Velikonoční pečení: tradiční medové jidáše
Podobně jako velikonoční dekorace, své pevné místo má v našich domácnostech i velikonoční pečení, které se opírá o velké množství zvyků a obyčejů. A právě tyto zvyky mimoděk vytváří pravé teplo domova. Vyzkoušíte si upéct sladké a medem vonící jidáše a doplníte výzdobu na Velikonoce o něco tradičního?
Jak na jidáše v 7 snadných krocích
Jidáše pečeme z hutnějšího a sladšího těsta, jako je například těsto na vánočku či mazanec. My vám přinášíme osvědčený a výborný recept, který si okamžitě zamilujete.
Co budeme potřebovat
- 1 kg polohrubé mouky
- kostka čerstvého droždí (42g)
- 350 ml vlažného mléka
- 120 g rozpuštěného vlahého másla
- 80 g cukru
- 20 g vanilkového cukru
- 2 žloutky
- sůl
- tekutý med na potření
- bílek na potření před upečením
Postup
- Z droždí, vlažného mléka, špetky mouky a špetky cukru připravíme kvásek a počkáme dokud nevzejde.
- Následně v misce smícháme dřevěnou vařečkou všechny ingredience a necháme těsto minimálně hodinu kynout na teplém místě.
- Po nakynutí z těsta odebíráme menší kousky a na pomoučeném dřevěném válu z nich tvarujeme zamotance tvarem připomínající provaz.
- Hotové jidáše z válu vyskládáváme na pečící papír a potřeme pomocí mašlovačky rozšlehaným vejcem. Na plechu necháme ještě 10 minut vykynout.
- Pečeme v rozpálené troubě na 180°C zhruba 20 minut (záleží na velikosti jidášů).
- Po vytažení z trouby ještě horké potíráme rozehřátým tekutým medem. Med nikdy nerozehříváme ve vroucí vodě (zničí se tak zdraví prospěšné látky v medu). Spíše pomalu hřejeme ve vodní lázni.
- Vychladlé servírujeme v proutěné ošatce, na stylovém kuchyňském prkénku či v tradiční ošatce na chleba.
Proč se pečou na jaře jidáše?
Pečení velikonočních jidášů má jasný symbolický význam. Znázorňují zradu Jidáše Iškariotského. Jidáše se klasicky připravují z kynutého těsta a mají zamotaný tvar připomínající provaz, na kterém se Jidáš následně oběsil. Pečou se na Zelený čtvrtek, který je dnem odpuštění. Zelený čtvrtek je rovněž považován za počátek velikonočních oslav a jidáše tak zároveň symbolizují plodnost a hojnost – typické charakteristiky jara.
Velikonoční recepty – tipy
Velikonoční hrudka
Báječný recept známý spíše na Slovensku, při kterém zužitkujete například vyfouknuté vejce z kraslic. Skvěle chutná s domácím pečivem a svěžím salátem z červené řepy a křenu.
Perníčky a linecké v jarním kabátku
Mrkněte na Pinterest, kde se to hemží skvělými nápady na zdobení velikonočních perníčků. Recept zůstává stejný jako u vánočních perníčků, jen zvolte jiné formičky a obarvěte bílkovou polevu potravinářským barvivem. Děti budou nadšené.
Mechové muffiny
Je to zelené, výborně to chutná a vypadá to skvěle naservírované na dřevěném prkénku, či dřevěném etažéru. Co to je? Jarní mechové muffiny, které můžeme dozdobit sedmikráskami, jedlými maceškami nebo fialkami. Rozhodně musíte vyzkoušet!
Staročeský mazanec
K Vánocům neodmyslitelně patří vánočka a Velikonoce si ani neumíme představit bez voňavého mazance. Ten je symbolem konce půstu a odříkání a počátek nového života. Tvar bochánku připomíná životodárné slunce, které se na jaře probouzí k životu.
Nadýchaný velikonoční beránek
Zřejmě nejtypičtější pokrm z nadýchaného piškotového těsta. Tradice pečení velikonočního beránka se dodržuje již několik staletí a nechybí na žádném slavnostně prostřeném velikonočním stole.
Naše dřevěné výrobky nejlépe zúročíte právě v kuchyni. Podívejte se na náš široký sortiment kuchyňských potřeb a vyberte si vše, co byste doma mohli potřebovat, ať už se jedná o dřevěné nádobí, kuchyňský vál, dřevěnou misku, nebo vařečky (musím potvrdit, že těch není nikdy dost). Nabízíme ale i luxusnější zboží vhodné k servírování jídla. Zamilujte se společně s námi do olivového dřeva, či rustikálních dřevěných podnosů a podložek.