BLACK FRIDAY je tu ❤️ Doprava od 29 Kč a sleva 20 % na vybrané produkty. S kódem EXTRA10BF sleva 10 % navíc!

Svatební zvyky a tradice našich sousedů

nahledovy-svatba

Pravá slovenská svatba je rozhodně zážitek na celý život. Jedná se o akci, na které se sejde i sto hostů, na východním Slovensku není výjimkou ani účast celé vesnice. Oslava je bujará, plná krásných svatebních tradic a nekončí před svítáním. Na Slovensku vás čeká originální svatba, na kterou budete na vaší společné cestě životem rádi vzpomínat.

Vykouzlete svatbu snů s dřevěnými výrobky od ČistéDřevo.cz! V našem článku najdete nejen užitečné rady, ale také rovněž si můžete prohlédnout naši atraktivní svatební nabídku!

Vše pro váš velký den

Svatební tradice a zvyky

Připínání pírek, odebírka od rodičů, průvod i čepčení, to jsou tradiční svatební zvyky, bez kterých se neobejdou ani moderní nevěsty. Možná vůbec netušíte, jak hluboké kořeny v slovenské historii mají. Pojďme se společně podívat do zákulisí pravé slovenské svatby, kde se seznámíme nejen s tradicemi a jejich významem.

Předsvatební období ve znamení plánování a příprav

  • Slovenská svatba je plná rozličných tradic, které společně tvoří kulturní poklad. V minulosti vše odstartovaly tzv. pytačky (námluvy), kde mládenec, tedy pytač, žádal o souhlas se svatbou rodiče budoucí nevěsty.  Dnes je už tento zvyk přeskakován a svatební kalendář v předsvatebním období začíná přímo zásnubami. 
  • Doba od zásnub do svatby slouží k oznámení události širší rodině a přátelům, ale také k plánování všech detailů svatby. Dříve nosili snoubenci v tomto období znaky na svém oděvu. Pro nevěstu byl typický věnec či stužka, pro ženicha zase pírko nebo stuha za kloboukem.
  • S přibližujícím se svatebním dnem bylo třeba zahnat nervozitu na rozlučce se svobodou. Loučení se zásadně nezměnilo. Zatímco mládenec se svými blízkými připíjel na svobodu, děvčata do své rozlučky zahrnula i kreativní přípravy na svatební den.
  • Kromě klasické rozlučky se konaly i tzv. pírkoviny. Mládež se sešla s cílem vytvořit pírka pro všechny svatební hosty mužského pohlaví. Na výrobu se používala myrta spojená bílou stuhou. Podobně jako u zákusků, koláčů nebo pálenky šlo o formu výslužky, která se rozdala před událostí jako symbol pozvání na svatbu

Svatební den končí až ráno

  • Svatební den začíná oblékáním nevěsty. Té pomáhají družičky, kmotra i ženy z nejbližší rodiny. Na venkově dříve oděv nevěsty závisel od místního kroje, účes zdobil věneček a na nohách měla kozačky od svého nastávajícího.
  • S příchodem ženicha do domu nevěsty následuje odebírka. Součástí této dojímavé chvíle je poděkování rodičům za jejich péči a lásku. Po vzoru dřívějších tradic bývá i dnes odebírka oživena tím, že ženichovi nabízejí tři zahalené nevěsty a on si musí vybrat tu, pro kterou přišel. Pak už nic nebrání tomu, aby se svatební průvod se zpěvem či troubením odebral do kostela nebo na místní úřad.
  • Poté, co si mladomanželé řeknou své “ano”, vychází z kostela či obřadní síně a svatebčané je zasypávají rýží či čočkou. Pokud se luštěnina nebo rýže uchytí na šatech nevěsty, manželství bude plodné.
  • Po skončení obřadu následuje společné hodování, prolínané zábavou a hrami. Podle pověry ten, kdo bude mít při krájení svatebního dortu ruku nahoře, bude mít i v manželství navrch. A aby manželství vydrželo, musí dort ochutnat oba.
  • Jedním z nejznámějších zvyků, který je typický i pro moderní svatby je redový tanec. Svatební hosté kolem novomanželů vytvoří kruh a postupně se střídají v tancování se ženichem a nevěstou, zatímco někdo z blízkých vybírá do klobouku peníze. 

Vrchol svatby nastává při tzv. čepčení nevěsty. Starší ženy sundají nevěstě závoj a připnou jí čepec, ženichovi se na hlavu nasadí klobouk. Tento akt má hlubokou kulturní tradici a pro nevěstu je symbolem přechodu mezi vdané ženy. Po půlnoci se novomanželé převlečou se svatebních oděvů a zábava pokračuje až do rána.

Jak zařídit svatbu v zahraničí?

Kouzlo tradičního folkloru a skvělá atmosféra - právě to vás čeká, pokud se rozhodnete prožít svatební veselí na Slovensku. Ať už zde máte rodinu nebo odtud pochází vaše životní láska, svatba Čecha na Slovensku není žádnou raritou. Stále se jedná o nejběžnější případ zahraničních sňatků a zařízení administrativy není nijak složité. S vyřizováním potřebných dokumentů ale doporučujeme začít nejpozději tři měsíce před svatebním dnem.

