BLACK FRIDAY je tu ❤️ Doprava od 29 Kč a sleva 20 % na vybrané produkty. S kódem EXTRA10BF sleva 10 % navíc!

Lifestyle, Strana 11

Dřevěné vychytávky do kuchyně jsou stále srdcovou záležitostí

Dřevěné vychytávky do kuchyně jsou stále srdcovou záležitostí

Nahledovy-kuchyne

Dřevo je nádherným, funkčním a zejména odolným materiálem, který přináší do interiéru kus osobitosti. V dnešním článku se podíváme na to, jaké vychytávky do kuchyně ze dřeva prostě musíte v kuchyni mít. Můžete se rovněž těšit na rozdělení jednotlivých typů dřeva a jejich použití v jídelně. Na konci článku vás čekají cenné rady ohledně údržby dřevěných výrobků. Tak směle do toho.

Dřevo v kuchyni

Viditelný povrch ze dřeva výrazně ovlivňuje naši psychiku. Hned několik výzkumů vedených v Kanadě pod záštitou univerzit i dřevařských institutů dokázalo, že dřevěný materiál snižuje stres a na lidskou mysl působí harmonicky. Jen si vzpomeňte na léto strávené u babičky v její celodřevěné kuchyni. Dřevěné a přírodní materiály se navíc ve velkém vrací do módy a není divu. Jejich výhody jsou totiž nedostižné. 

Proč v kuchyni používat dřevo?

  • Dřevěné výrobky ze dřeva jsou tradiční a zejména odolné
  • Dřevo ničím nenahradíte, dřevěný kuchyňský vál slouží mnohem lépe, než jeho plastové či silikonové náhražky.
  • Vytváří hřejivou atmosféru.
  • Dřevo lze libovolně kombinovat s jiným dřevem i jinými materiály.
  • Dřevěný povrch se velice snadno udržuje.

Co všechno si můžete do kuchyně pořídit ze dřeva

Vaše babičky si v kuchyni jiný materiál ani nedokázaly představit. Stejně dobře jako sloužil jim, ale poslouží nám a ještě generacím po nás. 

Jaké dřevěné výrobky jsou nejtypičtější?

  • Kořenky s dřevěným víčkem jsou i krásnou dekorací a zaslouží si být v kuchyni vystaveny.
  • Mlýnek na koření, ale i na kávu, má své nostalgické kouzlo.
  • Hmoždíř má v dřevěném provedení osobní atmosféru a navíc budete nadšení z jeho pevnosti i odolnosti.
  • Dřevěné nádobí – talíře, misky a příbory ze dřeva jsou netradičním oživením každé kuchyně. Nemluvě o jejich praktických výhodách.
  • Drobné vychytávky – škrabka na brambory, otvírák na konzervy, louskáček na ořechy, naběračka (lidově žufánek)…
  • Dřevěná prkénka vhodná ke krájení, ale i k servírování.

prkenko   drevene-nadobi-servirovani   prkenko-se-syry

Jaké typy dřeva se do kuchyně báječně hodí?

Olivové dřevo – vyniká svou pevností a odolností. Zaujme i svou výraznou kresbou, kde se atraktivně střídají pruhy bělu s tmavými pásy, což dodává olivovým výrobkům až luxusní nádech. Olivové dřevo se kromě nádherného vzezření pyšní i vysokou tvrdostí a odolností, proto není tolik náchylné k vnějšímu poškození. Hodí se zejména na servírovací prkénka, hmoždíře, ale i nejrůznější misky.  

Akáciové dřevo na první pohled zaujme nápaditou kresbou. Oceníte zejména jeho odolnost vůči poškození, zároveň budete překvapeni lehkostí. Z těchto důvodů se hodí zejména jako krájecí prkénko, které však díky svému atraktivnímu vzhledu můžete použít i k servírování jídla.

Gumovníkové dřevo nás osobně zaujalo zejména svou příjemnou a hřejivou barvou. Díky tomu se dřevěné výrobky z gumovníku hodí do každého interiéru. Doporučujeme zejména naše sety na sýry, jež dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější produkty a jsou skvělým a originálním dárkem pro vaše nejbližší.

Bukové dřevo má mezi dřevěnými výrobky do kuchyně své pevné místo a na našem e-shopu najdete většinu kuchyňského náčiní právě z bukového dřeva. Díky své pevnosti se hodí na dřevěné vařečky, obracečky, dřevěná prkénka a mnohé další. Stačí si jen vybrat.

Bambus sice není dřevo, ale díky vlastnostem, které jsou dřevu velice podobné, je k němu často řazen. Bambus je vysoce odolný a je třeba zmínit, že velice dobře odolává vodě a vlhkosti. Hodí se zejména na nádobí – poháry, bambusová brčka, podtácky, ale rovněž na nejrůznější organizéry, misky či dárkové sety na víno.

Dřevo z břízy má rustikální nádech a přesně ten jsme mu ponechali i na našem e-shopu. Z břízy u nás najdete dřevěné etažéry, podnosy z kmene, ale například i svícny vhodné k ozdobení jídelního stolu.

Náčiní z kokosu se stává čím dál víc populární. Kromě příborů a jiného nádobí z kokosového dřeva u nás najdete i krásné misky z kokosových skořápek. Jejich ohromující moderní design má stále větší počet fanoušků, proto si u nás můžete vybrat hned z několika typů misek, které voní po exotice a jejich výroba je pro planetu velkým plusem.

miska-z-kokosu   mechove-cupcakes_1   olivove-nadobi

Jak pečovat o dřevěné výrobky v kuchyni?

Péče o dřevěné výrobky není nijak náročná a přesto spoustu lidí odradí. Podívejte se na jednoduchý návod a případně na video.

  1. Nádobí nevkládejte do myčky, ale rovnoměrně celý dřevěný výrobek umyjte.
  2. Následně jej nechte vyschnout v přirozeném prostředí.
  3. Pokud je to možné (například u servírovacích prkének), tak se vodě vyhněte, ale očistěte výrobek jen papírovou utěrkou.
  4. Skvrny na dřevěných vařečkách a prkénkách snadno odstraníte pomocí citronu a jedlé sody.
  5. Jednou za čas můžete dřevěné výrobky ošetřit olivovým olejem.

Dřevěné dekorace vyšperkují každou kuchyni

Originální dekorace do jídelny každou kuchyni zútulní a dodá jí harmonický a útulný ráz. Mrkněte například do našich inspirací na webu, kde najdete tipy, jak vyladit kuchyni k dokonalosti. Samozřejmě nic se nemá přehánět, proto volte zejména přírodní materiály a dřevěné dekorace, jež vám do koloritu vaší dřevěné kuchyně skvěle zapadnou. Jaké dekorace kuchyni sluší?

  • Nástěnné hodiny vám nesmí v kuchyni chybět.
  • Dřevěné poličky s kuchyňskými dřevěnými výrobky (můžete si vystavit malované vařečky, nebo mísu po babičce).
  • Dřevěná prkénka a retro kuchyňské náčiní – stále častěji z nich kreativci vytvářejí zajímavé nástěnné obrazy.
  • Zdobená sada kuchyňského náčiní – dělala páradu kdysi, udělá ji i dnes.
  • Přírodniny – jarní a podzimní věnce na stůl, dřevěné svícny, rustikální podnosy z břízy a samozřejmě květiny.


Další inspiraci nejen do kuchyně najdete na našich sociálních sítí a Pinterestu. Pinujte s námi!

Předsíň podle feng shui

Předsíň podle feng shui

Nahledovy-predsin

Jedno prastaré rčení feng shui říká, že správně a harmonicky zařízená předsíň a vchod do domu je ze všech pravidel příjemného bydlení ta nejdůležitější. Pojďte se společně s námi podívat na to, proč je předsíň klíčovým bodem vašeho bydlení a jak dosáhnout kýženého pozitivního prvního dojmu.

