Vypěstujte si bylinky v bytě: Jednoduchý návod pro každého
Pěstování bylinek doma je skvělým způsobem, jak si zajistit čerstvé bylinky po celý rok. Bylinková zahrádka v interiéru není žádná utopie. Přesvědčíme vás o tom!
Pokud se chcete vrhnout na pěstování bylinek, tak se podívejte do našeho návodu, na co vše se zaměřit. Jaké světlo pro bylinky použít, které hnojivo je nejlepší a jak často zalévat.
Obsah
- Proč pěstovat bylinky
- Vhodné bylinky do interiéru
- Substrát na bylinky
- Nejlepší květináče na bylinky
- Jak zalévat bylinky?
- Hnojivo pro bylinky
- Sklizeň bylinek
- Vyhněte se problémům při pěstování bylinek
- Tipy na využití bylinek
Jak pěstovat bylinky a proč
- Na bylinkách se skvěle naučíte zahradničit. Pěstování bylinek se doporučuje převážně začátečníkům.
- Bylinky rostou po celý rok - máte tak celoroční přístup k vitamínům.
- Mají široké pole využití - v kuchyni, do domácnosti i proti škůdcům.
- Dobře vypadají a jsou skvělou alternativou pro pokojové rostliny.
- Pěstování bylinek ze semínek je ultra jednoduché a velice zábavné. Doporučujeme k této činnosti přizvat například i děti.
Které bylinky jsou vhodné pro byt
Bylinky v bytě krásně provoní celou domácnost. Ideální jsou nenáročné rostlinky, které nepotřebují mnoho místa a speciální péči.
Nejlepší bylinky do bytu:
- Pěstování bazalky v bytě - podobně jako je tomu například i u rozmarýnu, tak právě i bazalka se mi více oplatila pěstovat v interiéru. Výjimečně dobře totiž chutná slimákům a dalším škůdcům. Po týdnu od zasazení z ní na zahradě nebylo nic.
- Pažitka v květináči - mezi oblíbené čerstvé bylinky doma rozhodně patří pažitka, kterou využijete do mnoha pokrmů. Pažitka rovněž patří mezi významné nositele vitamínu C. Při nákupu bylinek ji tedy nesmíte vynechat.
- Tymián - snese i sušší půdu a tato bylinka je velice nenáročná na pěstování.
- Pěstování máty a meduňky doma - obě bylinky se skvěle hodí do limonád i čajů, dobře se rozrůstají a rychle se obnovují.
- Rozmarýn - pěstování rozmarýnu v bytě vřele doporučujeme. Rozmarýn totiž nesnáší mrazy, tudíž při zasazení v exteriéru byste na podzim museli přesazovat a hledat vhodnější umístění. Navíc rozmarýn velice hezky vypadá, neusychá, neodkvétá a dobře obrůstá.
Vydrží bylinky v interiéru bez světla?
Každá rostlina trochu toho slunečního svitu rozhodně potřebuje a ani bylinky nejsou výjimkou. Existují ale i takové, které nemusíte mít přímo na světle.
- Petržel - daří se ji i na stinnějším místě.
- Libeček - jedlá trvalka, které se daří i v polostínu.
- Koriandr - roste velice rychle a hodí se i na pěstování v polostínu.
Nejlepší substrát na pěstování bylinek
Substrát pro bylinky je nejlepší lehký, propustný substrát s dobrou drenáží, ideálně směs běžného zahradního substrátu s pískem nebo perlitem. Pro středomořské bylinky (rozmarýn, tymián) je vhodná sušší půda s vyšším podílem písku, zatímco bazalka či máta ocení humózní substrát s vyšší schopností zadržovat vlhkost. Důležité je, aby květináče měly drenážní otvory, aby kořeny neuhnívaly.
Nejlepší květináče na bylinky
Jak se starat o bylinky v květináči? Nejdůležitější je pořídit si vhodný květináč a umístit bylinky na to nejlepší místo. Pak je zahrádkářský úspěch rozhodně zaručen. Bylinkám na balkoně i v bytě se bude skvěle dařit v květináčích s otvorem na odtok přebytečné vody (kořínky pak neuhnívají a nedochází k přemokření). A co obal květináče nebo truhlíku? Rozhodně doporučujeme dřevěné květináče a truhlíky - jsou prodyšné, odolné, pevné a hlavně krásné!
