomínáme ani na zábavu. Děti i dospělí si zamilují nejrůznější zahradní hry, které se stanou vítanou letní kratochvílí. Hry na zahradu jako jsou dřevěné kuželky, petanque, tenis, či házení koužky zúročíte i přípravě zahradních párty i grilovacích oslav.