Jak by správně měla vypadat předsíň

Feng shui [feng-šuej] je velice prastaré čínské učení, které pomáhá vnímat vliv prostoru na lidskou mysl. Ve chvíli, kdy si feng shui osvojíme, tak můžeme čerpat pozitivní vlivy, jež kolem sebe zdárně vytvoříme. A právě podle feng shui je předsíň místem, které má na vaše bydlení zásadní vliv.

Čemu se v předsíni vyvarovat

  • Výrazným barvám – například příliš nápadné podlaze či barevné tapetě.
  • Nedělejte si z předsíně skladiště, protože právě uklizený prostor má na nás harmonizující účinek. Volte proto uzavíratelné úložné boxy.
  • Nepřehánějte to s dekoracemi, všeho moc škodí. Zaměřte se raději na přírodní materiály, minimalistický nábytek a věci, jež jsou pro váš styl charakteristické.
  • Nepodceňujte dobré osvětlení, které i z malé předsíně dokáže vykouzlit příjemné místo.

dreveny-sluha

Co by nemělo v předsíni a na chodbě chybět

  • Praktický a zároveň krásný botník je základem každé předsíně. Možností je mnoho, otevřený nebo uzavřený, vysoký se spoustou úložného prostoru nebo nízký se sedákem. Jaký si vyberete vy?
  • Šatní skříň a věšáky – v mnoha domácnostech je šatní skříň již vestavěná, ale pokud nejste fanoušky velkých šatník skříní, nebo se vám prostě do menší předsíně nevejdou, tak můžete vytvořit kouzelný prostor i pomocí bílé komody a klasických dřevěných, či dokonce proutěných nástěnných věšáků. Pro návštěvy se hodí i stylový stojanový věšák nebo skladnější němý sluha.
  • Potřebujete prostor opticky zvětšit? Krom dobrého světla se zaměřte i na zrcadla, která učení feng shui doslova miluje.
  • Židle nebo lavice – můžete dokonce zvolit lavici s úložným prostorem, protože co si budeme povídat, předsíň nepatří zrovna mezi nejprostornější místnosti v bytě, či domě a přesto musí pojmout spoustu věcí. Výhoda takové úložné lavice je i možnost obouvání vsedě. 
  • Skříňka nebo miska na klíče – také jste člověk, který stále něco hledá (já samozřejmě nejčastěji klíče)? Pak vám nesmí chybět tento skvělý pomocník, díky kterému budou všechny vaše klíče v bezpečí a na svém místě.
  • Polička na všechny nezbytnosti, které potřebujete odložit.
  • Vycházková hůl, či dokonce trekingové hole se budou hodit na všechny vaše sportovně laděné vycházky, či jen procházku po lese. Uložit je můžete do stylového proutěného stojanu na deštníky

dreveny-vesak   dreveny-spalek-taburet   drevene-hodiny

Jak využít předsíň naplno?

  1. V první řadě si musíte prostor alespoň tematicky rozdělit na části. V jednom místě by měl být prostor na obouvání, hned u dveří zase věšák, či jiný prostor na oblečení. Pokud potřebujete nějaký koutek, na odkládání, zvolte takový, kde je nejméně světla, aby nebyl tolik na očích.
  2. Nezapomínejte na pravidelný úklid – velice často si lidé nevědomky dělají z chodby skladiště a v něm se velice těžko následně hledají ztracené klíče, či oblíbená hračka vaší ratolesti.
  3. Využijte popisování, organizace bude pak jednodušší nejen pro vás, ale i návštěvu, či chaotického partnera. Nebo se snad necháte zlákat našimi výrobky na míru a k popiskům využijete gravírování do dřeva? Výsledek za to bude rozhodně stát.
  4. Skříňku mějte na takovém místě, aby na ni dosáhly i malé děti.

Dekorace jako třešnička na dortu

Abyste se v předsíni cítili příjemně, tak nesmíme zapomenout ani na dekorace, které vyladí prostor k dokonalosti. My v ČistéDřevo.cz samozřejmě doporučujeme ty s vůní dřeva a proutí. Pokud na dekorace nemáte tolik prostoru, nebo jen máte pocit, že už by byl vchod do domu přeplácaný, tak se můžete zaměřit na věci jako je například věšák na oblečení, taburet, polička, němý sluha, věšák na klíče, či dřevěná truhla, jež mají kromě estetické funkce výraznou praktickou funkci. Pokud vybavení sladíte tón v tónu, tak již žádné dekorace navíc potřebovat nebudete. A pokud ano, tak vám přinášíme pár prostorově zajímavých tipů na oživení bytu.

Jaké dekorace nezaberou moc místa

  • Stylový věnec na dveře – můžete jej měnit podle nálady i ročního období a na našem blogu najdete spoustu skvělých návodů na výrobu proutěného věnce přesně podle vašich představ. Vyberte si ten svůj.
  • Už jste slyšeli o vypalování do dřeva? Ne, tak to musíte rychle napravit. U nás v ČistéDřevo.cz vám na míru vyrobíme ty nejrůznější dekorace, cedule na dveře se jménem a mnohé jiné vychytávky, které vám do domu přinesou osobní kouzlo vonící po dřevě a autentičnosti.
  • Přírodniny – i do malého prostoru se vejdou kameny, květiny, či jiné přírodniny, jež vdechnou prostoru kousek přírody rovnou z lesa, louky či hor.
  • Hodiny nemusí být jen obyčejné, můžete si vybrat takové, jež jsou samy o sobě uměleckým dílem.
  • Nepodceňujte ruční práci. Na našem blogu nebo na Pinterestu najdete nespočet jednoduchých DIY postupů na snadné dekorace s boho, vintage i rustikálním nádechem.

Pokud dáte feng shui šanci a osvojíte si základní principy, tak si můžete být jisti, že se doma  budete cítit příjemně. Rovněž je ale vědecky dokázáno, že má harmonický prostor výrazný vliv na schopnost relaxace a odpočinku a přesně to od svého domova očekáváme. Pinujte s námi!

10 tipů na využití proutěných košů

10 tipů na využití proutěných košů

prouteny-kos-na-drevo

Vrbové proutí patří od nepaměti k základnímu pracovnímu materiálu sloužícímu k výrobě předmětů denní potřeby, jako jsou například koše na dřevo, koš na houby či dárkové koše. Pojďte se společně s námi podívat na tradiční i netradiční využití proutěných košů. Jistě využijete košíky na něco i vy!

Proč využívat proutěné koše v běžném životě

  • Každý kus je originál – máte tedy před sebou velice osobitý kousek, který vytváří jedinečnou atmosféru při každé příležitosti.
  • Nesmíme opomíjet ani tradici, jež proutěné košíky mají.
  • Vysoká odolnost a ekologie. Proutěný nákupní košík je prostě dokonalou alternativou pro plastové tašky.
  • Proutěné koše jsou romantické, praktické a mají styl (umíte si představit dámu, která jde na nákupy s igelitkou v ruce?)
  • Mezi mladými mají stále větší oblibu například v interiérovém designu.
  • Snadno ladí například k boho, urban jungle, tradičnímu venkovskému, či dokonce minimalistickému stylu bydlení. 

Jak zasadit květiny do proutěného košíku?

