Vánoční horké jablko s vůní skořice a tradic
Horký kořeněný nápoj k Vánocům neodmyslitelně patří. Vyzkoušejte recept, který máme v ČistéDřevo.cz nejraději a samozřejmě sklízí ovace i doma. Vánoční servírování jídla spolu s horkým nápojem s vůní jablek a koření okouzlí sváteční atmosférou i specifickou chutí. Vyzkoušíte ho taky?
Horké jablko – recept
Snadný recept, který můžete libovolně upravovat a hodí se pro alko variantu pro dospělé, i nealko verzi pro děti.
Co budeme potřebovat
- 3 sladká jablíčka
- Šťáva z citronu
- Šťáva z pomeranče
- 5 hřebíčků
- Lžička skořice
- Špetka kardamomu
- Muškátový oříšek
- Zázvor (může být sušený, který výrazněji voní, ale i čerstvý – ten má správný říz)
- Lžíce třtinového cukru
- Voda (záleží na šťavnatosti zvoleného ovoce a vašich preferencích)
Postup
- Oloupaná a nakrájená jablka zkaramelizujeme na lžíci třtinového cukru.
- Po zkaramelizování je zalijeme vodou a přidáme směs koření. Nejvýraznější vůně docílíme rozdrcením koření v hmoždíři.
- Po změknutí jablíčka rozmixujeme. (Jen nezapomeňte nejprve vytáhnout hřebíček.)
- Pomocí dřevěného lisu na ovoce vymačkáme citrusy a šťávu přilijeme do směsi.
- V případě potřeby dolijeme vodou. Dospělí mohou horké jablko doplnit o kvalitní brandy, případně jiný alkohol (skvěle chutná s třtinovým rumem a whisky).
- Servírujeme ve stylových šálcích.
Náš tajný tip na závěr: Máte rádi řízné chutě? Nebojte se experimentovat a do nápoje přidejte trochu chilli rozdrceného v dřevěném hmoždíři. Výsledkem budete mile překvapeni a navíc vás nápoj ještě více zahřeje.
Co pít v chladných zimních měsících a čím si připít o Vánocích?
Jak povzbudit naši psychiku, která s nedostatkem slunečního svitu značně strádá? Podobný vliv na nás má vedle počasí i jídlo a pití. Nevyhýbejme se proto koření, které zahřívá, a ovoci, které nám osladí život. V rámci alko verze nezapomeňte, že hrnek může po sobě zanechávat stopy, které většinou na dřevěném stole zůstávají. S tím vám hravě pomohou podtácky pod hrnek.
Co pili o Štědrém večeru vaši předci?
- Nechyběla samozřejmě voda z vlastní studny.
- Ve vinařských oblastech se na stole vyjímala láhev dobrého vína, případně domácí pálenka, co měla říz.
- Za sváteční se považovala káva a čaj, neboť těchto nápojů nebylo vždy dostatek.
- Velice tradičním nápojem našich předků byla samozřejmě medovina. Med patřil k dostupným surovinám a dodnes nesmí na svátečním štědrovečerním stole chybět. Dle pověr přináší do stavení hojnost a bohatství
- V nejrůznějších podobách se u vánočního stolu popíjel punč, či jiný horký a kořeněný nápoj. Tento zvyk pravděpodobně pochází od německých měšťanů.
Proč servírovat horké nápoje do dřevěných hrnků?
Dřevěný materiál má tři velké výhody. Dřevěný hrnek dokonale izoluje teplo, skvěle vypadá a navíc se nerozbije. Pokud tedy hledáte ideální nádobí k dětem, tak nádobí ze dřeva by pro vás mělo být jasnou volbou. Horké jablko ale nemusíte nutně pít jen doma, skvěle prohřeje i na zimním výletě, stačí jej jen nalít do termosky.
Co k horkému jablku servírovat?
Horký kořeněný vánoční drink si zaslouží i něco dobrého k zakousnutí. Slaďte tyto dvě báječné ingredience, naplňte servírovací tác po okraj a máte skvělé pohoštění pro návštěvu.
Co se k “horkému jablíčku” hodí?
- Zimní klasikou je samozřejmě klasický jablečný štrúdl. Já osobně ho miluju ještě teplý.
- Jakékoliv kořeněné sušenky. Už jste například zkoušeli ty zázvorové? Skvěle prohřejí organismus.
- Máte už vánoční cukroví? Pochlubte se! My se letos zamilovali do perníčků s “dřevěným” povrchem. Na recept se můžete těšit už brzy.
- Máte raději říznější chuť, přidejte si do pití více alkoholu a ozdobte servírovací podnos například kávovými sušenkami.
Punč, svařák, medovina a v neposlední řadě horké jablko, jež svou specifickou vůní linoucí se napříč všemi adventními trhy, nejvíce připomínají Vánoce. Skvěle tento horký nápoj chutná venku třeba v hrnečku s nápisem. Sněží, mrzne, až praští, ale vy se nechcete vzdát této romantiky? Pak vás od studených prstů a vlezlé zimy zachrání švédský oheň, která má spoustu výhod. Postavte si mini táborák třeba na zahradě a nejen, že bude dokonalým zdrojem světla a tepla, ale kdykoliv si na něm můžete přihřát horký nápoj. Nebo si nad švédským ohněm rovnou opečete špekáčky?