BLACK FRIDAY je tu ❤️ Doprava od 29 Kč a sleva 20 % na vybrané produkty. S kódem EXTRA10BF sleva 10 % navíc!

Výhody dřevěných výrobků pro uskladnění vaší úrody

nahledovy-sklizen-v-bedynkach

Pokud máte zahrádku a pěstujete si tam vlastní ovoce i zeleninu (případně bylinky), tak jistě víte, že následná práce s úrodou s sebou přináší spoustu úsilí. Pojďme se nyní podívat na to, jak si ulehčit práci dobře organizovaným skladovacím prostorem.

Správné uskladnění je klíčové proto, abyste ze své úrody mohli čerpat klidně celou zimu. V dnešním článku se podíváme na to, jak správně uskladnit zeleninu a ovoce do sklepa, čemu se vyhnout a jaké jsou výhody a nevýhody využití dřevěných bedýnek pro vaši sklizeň.

Dřevěné bedny na výběr

Obsah

Jak na správné uskladnění úrody

A jaké potraviny se hodí na uskladnění do sklepa přes celou zimu? Jedná se zejména o česnek, cibuli, kořenovou zeleninu, řepu, zelí, kukuřici, dýně, jablka, hrušky, vyzrálé cukety (po poklepu “zvoní”). Ne celou zimu, ale její poměrnou část vydrží ve sklepě například ředkve, kedlubny, kapusta, chřest a mnohdy i květák nebo brokolice.

Osvojte si některé tipy a triky, aby uskladněné potraviny vydržely co nejdéle

  • Kořenovou zeleninu (zejména mrkev) ukládáme do písku (zajistíme tak odvod vlhkosti), někdo doporučuje i zasypání pilinami.
  • Pro cibuli a česnek se více hodí zavěšení na provázek. Nemůže se nám poté stát, že by vlhkost tyto plodiny poškodila.
  • Plodiny produkující ethylen (jablka a hrušky) uskladňujeme dále od ostatních potravin. Nejvíce citlivé jsou na ethylen brambory a cibule.
  • Zeleninu i ovoce vždy dobře očistíme a zbavíme listů či stonků (ty totiž z plodiny ještě nějakou dobu mohou čerpat živiny, a tak urychlit jejich hnilobu).
  • Při očišťování plodin dbáme na to, abychom ovoce nebo zeleninu nepoškodili. Kvalitní náčiní a ostré kuchyňské nože jsou nutností.
  • Před uskladněním sklizeň důkladně protřídíme. Jediné nahnilé jablíčko vám může zkazit celou bedýnku.

Proč pro skladování sklizně zvolit dřevo

Existují jisté druhy dřeva, které jsou pro styk s potravinami a na uložení přebytku sklizně daleko vhodnější než jiné. Ať už se jedná o lepší antibakteriální vlastnosti, odolnost vůči vlhkosti nebo vyšší hustotu.

Pojďme se společně podívat na jednotlivé typy dřevin a jejich vlastnosti, které při výběru dřevěných beden a skladovacích nádob využijete.

  1. Smrk - dřevo smrku je dostupné a dobře se s ním pracuje, může být ale náchylnější k napadení škůdci a houbami.
  2. Borovice - patří k oblíbenému a cenově dostupnému materiálu s velmi dobrými vlastnostmi. Je totiž poměrně lehká a odolná. Podobně jako u smrku, hrozí u borovice, při nesprávném ošetření, napadení houbami, škůdci a plísni.
  3. Dub - patří jednoznačně k dražším dřevinám. Oceníte ale jeho tvrdost, odolnost a estetickou atraktivitu.
  4. Cedr - vyznačuje se příjemnou vůni, lehkostí, odolností a pevností. Mnozí dřevoznalci rovněž dřevo cedru doporučují právě pro styk s potravinami. Má přirozené antibakteriální vlastnosti. Cedr je bohužel hůře dostupnější dřevina.
  5. Modřín - je opravdu pevný a odolný. Nevýhodou je pak jeho váha, která zhoršuje manipulaci.
  6. Pavlovnie - je z výše uvedených dřevin nejlehčí a dobře se s ní manipuluje. Zároveň ale pavlovnie disponuje takovými vlastnostmi jako je pevnost a odolnost vůči vlhkosti.

letokruhy-dreva

Jaké jsou výhody a nevýhody skladování zeleniny a ovoce v dřevěných úložných boxech

Výhody dřevěných beden

  • Přirozená regulace vlhkosti

Dřevo absorbuje přebytečnou vlhkost a následně ji uvolňuje, to udrží stabilní vlhkostní podmínky.

  • Dobrá ventilace

Dřevěné bedny obvykle mají otvory nebo mezery mezi prkny, které umožňují cirkulaci vzduchu. Díky tomu nemá vlhkost a plíseň žádnou šanci.