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ČistéDřevo.cz (@cistedrevo_cz)

10 tipů, co s výrobky z proutí

  1. Proutěný koš na květiny je neotřelou náhradou za květináč. K proutěnému koši krásně ladí přirozené a starší rostlinné kultivary (např. sléz, kopretiny, vrbina tečkovaná), ale rovněž například levandule, či barevné vřesy.
  2. Využití košů z proutí je opravdu všestranné. Krásně vypadají v interiéru i exteriéru. Pomocí proutěných dekorací vytvoříte doma boho styl s jistým tradičním nádechem. Tak směle do toho!
  3. Hledáte originální dárek pro vaše nejbližší? Dárkový koš je skvělou alternativou. Naplníte ho prostě věcmi, které obdarovaný miluje a jsou pro něj charakteristické. Umíte si představit snad lepší dárek?
  4. Pokud topíte dřevem, tak si absenci koše na dřevo ani neumíme představit. Takový koš na dřevo ke krbu je navíc efektní dekorací, která vyladí interiér k dokonalosti.
  5. Vaše babička jistě na koš na prádlo nedala dopustit a my samozřejmě víme proč. Proutěné koše na prádlo vydrží v rodině i několik generací, jsou dokonale propustné a téměř nezničitelné. Kromě toho přírodní materiál jako je dřevo a proutí má na naše smysly pozitivní účinek.

prouteny-kos-se-drevem   prouteny-kos-na-kvetiny   prouteny-kos-na-zahradu

  1. Máte-li rádi posezení s přáteli a letní grilování na terase, tak vám jistě nesmí chybět stylové koše na pečivo. Vaše stolování tak získá úplně nový rozměr.
  2. Spousta nadšených zahrádkářů a pěstitelů zase nedá dopustit na koš na ovoce. Pokud navíc zpracováváte úrodu na zimu, tak ovoce, či zeleninu musíte česat velice opatrně, aby se nic nepomačkalo a následně při zpracování nezkazilo. Košík na ovoce z proutí je proto tím pravým ořechovým na vaše poklady ze zahrádky.
  3. V našem výčtu samozřejmě nesmí chybět ani piknikový košík, který se skvěle hodí na rodinné občerstvení v trávě. Do proutěného koše na piknik snadno uložíte všechny vaše dobroty a nemusíte se bát, že by se ucho utrhlo.
  4. Košík na nákup – umíte si snad představit pevnější a odolnější materiál na nákupy, než je proutí? My rozhodně ne. Velkou výhodou proutěných košíků je i to, že si nákup do něj úhledně naskládáte už během vybírání v obchodě. Pro perfekcionisty je jako dělaný.
  5. A v neposlední řadě nesmíme opomenout v Česku nejvíce známé košíky na houby. O tom, proč jsou proutěné košíky na houby nejvhodnější pro sběr se dozvíte v našem rozcestníku hub.

prouteny-kos-na-hriby   prouteny-kos-na-trh   prouteny-kos-na-piknik

Jak uplést košík z proutí

Košíkářství je řemeslo, jenž je mírně řečeno lehce na svém skonu. Stále častěji se ale setkáváme s jistou touhou po návratu k tradicím a řemeslu. Pokud tedy chcete zaměstnat vaši mysl i ruce a vrhnout se na něco, co má smysl, tak pletení košíků vřele doporučujeme. Uplést koš na houby není sice nic snadného, ale věříme, že po pár neúspěšných pokusech dokážeme vytvořit dílo, se kterým budeme spokojení. Velice podrobný návod od lidového košíkáře z Beskyd najdete na našem blogu. 

prouteny-kos-pleteni

Jak pečovat o výrobky z proutí

Proutí je samo o sobě velice krásné, ale stačí lehké zaprášení a proutěné výrobky výrazně ztrácejí na půvabu. 

  • Pozor si dávejte zejména na prach, který v opravdu pravidelných intervalech z proutěných košů na dřevo, houby či prádlo odstraňujte. V případě zaprášení stačí košíky jenom vysát
  • Proutí je materiál, který se zpracovává vlhký, je tedy jasné, že mu voda v žádném případě neublíží. Minimálně dvakrát do roka se doporučuje proutěné výrobky ošetřovat hadříkem a mýdlovou vodou.
  • Plíseň z proutí i proutěného nábytku odstraníte pomocí roztoku z vody a bílého octa v poměru 3:1. Následně je proutí třeba ještě jednou opláchnout vodou. 
  • Po čištění vodou je třeba proutí nechat prouděním vzduchu vyschnout.

prouteny-kos-na-strome

Ať už se rozhodnete proutí ve vašem životě využít jakkoliv, tak si můžete být jistí, že budete vždy spokojeni s trvanlivostí, ale i atmosférou, jež kolem sebe výrobky z proutí šíří. Prádelní koš, piknikový koš, koš ke krbu či nákupní koš mají jednu velkou výhodu: pokud se vám na ně vrhne stádo nezbedných dětí a případně košík zničí, tak jej můžete lehce upcyklovat na zahradní či interiérové dekorace a výsledek bude rozhodně stát za to. Hledáte-li inspiraci, tak rozhodně mrkněte na náš Pinterest.

5 nejlepších doplňků k dětskému zahradnímu domku ze dřeva

5 nejlepších doplňků k dětskému zahradnímu domku ze dřeva

zahradni-domek-pro-deti

Dřevěný zahradní domek pro děti nesmí na žádné zahradě chybět. Je poutavým místem pro všechny dětské fantazie a soukromím, které děti ke svým hrám potřebují. V následujícím článku najdete tipy na to, jaké komponenty se k dětským zahradním domkům ze dřeva báječně hodí.

5 doplňků k dětským dřevěným zahradním domečkům

Zahradní domeček je sám o sobě ideálním místem pro velké množství dětských her, ale samozřejmě můžete pořídit domeček s nejrůznějšími komponenty a zahradními doplňky, které domek povýší na úplně novou úroveň. Pojďte se s námi podívat na 5 nejoblíbenějších doplňků k zahradnímu domku.

  1. Houpací kruh patří dlouhodobě k nejoblíbenějším houpačkám. Samozřejmě, že klasická houpačka ze dřeva má své nostalgické kouzlo, ale pokud dětem chcete dopřát něco navíc, tak houpací kruh je ideální. Díky vysoké nosnosti (až 150 kg) se tam vejde i dospělý, nebo kupa malých dětí. Nebo snad vyzkoušíte náš netradiční houpací čtverec?
  2. Dětská houpačka/případně houpačka pro nejmenší děti se již stala evergreenem každého dětského hřiště. 
  3. Dřevěná prolézačka pro děti skvěle procvičuje jejich motorické dovednosti a baví děti všech věkových kategorií. Samozřejmě, že dřevěné prolézačky musíte nějak uzpůsobit růstu vašeho dítěte, aby pro ně byly bezpečné. Můžete na dřevěné prolézačky pro děti použít nejrůznější ochranné prvky jako je dřevěné zábradlí a mně osobně se osvědčily například provazové sítě.
  4. Dřevěný domeček se skluzavkou – ve většině případů dnes již zakoupíte dřevěné domečky se skluzavkou a nemusíte tedy následně řešit, jak velkou skluzavku do domečku nakupovat. Vzhledem k tomu, že je to nejsnadnější způsob, jak se z domečku rychle dostat, tak jej vřele doporučujeme. 
  5. Pískoviště pro děti klidně zakomponujte již do zahradního domečku.Můžete ho například schovat pod domeček a díky tomu bude dřevěné pískoviště chráněné před povětrnostními vlivy. Rovněž oceníte i to, že pokud dítě například přestane bavit skluzavka, tak může změnit činnost a opět bude na nějakou dobu zabavené. Zjednodušeně řečeno je dětský domeček ze dřeva ideálním zahradním doplňkem pro každého vytíženého rodiče.

houpaci-kruh   dite-na-houpacce   dite-v-piskovisti

Jak pečovat o dětský zahradní domek – dřevěný?