Jak správně zalévat bylinky
- Nejlépe ráno nebo večer, bylinky vyžadují častější zálivku.
- Zalévání bylinek se rovněž liší u jednotlivých typů. Tymián vyžaduje sušší půdu, bazalka zase spíš vlhčí.
- Nikdy vodu nestříkáme na listy - ty pak uhnívají.
Vhodné hnojivo na bylinky v bytě
Nejlepší jsou přírodní hnojiva, jako je kompostový výluh, čaj z banánových slupek nebo rozředěná kávová sedlina. Hnojíme pravidelně jednou za 2–4 týdny, ale u středomořských bylinek (rozmarýn, tymián) hnojení omezíme. Důrazně doporučujeme vyhnout se chemickým hnojivům, aby bylinky zůstaly zdravé a jedlé.
Sklizeň domácích bylinek
Pojďme se společně podívat na nejčastější otázky, které se sklizní bylinek pojí!
Jak sklízet bylinky, aby rostly dál?
Bylinky sklízíme pravidelným zaštipováním vrcholových výhonků, ideálně ráno, před kvetením, a vždy necháme alespoň třetinu rostliny, aby mohla dál růst.
Jak uchovávat čerstvé bylinky?
Čerstvé bylinky uchováváme ve sklenici s vodou jako řezané květiny, zabalené v navlhčeném papíru v lednici nebo zamražené v oleji či vodě v tvořítku na led.
Jak pěstovat bylinky celoročně?
Bylinky lze běžně pěstovat celoročně na světlém místě s dostatkem tepla, v zimě je lepší doplnit o umělé osvětlení. Bylinky rovněž pravidelně zaštipujeme!
Problémy při pěstování bylinek
- Kořeny uhnívají, listy žloutnou - přelévání→ zaléváme méně a zajistíme drenáž.
- Bylinky blednou, vytahují se - nedostatek světla → umístíme je na slunné místo nebo použijeme umělé osvětlení.
- Lepkavé listy, pavučinky - škůdci (mšice, svilušky) → opláchneme vlažnou vodou nebo použijeme přírodní postřik (např. mýdlový roztok).
- Plíseň na půdě – Přemokření a špatná cirkulace vzduchu → je třeba zalévat méně a více větrat.
- Pomalý růst – Nedostatek živin → přihnojíme přírodním hnojivem (např. kompostový čaj).
- Dřevnatění (u bazalky, tymiánu) – Příliš dlouhé výhonky → pravidelně zaštipujeme nové lístky.
- Opadávání listů – Náhlá změna teploty nebo průvan → bylinky je třeba umístit na stabilní místo bez průvanu.
Tipy na využití bylinek v kuchyni
Bylinky v kuchyni? Tak to by vydalo na nejeden článek. Pojďme si ale alespoň říct jejich základní využití.
- K vaření - variant je spousta, bazalka a tymián se hodí k středomořským pokrmům, pažitka je skvělá do pomazánek, mátu a meduňku využijete na čaje a v létě na osvěžující limonády.
- Proti škůdcům - máta a levandule odpuzuje komáry, bazalka odpuzuje mouchy, rozmarýn a šalvěj doporučujeme umístit převážně na balkon, kde jsou účinnými bojovníky proti mšicím a slimákům (ty se mohou opravdu objevit i na balkoně)
- Do domácnosti - meduňka a levandule se skvěle hodí do vonných polštářků, máta je zase parádním osvěžovačem vzduchu. Tymián a rozmarýn doporučujeme přidávat do koupele aktivním sportovcům pro uvolnění a povzbuzení.
Spoustu našich zákazníků rovněž zajímá, zda je vhodné pěstování bylinek pro začátečníky? Rozhodně ano! Pokud navíc zkoušíte například zahradničit a přemýšlíte nad vyvýšenými záhony, pak vám pro začátek právě doporučujeme pěstování bylinek. Jsou nenáročné, využijete je nejen v kuchyni a zahradničení se vám prostě bude dařit.