Dokumenty, potřebné pro uskutečnění svatby na Slovensku jsou podobné jako ty pro svatbu českou. Samozřejmostí je rodný list a doklad prokazující vaši totožnost, občanský průkaz či pas. Na Slovensku vyplníte žádost k uzavření manželství. Čech nebo Češka k dotazníku přiloží ještě osvědčení o sňatečné způsobilosti, které vyřizují pouze matriky v ČR a stojí 500 kč. Osvědčení nesmí být ve svatební den starší než půl roku. 

Jakmile vaše svatba snů skončí, nezapomeňte slovenský sňatek ještě zlegalizovat. Manželství občanů České republiky, k němuž došlo na území cizího státu, zapisuje Zvláštní matrika v Brně po předložení oddacího listu.

Tradiční svatební výzdoba

I když se každý rok trendy a výzdoba na svatbu výrazně mění, na Slovensku se stále setkáváme s výzdobou, která obsahuje folklorní svatební dekorace a doplňky. Juta a dřevo jsou dvě nejčastější slova charakterizující tradiční svatební výzdobu.

  • Juta - neodmyslitelnou součástí lidové svatební výzdoby je jistě jutovina v různých provedeních. Nejlepší a nejvíce využívaná dekorace na svatbu je výrazná, široká juta na stoly. Ale nesmíme zapomenout ani na jutové mašle na židle, jutové příborníky, svícny na svatbu a vázičky zdobené jutou nebo jutovým provázkem.
  • Dřevo - dřevěné svatební dekorace, podložky na servírování, či malá dřevěná srdíčka na svatbu jako dekorace na stůl, to vše vás během hostiny přenese na okamžik zpátky do přírody. Dřeva můžete různě kombinovat, navíc si z nich můžete vyrobit také cedulky na svatbu k očíslování stolů. Kreativitě se meze nekladou a dřevěné dekorace na svatbu nikdy neztratí své kouzlo.

na-svatebni-prstynky   zapichy-na-dort

Svatební veselí v duchu slovenského folkloru

Nejen v minulosti byl na každé slovenské svatbě tvz. stařejší. Byl to starší muž, který věděl „co a jak“ a svatbu posouval po jednotlivých krocích dopředu. Společně s ženichem přišel pro nevěstu, odebral se s průvodem na obřad, nabízel hostům koláče a organizoval originální svatební hry

  • K metlovému tanci je potřeba metla a lichý počet hostů, kteří na parketu vytváří páry. Vždy když hudba přestane hrát, páry se promíchají a každý si musí rychle najít nového partnera do tance. Lichý tanečník, který zůstane bez partnera, tančí s koštětem.
  • Kloboukový tanec patří mezi oblíbené taneční aktivity určené pro pány. Tanečníci se postaví do kruhu, chytí se za ramena a do rytmu hudby si vyměňují klobouky. Tempo hudby se postupně zrychluje a ten, komu klobouk padne na zem, vypadává ze hry.
  • Hry s alkoholem k svatebnímu veselí neodmyslitelně patří. Stařejší postupně vyzývá hosty k připíjení, podle toho, ve který měsíc či rok se narodili, nebo jejichž křestní jméno začíná na stejné písmeno a podobně. Tito hosté si potom spolu připíjí pálenkou. Cílem je lepší poznání se a navázání přátelství mezi rodinami.
  • Ve fotokoutku se vyřádí hlavně mladší hosté, ale nebojte se zapojit i ty starší. Rekvizity jako různé vtipné nápisy, úsměvy a grimasy na hůlkách či části oděvů bývají většinou součástí. Máte-li však nápady na své vlastní, do toho! Někdy stačí i křída a malá tabulka, na kterou napíšete originální přání ke svatbě.

Kronika dobrých rad představuje nejen svatební zábavu, ale i originální upomínku, která vám po svatbě zůstane. Na každé svatbě je mnoho zkušenějších manželských párů a byla by škoda nevyužít možnost získat od nich cenné rady do nové etapy společného života. Připravte pro svatebčany kartičky s perem na každý stůl, které mohou zaplnit hodnotnými radami do manželství a vytvořit tak originální dárek ke svatbě. Pokud se vám poštěstí mít nějaký čas navíc, můžete některé z dobře míněných rad přečíst nahlas ještě během svatebního večera.

svatba-folklor   svatebni-pripitek

Plánování svatby je od nepaměti velkou událostí, a ačkoli se dnes do popředí dostávají menší hostiny a svatba, dekorace i počet hostů jsou skromnější, veselka na slovenském venkově si zachovává své léty prověřené tradice, které jsou zárukou nejen skvělé zábavy, ale také nádherných vzpomínek.

S dekoracemi a doplňky z ČistéDřevo.cz je jasné, že vaše svatba bude naprosto nepřekonatelná. Na našem blogu zase najdete spousta dalších inspirativních článků, které poradí s výběrem svatebního místa, stylu, dekorací ale i texty na svatební pozvánky!

Související články