  • Důležitá je především prevence – pravidelně domek lakujte a impregnujte, neboť největším nepřítelem číslo jedna je samozřejmě vlhkost.
  • Domeček pravidelně kontrolujte a případně opravujte.
  • Nepodceňujte čištění, letní prach a mnohé jiné nečistoty samozřejmě ničí nejen vrchní lak, ale poté i samotné dřevo.
  • Věnujte pozornost dřevokazným houbám a hmyzu, jejichž působení je nutné zastavit hned na začátku.
  • Zahradní domeček pravidelně větrejte, abyste se vyhnuli plísním.

Co ještě vám na zahradě nesmí chybět?

  • Houpací síť není jen prostředkem k lenošení, ale i ozdravným předmětem k důležitému odpočinku. Věděli jste, že i krátký spánek v houpací síti vás regeneruje na mnohem delší dobu, než je tomu například v posteli? Je to zejména díky tomu, že v houpací síti upadáte daleko častěji do hlubokého spánku, který je pro regeneraci mnohem účinnější. Houpací síť lze velice snadno zavěsit mezi dva stromy. Pokud vám na zahradě vzrostlé stromy chybí, tak se nic neděje – můžete si zakoupit dřevěný stojan na houpací síť a tam ji v pohodě zavěsit. 
  • Zahradní nábytek poslouží pro zahradní posezení s přáteli a kolorit zahrady dokonale doplní.
  • Závěsné houpací křeslo proutěné ocení každý milovník pohody. Znáte snad lepší místo například na čtení knížek?
  • Dřevěná zahradní houpačka – dřevěná houpačka nemusí být jen zábavou pro děti, ale patří mezi nejoblíbenější zahradní nábytek vůbec. Na dřevěných houpačkách se totiž skvěle odpočívá, relaxuje a v neposlední řadě skvěle vypadají.
  • Zahradní doplňky a dekorace dodají vaší zahradě šmrnc a velice osobní ráz. Stačí si jen uvědomit, co vás charakterizuje a přesně to vdechněte vaší zahradě. Milujete růže, tak vám jistě na zahradě nesmí chybět spousta růžových keřů. Pokud jste naopak milovníci minimalismu, tak oceníte zahradu v japonském stylu.
  • Vodní element – mnozí zahradní architekti se shodují, že ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ zahrady (např. moderní, anglická, “divoká”, či přírodní zahrada), tak v něm rozhodně nesmí chybět vodní element. Voda totiž do zahrady přináší zvláštní uklidňující kouzlo a dle pravidel feng shui vytváří v zahradě potřebnou harmonii k relaxaci a odpočinku. Vyrobit vodní prvek navíc nemusí být nic složitého. Například takové jezírko zvládnete při troše šikovnosti sami. Jak při výrobě jezírka postupovat?

houpaci-sit-v-prirode

Při pořízení domečku pro děti si můžete být jisti jedním. Jen tak vaše děti neomrzí a bude doslova “růst s dětmi”, obzvlášť pokud zvolíte vhodné doplňky, které lze samozřejmě libovolně obměňovat. Hledáte-li další vychytávky pro děti, či na zahradu, tak sledujte náš Pinterest a pinujte s námi!

10 nejlepších vychytávek do pokoje pro prvňáčka

10 nejlepších vychytávek do pokoje pro prvňáčka

pokoj-pro-prvnacka

Prázdniny se pomalu blíží ke konci a vy jistě přemýšlíte, jak zařídit pracovní kout pro budoucího školáka tak, aby v něm bylo dost prostoru na všechny nezbytnosti, pořádek pro lepší koncentraci a samozřejmě vychytávky podněcující dětskou kreativitu a touhu učit se novým věcem.

V následujícím článku se dozvíte, co by v pokojíčku budoucího prvňáčka rozhodně nemělo chybět. Všechny kancelářské potřeby najdete na ČistéDřevo.cz.

Prohlédnout kancelář

Obsah

Jak by měl vypadat pokojíček pro prvňáčka

Existuje pár pravidel, kterými bychom se při zařizování rozhodně měli držet. Podívejte se na ně společně s námi.

Kam umístit pracovní stůl

Doporučujeme umísťovat psací stůl u okna, kde by na něj aktivní světlo dopadalo zboku, či zepředu. Rovněž je dobré mít celý pokoj rozdělený na zóny, které pomohou dítěti si v rámci dětského pokoje vytvořit jisté návyky. 

Výška dřevěného psacího stolu a kancelářské židle

Nesprávná výška stolu a židle může způsobit nezdravé sedací zvyky, jež mohou dítě provázet celý život a vyústit v dospělosti v nepříjemné bolesti zad.

Výběr pracovního stolu a dětské židle

Výběru dětského nábytku bychom samozřejmě měli věnovat zvýšenou pozornost. Doporučujeme pořizovat nábytek z masivu, jak bude vysvětleno níže. Celkově bychom na kancelářském nábytku neměli šetřit. Pokud navíc vyberete univerzální kousek, tak s dětmi poroste klidně až do puberty a vy tím samozřejmě ušetříte. Co se týče výběru dětské židle pro prvňáčka, tak z osobní zkušenosti vřele doporučuji koupit dítěti židli bez koleček a možnosti otáčení. 

pokoj-pro-prvnaka

Dostatek prostoru jen pro sebe

Zřejmě pro vás nebude žádnou novinkou, že dítě by svůj studentský kout mělo mít jen pro sebe a neměl by obsahovat jakékoliv rušivé elementy. 

Organizace na prvním místě

Jistě ani pro vás není překvapením, že příjemný a pozitivní prostor je vždy ten, který je uklizený a dobře zorganizovaný. Pokud navíc pořídíte dítěti úložné boxy a různé organizéry nebo kasičky na spoření kapesného, které pro ně budou zajímavé, tak se nebudete stačit divit, jaký pořádek váš prvňák ve svých věcech bude mít. Ač je to k nevíře, tak děti milují uklizený prostor a umí si ho i skvěle udržovat. Stačí jim ho zpřístupnit.

10 nejlepších vychytávek pro prvňáčky

Podívejte se na 10 top vychytávek a kancelářských potřeb, které vašemu prvňáčkovi usnadní vstup do nové éry jeho života. 

  • Tabule pro děti – ať už se rozhodnete pro korkovou tabuli, dřevěnou tabuli na psaní křídou, magnetickou tabuli nebo tabuli na fix – jedno je jisté, děti ji budou doslova milovat.
  • Šanony s motivem na míru – pokud zvolíte šanony ze dřeva, můžete je jakkoliv dozdobit, či popsat tak, aby byly pro děti dostatečně přehledné. Nebo snad využijete vypalování do dřeva od našich šikovných pracovníků?
  • Kancelářské pořadače – jsou přesně tím typem nezbytností, které udrží pracovní kout v naprostém pořádku. Pořídit můžete například pořadač na papíry, pořadač na dokumenty a samozřejmě mnohé další potřeby pro “kancelář” pro děti.
  • Díky organizéru na psací potřeby se vám už nikdy nebudou pastelky, tužky a propisky válet po stole.
  • Psací podložka nesmí na žádném psacím stole chybět. Nejen, že ušetříte psací stůl od logického opotřebování, ale také na trhu existuje spousta psacích podložek s edukativním zaměřením a tak máte hned dvě mouchy jednou ranou.
  • Pokud jsou vám přihrádky na dokumenty a jiný kancelářské organizéry málo, tak rozhodně využijte dřevěné bedýnky a boxy.
  • Stojan na tablet/knihu patří k nezbytné součásti výbavy každého prvňáčka. 
  • Stylové dřevěné police – věděli jste, že police nemusí být jen obyčejné rovné. Na našem e-shopu najdete dřevěné police ve tvaru medové plástve, či dokonce domečku.
  • Slepá mapa České republiky se bude hodit zejména k výuce zeměpisu, nebo si tam snad budete zaznamenávat své zábavné výlety?
  • Dřevěné bloky v krásném provedení – děti naprosto milují mít svůj vlastní deníček na všechna svá tajemství, ale náš dřevěný blok můžete použít i jako úkolníček či sešit na domácí úkoly. Samozřejmě oceníte i nepřeberné množství hravých motivů s UV tiskem.