  • Odolnost a pevnost vůči mechanickému poškození

Dřevěný materiál je robustní a unese i velkou váhu, což je ideální pro skladování těžších plodin, jako jsou brambory nebo jablka. Málokdy se poškodí.

  • Dřevěné krabice jsou opakovatelně opravitelné a použitelné

Dřevěné bedny jsou trvanlivé a při správné údržbě mohou být používány opakovaně po mnoho let. Případné poškození dokonce snadno opravíte i sami.

  • Přírodní materiál s přirozeně se vyskytujícími antibakteriálními vlastnostmi

Dřevo je přírodní materiál, který neobsahuje chemikálie, což je výhodné pro skladování potravin.

Nevýhody dřevěných beden

  • Váha

Dřevěné bedny jsou obvykle těžší než plastové nebo kartonové bedny, což může být nepraktické při časté manipulaci.

  • Náchylnost na vlhkost a tím i na případné plísně

Pokud jsou dřevěné výrobky uloženy v příliš vlhkém prostředí, mohou začít hnít nebo plesnivět, což může ohrozit skladované potraviny.

  • Potřeba dezinfekce

Při skladování potravin je důležité, aby byly bedny čisté a dezinfikované, což může být u dřevěných beden složitější ve srovnání s plastovými či kovovými.

  • Údržba

Dřevěné bedny vyžadují pravidelnou údržbu, aby se prodloužila jejich životnost. Je třeba je pravidelně kontrolovat a případně čistit.

  • Napadení škůdci

Dřevo může být atraktivní pro různé škůdce, jako jsou termiti nebo brouci. Je třeba bedny pravidelně kontrolovat a případně ošetřovat.

Závěrem si shrňme, že dřevěné bedny jsou skvělou volbou pro skladování potravin díky své robustnosti, dobré ventilaci a přírodnímu materiálu. Je však vždy velice důležité zajistit správnou údržbu a kontrolu vlhkosti, aby se předešlo problémům s plísněmi a škůdci.

Kde koupit dřevěné bedny

Kvalitní dřevěné výrobky najdete zejména u místních řezbářů a prodejců, cena je ale poměrně vysoká. Existují však i specializované e-shopy na dřevěné výrobky, kde je zohledněn poměr ceny a kvality. Na e-shopu ČistéDřevo.cz můžete vybírat hned z několika velikostí, provedení i použitého materiálu.

drevene-bedynky   bedynky-jako-kvetinace

Nejlepší organizace skladování

Jak efektivně uspořádat skladovací prostor s dřevěnými bednami? Doporučujeme skladovací nádoby vždy uložit na kovové, plastové nebo dřevěné regály. Budete tak mít své plodiny chráněné před škůdci a navíc jde od země vždy více vlhkosti, takto tuto hrozbu výrazně minimalizujete.

Na co se zaměřit:

  • Ergonomické uspořádání - regály, bedny a nádoby by měly být umístěny tak, aby co nejvíce ulehčily manipulaci a tím i snížili riziko převrácení nebo jiné nehody.
  • Rozdělení na zóny - v jedné části by měly být brambory, v další kořenová zelenina a ovoce. V dostatečné vzdálenosti pak potraviny obsahující ethylen (jablka, hrušky).
  • Uspořádání beden - ujistíme se, že jsou bedny stabilní a nejlépe stohujeme na sebe, aniž bychom pomačkali uloženou úrodu.

bedynka-s-bramborami   uskladneni-sklizne

Jak dlouho vydrží sklizeň uskladněná?

Pokud si chceme udržet čerstvou zeleninu a ovoce, tak při správném skladování potravin vydrží plodiny 3-6 měsíců. Můžeme tedy s jistotou říct, že sklizeň vydrží klidně přes celou zimu. Skladovací prostory by ale měly být tomu uzpůsobené. Teplota by neměla přesáhnout 10 °C a prostor by neměl být příliš vlhký. Doporučuje se i možnost odvětrávání. Samozřejmostí je, že ve skladovacím prostoru nesmí mrznout.

Údržba dřevěných výrobků

Dřevěné produkty, bedýnky a regály, které se k uskladnění zeleniny a ovoce skvěle hodí, je třeba pravidelně udržovat. Jen díky tomu si ponechají své skvělé vlastnosti a výhody. Kromě pravidelné kontroly a péči o dřevěné bedny se samozřejmě můžeme zaměřit i na povrchovou úpravu dřevěného materiálu. Nabízí se hned několik možností, které jsou přírodního rázu, takže se nemusíte bát jakékoliv škodlivosti při styku s potravinami. Jak na povrchovou úpravu dřevěných výrobků mrkněte do jednoho z našich minulých článků.

povrchova-uprava-bedynky   opalena-bedynka

Nejčastější chyby při skladování sklizně a jak se jim vyhnout

PŘÍLIŠ VYSOKÁ TEPLOTA

Ideální teplota pro většinu plodin se pohybuje v rozmezí 0 - 10 °C.