drevene-poradace   stojan-na-mobil-na-stul   stul-drevene-doplnky

Pracovní kout v přírodním duchu

Každý rodič logicky chce, aby se jeho dítě ve svém pracovním prostoru cítilo co nejlépe. A jak toho dosáhnout? Samozřejmě, že pomocí dřeva. Pobyt v přírodě má na naše zdraví, mysl i tělo pozitivní vliv. Z výzkumu pořádaného v Kanadě jednozančně vyplývá, že lidé tráví na čerstvém vzduchu pouze 6% času denně. Stejný vliv na naše zdraví má ale i příroda, jež je zpřístupněna alespoň zprostředkovaně. Dle výzkumu vedeného kanadským institutem FPInnovation má viditelný povrch ze dřeva a přírodní materiály významný vliv na naší psychiku a zdraví. Úspěšně totiž bojuje se stresem a zvyšuje celkovou pracovní výkonnost. Pokud se tedy rozhodujete ohledně nábytku do dětského pokoje, tak všemi deseti doporučujeme dřevo. O tom, jak přesně výzkum probíhal si můžete přečíst v jednom z našich minulých článků

police-nad-stul   policka-domecek   dreveny-reproduktor

Hledáte-li inspiraci na to, jak zařídit dětský pokoj, či jaké dřevěné výrobky si pořídit do své domácnosti, tak sledujte náš Pinterest, který je nekonečnou studnicí kreativních nápadů, ale i inspirace.

Pinujte s námi

Související články

Rozcestník hub a jejich využití v kuchyni

Rozcestník hub a jejich využití v kuchyni

Nahledovy-prouteny-kos-na-houby

Český národ je doslova národem houbařů. Prvenství ve sbírání hub sice nedržíme, ale přesto se jedná o velice oblíbenou letní a podzimní kratochvíli spousta lidí. Není nad to si vzít vycházkovou hůl s nožem a proutěné koše na houby a strávit klidně celý den v lese. Nejen, že se částečně jedná o relaxačně meditační činnost, ale rovněž si z lesa můžete přinést hned několik výborných pochoutek. 

Naše nejoblíbenější houby a na co je použít

V našich končinách existuje více než 2000 jedlých hub, které jsou skvostným zpestřením celoročního jídelníčku. Představme si alespoň pár tech nejoblíbenějších a nejchutnějších, či vzácných hub, jež v lese můžeme nalézt. 

Choroš oříš (slovensky baranie hlavka, kučierka) není v našich končinách příliš známá houba a momentálně patří mezi houby chráněné. Hojně je však sbírán na východě Slovenska, kde se z něj připravuje výborná polévka. V České republice je však zařazen do Červeného seznamu hub. Uděláte si výlet za mykologickým pokladem?

Lošák jelení – lidově se mu např. na Oravě říká “sova” a hodí se zejména na výrobu sušeného houbového kořenícího přípravku. Sama o sobě je to houba velmi tuhá.

Liška obecná a kuřátko žluté tvoří základ výborných polévek. Své uplatnění najdou například zejména u oblíbené kulajdy. Lišky jsou rovněž oblíbeným doplňkem masa ze zvěřiny.

Skupina hub známá pod jménem ryzec není často sbíraná houba, přitom patří z kuchařského hlediska mezi velice atraktivní kousky. Ryzec smrkový a ryzec pravý se skvěle hodí například k nakládání do láku, či k houbovým škvarkům. Ryzec syrovinka dokonce mnozí mykologové a vášniví houbaři považují za nejchutnější hřib vůbec. Mnohdy ho dokonce snědí ihned na místě nálezu – od toho je rovněž odvozen jeho název (syrovinka).

Tzv. modráky se vyznačují zmodráním hřibu po zmáčknutí, či naříznutí a jedná se o hojně vyskytující i sbírané houby. Hodí se samozřejmě k sušení a ke klasické houbové omáčce podávané s knedlíkem.

Kozák patří mezi tzv. “tmavé houby” a své uplatnění najde v houbových omáčkách. Rovněž se bez tmavých typů hub neobejdete například na východě Slovenska, kde tvoří základ pro typickou štědrovečerní polévku.

Praváky obecně patří mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější houby. Hodí se zejména do omáček, smaženic, ale i polévek.

Některé druhy bedel patří k oblíbené chuťovce, na kterou se mnozí z nás těší klidně celý rok. Jsou to smažené řízky z bedel, případně bedly pečené rovnou na peci. Také už se na ně každý rok těšíte?

sber-hub   houby-kremenac   houby-bedla

Jak a do čeho sbírat houby

Jistě jste to slyšeli již několikrát, ale opakování je matka moudrosti. Na houby se vždy a za jakýchkoliv okolností chodí zásadně s proutěným košem. Nikdy nesbírejte houby do igelitových tašek a plastových sáčků. Jedině proutěné košíky vám zajistí, že si houbu přinesete nezapařenou. Zapařená jedlá houba se velice záhy stává nejedlou a mnohdy dokonce jedovatou!

Co vám při sběru hub nesmí chybět

Košíky na houby, dřevěná hůl a nůž nejsou jedinou povinnou výbavou houbařského nadšence. Neznalost terénu vám rovněž může způsobit nemalé problémy. Podívejte se, bez čeho se v lese při sběru hub neobejdete.

  • vycházková hůl
  • košík na houby
  • dřevěný nůž na hříbky (prodávají se i speciální houbařské nožíky se štětcem k očištění, které mohou posloužit coby originální dárek)
  • dostatek pitné vody
  • navigace, případně dostatečně nabitý telefon
  • pokrývka hlavy
  • repelent proti komárům

prouteny-kosik-les

Které jedovaté houby se nejčastěji zaměňují s těmi jedlými

Ještě než dáme čerstvě utrženou houbu do proutěného košíku, tak musíme zkontrolovat, zda se skutečně jedná o jedlý hřib. Mnoho hub totiž umí klamat tělem!

  • Muchomůrku zelenou rozeznáte od žampionu polního zejména barvou lupenů, muchomůrka je má čistě bílé, oproti tomu žampion skoro až hnědé. 
  • Muchomůrku tygrovanou lidé nejčastěji zaměňují za muchomůrku růžovou. Přesně je od sebe rozeznáte naříznutím houby, muchomůrka červená zrůžoví, ale muchomůrka tygrovaná nikoliv. Otrava této prudce jedovaté houby se může projevit již půl hodiny po požití.
  • Pavučinec plyšový je nejčastěji zaměňován za ryzce oranžového. Ten po naříznutí “roní” mléčnou tekutinu, pavučinec žádnou. Tahle záměna je velmi nebezpečná, neboť pavučinec patří mezi jedovaté houby silně poškozující ledviny a otrava se projeví klidně až po 20 dnech.
  • Ryzec hnědý se velice často zaměňuje za údajně nejchutnější houbu – ryzce syrovinku. Na rozdíl od mléčné tekutiny ryzce syrovinky vylučuje ryzec hnědý čirou tekutinu, jež je cítit po maggi.

houby-holubinka   houby-muchomurka

Jak zpracovat houby

Houba je výbornou surovinou, která v letním jídelníčku nesmí chybět a samozřejmě tvořila výraznou část jídelníčku našich předků. Právě od nich jsme mnohdy zdědili skvělé nápady, jak houby zpracovávat.

  • Sušení – klasika, která vás nenávratně zavede k létu u babičky a půdě vonící po sušených hříbkách. K sušení se uchylujume ve chvíli, kdy víte, že vám počasí i sluníčko přeje.
  • Nakládání do láku – Nakládané houby v kyselém nálevu jsou chuťovka, která se ale hodí jen pro některé typy hub.
  • Zavařování – zavařit houby ve vlastní šťávě není nic těžkého. Hodí se pak skvěle například do hříbkových omáček.
  • Zamražování – mrazit syrové houby rozhodně nedoporučujeme. Pokud je ale podusíme s cibulkou a následně zamrazíme, tak máte skvělý základ pro houbovou smaženici, kdykoliv si zamanete.
  • Houbová pasta se hodí zejména pro horší a zejména měkčí typy hub, které úsporně zpracujete ve výborný kořenící přípravek.
  • Houbové “škvarky” si naprosto zamilujete a obzvlášť k vesnickému, či chalupářskému pohoštění se dokonale hodí. Houby na notném množství sádla osmažíme a následně nalijeme do zavařovací sklenice, či sklenice s klipem a důkladně uzavřeme. 
  • Nasolené houby poslouží zejména ve chvíli, kdy například na chatě nemáte dostatek času na řádné vysušení na sluníčku.

houby-susene   houby-dusene   houby-nakladane

Malá rada na závěr: S houbami je potřeba pracovat velice rychle. Pokud například jedete na houby a následně vám cesta autem bude trvat delší dobu, tak doporučujeme mít v autě dřevěnou bednu, kde si z košíku houby vyskládáte a budou mít dostatečný prostor i vzduch. V co nejkratším čase je třeba houby očistit a nakrájet, můžete použít i kráječ na houby, který celý proces urychlí.

Pokud vám doma chybí proutěné košíky, tak na našem e-shopu najdete nepřeberné množství typů i velikostí, nebo snad máte své tajné místo a chodíte na houby s proutěnou nůší? V našem dalším článku na blogu se dozvíte o houbách spousta skvělých zajímavostí. Sledujte nás proto na Instagramu, Facebooku nebo Pinterestu.

Pinujte s námi.

Jak zužitkovat přebytek sklizně podle našich babiček

Jak zužitkovat přebytek sklizně podle našich babiček

ovoce-a-zelenina-v-bedynce

Nadšení zahrádkáři i pěstitelé to samozřejmě znají. Přes léto si užíváme dostatek ovoce a zeleniny, úrodu bychom si ale rádi zachovali i na chladnější dny. My vám samozřejmě přejeme, aby úroda byla hojná každý rok. Naložit s ní totiž můžete hned několika způsoby. Myslete však na základ – ovoce i zelenina by se měla sbírat zralá a zejména pevná. Nikdy proto neuskladňujeme plody, jež jsou potlučené, nebo přezrálé. Doporučujeme tedy úhledně sklízet například do proutěného koše na ovoce, nebo dřevěné bedýnky. 

Zavařování

broskve-zavarovani

Kdo by nemiloval zavařený ovocný kompot, či oblíbený džem? Vychutnejte si kousek léta i v zimě. Zavařování není žádná věda. Stačí tomu jen přijít na kloub a pak už to půjde jedna báseň. Ostatně například recept na broskvový kompot najdete v jednom z našich předchozích článků. 

Nejoblíbenější zavařeniny. A jaké jsou ty vaše?

  • Nakládané okurky jsou typickým produktem každého vášnivého pěstitele.
  • Džemy – jaký je váš nejoblíbenější?
  • Ovocné kompoty ocení zejména vaše ratolesti. 
  • Nakládanou zeleninu (zelí, papriky, rajčata, cukety) můžete vyměnit i za tu kvašenou.
  • Lečo a jiné zeleninové čatní je vhodné například pod maso.
  • Mošt – milují ho děti i dospělí a k výrobě vám bude stačit starý dobrý dřevěný lis na ovoce, který jistě používala i vaše babička.

Kvašení zeleniny

Preferujete zdravý životní styl? Pak jste již určitě slyšeli o příjemných hodnotách kyseliny mléčné a kvašení zeleniny. Jedná se o jeden z nejstarších způsobů, jak uchovat zásoby na zimu a nyní se tento způsob uchování opět vrací do módy. Postup je přitom velice jednoduchý, stačí mít jen vhodné kuchyňské potřeby. Okurky, květák, zelí, mrkev (prostě jakákoliv zelenina, která nás napadne) vložíme do nádoby na kvašení zeleniny a zalijeme vychladlým solným nálevem a necháme uležet.

Sušení ovoce i zeleniny

K velice tradiční technice konzervace potravin patří samozřejmě sušení. Ještě v 19. století existovaly velké veřejné sušárny, které lidé mohli využít. Dnes můžete vložit důvěru do běžně dostupných elektrických sušáren, ale i klasické trouby. Sušit se dá skutečně cokoliv,  od ovoce jako jsou například jablka, hrušky, meruňky, přes lesní plody jako jsou šípky, až po zeleninu. 

Ze zeleniny doporučujeme zejména sušení kořenové zeleniny, která v zimě zvýrazní chuť jakéhokoliv vývaru a samozřejmě nezapomínáme na sušené houby, cibuli a česnek, jež se mohou stát základem výborného kořenícího přípravku. Neopomíjejme ani sušení bylinek. K tomu již samozřejmě potřebovat sušárnu nebudeme. Stačit nám bude košík na ovoce, případně ošatka, provázek a suchá půda. (Přesný návod na sušení bylinek už jsme pro vás napsali taky.)

susene-chilli   suseni-levandule-venku   susene-jablka

Zamražování

Takový luxus naše babička neměla, ale my sílu mrazničky rozhodně využijeme. Díky mražení uchováme v potravinách velké množství vitamínů a živin. Pro zachování všech užitečných látek rovněž doporučujeme používat kuchyňské náčiní ze dřeva (např.dřevěné prkénko, misky, dřevěný vál aj.).

Jak správně mrazit?

  • Udělejte si v mrazničce dostatek místa.
  • Do mrazničky dávejte jen pevné a zralé ovoce a zeleninu.
  • Nejprve plody nakrájejte a poté je dejte například na dřevěném válu nebo na plechu zamrazit zvlášť, po následném zmražení je již můžete společně vložit do mrazícího sáčku a nestane se vám, že by se ovoce, či zelenina spojila.
  • Mrazící sáčky vždy pečlivě popište i s datem zamražení.

A co všechno se dá zmrazit? Prakticky cokoliv. Vřele doporučujeme zejména bylinky, ale i čerstvé ovoce a kořenovou zeleninu. Já osobně mrazím i spařená rajčata, která následně tvoří základ výborných podzimních polévek, které zahřejí.

jablka-ze-zahrady

Skladování v dřevěných bedýnkách

Víte, čeho bylo v dobách našich babiček dostatek? Prostoru v chladných sklepích, kde bylo možné uchovávat čerstvou zeleninu i ovoce po celou zimu. Sklep by měl mít ideálně teplotu od +1 do +4 oC. Oplatí se vám rovněž pověsit do sklepa vlhkoměr. Vlhkost vzduchu by se totiž ve sklepě měla pohybovat okolo 80%. Při nižší vlhkosti ovoce i zelenina velice rychle vadne. Vyšší zase způsobuje množení plísní a bakterií, které mohou sklizeň napadnout.

V čem skladovat?