PŘÍLIŠ NÍZKÁ TEPLOTA

Teplota by rozhodně neměla klesnout pod 0 °C. V mrazu se většině plodin poškodí buněčná struktura a následně se ovoce nebo zelenina zkazí.

NEDOSTATEČNÁ VENTILACE

Vlhkost a nedostatek vzduchu mohou vést k hnilobě a plísním. Ujistěte se, že sklep má dobrou ventilaci, která umožňuje cirkulaci čerstvého vzduchu. I z tohoto důvodu se doporučují dřevěné bedny, které jsou složeny z latěk a umožňují lepší cirkulaci vzduchu.

VLHKOST

Vysoká vlhkost podporuje růst plísní a hnilobu. Ideální vlhkost pro skladování většiny plodin je mezi 75-85 %. Pro regulaci vlhkosti můžeme použít odvlhčovače nebo zajistit dostatečnou ventilaci.

ŠPATNÁ PŘÍPRAVA PLODIN

Před uskladněním by měla být zelenina a ovoce pečlivě očištěny, ale ne příliš důkladně, aby se nepoškodila jejich přirozená ochranná vrstva. Rovněž je třeba odstranit špatné plody, aby se zabránilo šíření chorob.

SKLADOVÁNÍ NEVHODNÝCH POTRAVIN POSPOLU

Dejte si pozor zejména na ethylenovou citlivost. Mnohé potraviny uvolňují ethylen, který urychluje zrání ostatních potravin. Doporučuje se tedy uchovávat je odděleně.

ŠPATNÉ USPOŘÁDÁNÍ

Vyhněte se používání nevhodných nádob, které neumožňují dostatečnou cirkulaci vzduchu a díky materiálu se sklizeň ze zahrádky rychleji zapařuje. Dřevěné výrobky mají i tu výhodu, že je materiál přirozeně prodyšný a antibakteriální. Rovněž doporučujeme plodiny do bedýnek ukládat tak, aby se nijak nepotloukly a samozřejmě by neměly být v bedně namačkány.

NEDOSTATEČNÁ OCHRANA PŘED ŠKŮDCI

Vždy se důkladně ujistíme, že sklep (či jiná místnost) je chráněný před škůdci.

Další tipy, jak uskladnit úrodu efektivně

  • Mražení

Patří k oblíbeným a rychlým metodám. Jednoduše stačí čerstvě natrhanou zeleninu a ovoce očistit, nakrájet a okamžitě zamrazit. Mražení se ale nedoporučuje pro všechny plodiny. S přehledem můžeme mrazit bobuloviny, kořenovou a listovou zeleninu. Vyhněte se mražení zeleniny a ovoce s vysokým obsahem vody (papriky, rajčata, meloun, jablka, hrušky, broskve). Dojde k buněčné změně.

  • Sušení

Sušení je sice skvělý způsob, jak zužitkovat zeleninu, ovoce, bylinky nebo houby. Bez profesionální sušičky se ale neobejdeme. Pokud tedy nedisponujete sušičkou na ovoce a zeleninu, tak sušení doporučujeme spíše k uskladnění bylinek.

  • Zavařování

Zavařování je skvělý způsob, jak zpracovat přebytky úrody. Existuje hned několik receptů a variací. Nevýhodu je samozřejmě čas, který zavařování musíte věnovat. Výsledek ale stojí za to!

  • Nakládání v oleji

Některé druhy zeleniny a bylinky mohou být konzervovány v oleji, což jim dodává specifickou chuť a prodlužuje trvanlivost. Pro efektivní výsledek doporučujeme stylové dózy.

  • Nakládání

Nakládání do octa nebo solného roztoku je tradiční metoda konzervace, která se hodí pro okurky, papriky, cibuli a další zeleninu.

  • Fermentace

Zahrnuje přeměnu cukrů na kyseliny, alkohol nebo plyn pomocí mikroorganismů, je skvělý pro uchování zeleniny (například kysané zelí, kvašené okurky, mrkev, ředkev nebo populární kimchi).

  • Lyofilizace

Jedná se o proces, při kterém je potravina zmražena a následně je z ní při nízkém tlaku odstraněna voda. Tento způsob zachovává nutriční hodnoty a chuť a je vhodný pro ovoce, zeleninu i maso.

zavarene-broskve

Mnohé další tipy, ale i recepty na to, jak zužitkovat přebytečnou sklizeň, najdete v jednom z našich minulých článků. Sledujte nás na sociálních sítích, kde pro vás máme tipy do domácnosti, recepty, inspiraci i novinky z našeho dřevěného sortimentu.

Související články