Tipy na úschovu úrody ve sklepě

  • Sklep dobře větráme i v chladnějším období.
  • Kořenovou zeleninu vkládáme do dřevěné bedny vysypané pískem. Takto uskladněná zelenina se díky písku zbavuje vlhkosti a vydrží tak klidně celou zimu.
  • Ořechy před uložením necháme dobře vyschnout, pokud chceme uskladnit vyloupané, musíme je zamrazit. 
  • Pravidelně úrodu kontrolujeme a odstraňujeme kusy napadené plísní.
  • Používáme dřevěné prodyšné bedýnky, nikdy nepoužíváme plastové bedny s víkem.

bedynka-na-brambory   bedynka-na-zeleninu

TIP na závěr: nakládané chuťovky

Také milujete nakládané chuťovky, které jsou vhodné k pohoštění přátel, či dokonce jedlým originálním dárkem, kterým můžete obdarovat své nejbližší? I do nakládaných sýrů nebo třeba utopenců můžete snadno zakomponovat vaši úrodu jako je zelí, mrkev, kopr, cibule, či papričky. 

Recept na nakládané tofu, nebo sýr

Utopence, či nakládaný hermelín zná jistě každý, ale věděli jste, že můžete naložit například výborné kořeněné tofu, které ozvláštní každý prostřený stůl?

Co budeme potřebovat?

  • tofu nakrájené na kostičky
  • koření dle chuti (na koření nešetříme, tofu ho potřebuje hodně)
  • slunečnicový olej
  • čerstvé chilli papričky
  • cibuli a česnek
  • čerstvé bylinky (rozmarýn, máta, bazalka)

kysane-zeli

Postup

  1. Nakrájené tofu vložíme do dřevěné misky a okořeníme. Nemusíme nijak šetřit s bylinkami, naopak. Bude se totiž opravdu jednat o kořeněnou chuťovku, takže kousky kořením důkladně obalíme.
  2. Nakrájíme si cibuli na proužky a česnek na plátky.
  3. Vše nyní vložíme do dózy s dřevěným víkem.
  4. Přidáme i čerstvé bylinky, případně také chilli papričky a zalijeme slunečnicovým olejem.
  5. Necháme odležet minimálně do druhého dne a můžeme konzumovat.
  6. TIP: Pokud nejste fanoušci tofu, tak můžete použít i obyčejný eidam. Mohu osobně doporučit, protože jsem nucena tuto pochoutku brát na každé posezení s přáteli. Dobrou chuť!

Hledáte-li další inspiraci, jak nakládat se sklizní, tak sledujte naše sociální sítě. Například na našem Pinterestu najdete spoustu nápadů na to, jak skladovat potraviny, zorganizovat kuchyň, či rady ohledně zahradničení a samozřejmě mnohé další.

Jak na zavařování broskví

Jak na zavařování broskví

broskve-zavarovani_1

Plody broskvoní jsou naprosto fantastické. Nejsou ani sladké ani kyselé, z 83% obsahují vodu a také lehce stravitelný cukr. Voní po létě a děti je naprosto zbožňují. Když vyrobíte výtečný broskvový kompot, tak si léto můžete dopřát i uprostřed zimy.

Osvědčený recept najdete v našem dnešním článku. Na ČistéDřevo.cz rovněž najdete kuchyňské potřeby, které se vám nejen k zavařování budou skvěle hodit!

Prohlédnout nabídku

Obsah:

Jak vyrobit broskvový kompot

Broskvový kompot má širokou škálu využití a jeho výroba není náročná. Jedinou nevýhodu v broskvové sezoně vidím v tom, že broskve dozrávají v jeden čas a je třeba s nimi urychleně pracovat. Na druhou stranu je to skvělý důvod, proč k sobě pozvat kamarádky a udělat si malý holčičí večírek.

Co budeme potřebovat

  • 3 kg broskví
  • 3 l vody
  • 1 kg cukru
  • dřívka do zavařenin
  • pomůcka na konzervování
  • dózy s dřevěným víkem

broskve-v-misce   broskve-zavarovani-priprava   broskve-ve-sklenici

Postup

  1. K zavařování nám nejlépe poslouží čerstvě utržené broskve, takže pokud tuto možnost máte, tak ji rozhodně využijte. K broskvovému kompotu se nejvíce hodí zralé, ale pevné a nijak otlučené broskve, proto je v nejlepším případě opatrně češeme do košíku na ovoce
  2. Broskve omyjeme a na chvilku ponoříme do vroucí vody. 
  3. Následně je vytáhneme, oloupeme slupku, rozpůlíme a zbavíme se pecky (občas je u pevných plodů pecku těžké vytáhnout a budete si muset pomoci ostrým dřevěným nožem).
  4. Následně vložíme do řádně umytých a alkoholem vydenzifikovaných sklenic. 
  5. V této fázi považuje Tomáš Izaiáš, CEO cistedrevo.cz za naprosto zásadní použít dřívka do zavařenin. "Dřívka do zavařenin totiž udrží ovoce (a samozřejmě i zeleninu) naloženou v láku, snížíte tak procento možnosti, že by se vám kompot zkazil. Zároveň zamezíte nevzhlednému hnědnutí broskví." zdůrazňuje Tomáš Izaiáš.
  6. Dřívka stačí na 10 minut namočit do studené vody (kvůli ohebnosti) a následně dvě dřívka do kříže zapřít o sebe ve sklenici. Broskve tak zaručeně zůstanou namočené v cukrovém rozvaru.
  7. Nyní si uvaříme nálev. Jednoduše svaříme cukr s vodou a přidáme pomůcku na konzervování (nemusí být).
  8. Pomocí šufánku (naběračky) nalijeme nálev na broskve a pečlivě sklenici uzavřete. Pokud použijete dózu s klipem, tak máte ušetřenou práci. V případě šroubovacích víček si musíte dát velký pozor na pořádné utáhnutí, aby bakterie neměly šanci.
  9. Uzavřené sklenice vložíme do vroucí vody a zavařujeme přibližně 10 minut těsně pod bodem varu.
  10. Nezapomínejme vkládat horké sklenice na dřevěné prkénko, abychom zamezili nehezkým kruhům, které mohou vzniknout na lince.

Osvědčené tipy na zavařování broskví

  • Používáme pevné a tvrdé broskve a sbíráme je například do proutěného košíku, aby se nepotloukly a při zavařování byly celistvé.
  • Při zavařování a následném vkládání do dřevěné dózy dbáme na to, aby byly broskve plně ponořené, z vlastní zkušenosti můžeme doporučit nakládací dřívka. 
  • Alkohol, alkohol a zase alkohol – využití má zejména v dezinfekci sklenic, ale například můžete pár kapek přidat i na povrch nálevu, zabráníte tak tvorbě bakterií. 
  • Vyzkoušejte netradiční ochucené zavařené broskve. Pomocí lisu na citrusy vymačkejte šťávu z citronu a přidejte spolu s dalším kořením k nálevu. Vřele doporučujeme například skořici, kterou ale používejte celou, případně ji v mlýnku na koření rozmělněte kvůli výraznější vůni.
  • Když natrefíme na měkčí broskve, není třeba zoufat – rozvar k masu, či přesnídávka pro děti bude mít rovněž obrovský úspěch.

broskve-oloupane

Vyzkoušejte další svěží produkty z broskví

  • broskvový džem
  • broskvový sirup
  • broskvová přesnídávka
  • broskvové bowle
  • broskvové musli
  • pikantní broskvová omáčka k masu

Tip na fresh snídani z kokosové misky

Budha bowl k nám doputovala až z Havaje a o co se vlastně jedná? Jde o velmi pestrou misku toho nejlepšího a zdravého, co svému tělu můžete dopřát. Skvěle se tedy hodí k snídani, protože kdy jindy, než ráno je potřeba důkladně nastartovat organismus?

Co by v budha bowl na sladko nemělo k snídani chybět?

  • obiloviny, či pseudoobiloviny (vločky, ječmen, oves…)
  • čerstvé ovoce
  • zavařené ovoce (nemusíte pak dodávat žádnou zálivku, či slazení)
  • bílkovina (tvaroh, cottage, čerstvý sýr, jogurt)
  • máta, meduňka (prostě cokoliv zeleného pro potěchu oka)
  • limetka či citron kvůli svěžímu nádechu
  • ořechy a semínka (chia jsou základ)
  • jedlé květiny na ozdobu (měsíček, fialky, pampelišky, sedmikrásky)

A samozřejmě nezapomeňte budha bowl naservírovat do stylové misky z kokosu, která exotický a “insta-friendly” dojem jen umocní!

broskve-s-jogurtem

Broskvový kompot zavařený například v hezké doze s dřevěným víkem může posloužit i jako originální jedlý dárek pro vaše nejbližší. Doplnit ho můžete například o dřevěné nádobí, nebo jiné kuchyňské náčiní, které má stylový nádech (co třeba kokosová miska, dřevěné příbory až z dalekého Vietnamu nebo kuchyňské potřeby z exotického olivového dřeva). Právě originální dárky ze srdce patří mezi ty nejoblíbenější.

Jak se sbalit na cestu stylově?

Jak se sbalit na cestu stylově?

Nahledovy-cestovani-bedynka

Konečně je léto a milovníci dovolených a cestování si přijdou na své. Je jedno, jestli se chystáte na chatu, k moři, na hory nebo na Šumavu, protože to, jak rychle, efektivně a stylově se zabalit, budete řešit při návštěvě jakékoliv destinace. V následujícím článku najdete pár ověřených tipů, které vám zaručí snadnější balení, a cestovní horečka tak u vás nebude mít žádnou šanci.

Klíč k úspěchu je seznam

Jak říká moje máma, tak bez seznamu ani krok. Vřele tedy doporučujeme si balení dobře promyslet a vzít si k tomu nejlépe tužku a dřevěný blok, kde si napíšeme vše potřebné a pak jen vyškrtáváme to, co máme již reálně zabalano. Dokonce existují vychytané aplikace, kde si seznam můžete stáhnout a jednoduše vyplnit online. Kostra cestovního seznamu může být stále stejná, jen se budou měnit jednotlivé položky – ale ruku na srdce, většinou má již každý vytipovaný své ustálené oblečení a módní doplňky určené na cesty (například lékárnička, doklady a peníze, sluneční brýle a oblíbené tričko). Hlavním přínosem takového seznamu je samozřejmě klid v duši. Vřele ho tedy doporučuji všem, kdo trpí cestovní horečkou a není s ním do začátku dovolené kloudná řeč.

dreveny-blok-seznam-nacesty

Jak a do čeho se sbalit na cestu?

Hlavně efektivně:

  • Oblečení neskládáme, ale rolujeme.
  • Skupiny svršků si rozdělíme a dáváme do pytlíků a látkových tašek, budeme pak mít ve všem lepší přehled.
  • Pokud oželíme velkou kosmetickou tašku, tak kosmetiku i léky lze snadno a efektivně zabalit do plastových uzavíratelných sáčků, které zaberou méně místa.
  • Ty největší a nejtěžší věci si vezmeme na sebe. Často mě i taková bunda po cestě zachránila před zimou.
  • Využíváme každou píď prostoru, do bot srolujeme například ponožky.
  • Díky vakuovým pytlům ušetříme spoustu místa.
  • Balíme se do tašek, které následně můžeme použít jako doplněk. Doporučujeme například proutěné tašky (skvěle se hodí k letním outfitům) nebo korkové kabelky (korek má spoustu výhod – odolává UV záření, je voděodolný a ohnivzdorný).

Dále se nabízí otázka, do čeho se nejlépe zabalit. Pokud míříte na pěší trip a vaším hlavním cestovním prostředkem je vlak, nebo autobus, tak nad cestovním kufrem ani nepřemýšlejte a investujte do kvalitní krosny. Při jízdě autem, nebo cestování letadlem vřele doporučujeme zabalit své věci nejlépe do skořepinového kufru, který je prostorný a zejména dostatečně organizovaný. Perfekcionisté a chroničtí puntičkáři tím pádem ani nepřemýšlí nad možností batohu a jiné cestovní tašky neidentifikovatelného tvaru.

Na co nezapomenout při balení

  • Doklady a peníze jsou základ a věřte tomu, že právě tyto nejdůležitější věci rády zůstanou někde nachystané na botníku (mluvím z vlastní zkušenosti).
  • Lékárnička vám rozhodně v cestovním kufru či batohu nesmí chybět.
  • Kvalitní a zejména multifunkční oblečení – pár kousků vám pak vystačí na celou dovolenou.
  • Kvalitní boty a raději ještě jedny navíc nejsou nikdy ztrátou prostoru. 
  • Kosmetika – každý má rád tu svou a v zahraničí nemusíte sehnat přesně to, co vyhovuje vám a vaší pleti.
  • Kempingová sprcha – hodit se bude zejména při cestě autem, kdy budete mít vodu na opláchnutí rukou či ovoce po ruce kdekoliv si usmyslíte.
  • Dostatek pitné vody.
  • Kvalitní ochrana proti slunci – už jste na sobě měli stylové dřevěné brýle, které něco vydrží?

 

lekarnicka

Nezapomínejte na úložné prostory v autě

Vřele doporučuji mít v autě kousek místa například na dřevěné bedýnky, které poslouží jako odkládací prostor na nezbytnosti, které se vám při dlouhodobější jízdě v autě můžou hodit a vy pak nemusíte otevírat hned několik kufrů, či tašek. Podobně jako bedýnky, ale poslouží i proutěný koš, který následně můžete využít na nákupy ve vaší vysněné destinaci. Piknikový koš je zase dostatečně prostorný pro všechny vaše nezbytnosti a navíc jej můžete využít na romantický piknik na pláži nebo v lese. 

Jaké vychytávky se vám v autě budou hodit?

  • dřevěná bedýnka na svačinky a jiné nezbytnosti
  • látkové přihrádky na sedadla
  • držák na tablet a tablet na pohádky pro děti
  • cestovní nebo dřevěný hrnek (pro vášnivé turisty vřele doporučujeme několika staletími prověřenou kuksu)
  • dřevěné organizéry do auta
  • cestovní síťka do kufru auta

Jedete kempovat? Dřevěné nádobí vám nesmí chybět

Máte rádi dovolenou dobrodružnějšího rázu? Tak jste jistě milovníky kempování a all inclusive dovolená vám zas až tak moc neříká. Pak musíte myslet i na kuchyňské potřeby, které k dovolené budete potřebovat. My samozřejmě doporučujeme to dřevěné. Upřímně, pokud cestujete s dětmi, tak nikdy nevíte, kdy děti dostanou hlad a na výletě jako naschvál nikde v okolí nebude nic, kde byste se mohli občerstvit a najíst. Řeším to tak, že si prostě všude beru jídlo s sebou. Nádobí ze dřeva a dřevěný příbor je tak nedílnou součástí mého batohu. Není těžké, nerozbije se a k obědu v lůně přírody se dokonale hodí. Ještě lehčí variantou je pak bambusový příbor a nádobí a pro děti samozřejmě nesmíme zapomenout bambusová brčka. Místo si na ně vždy najdete.

kosik-bedynka-cestovani

Abyste si dovolenou užili plnými doušky, nemusíte s sebou mít celý šatník a dva lodní kufry doplňků. Zejména jde o to si dovolenou užít. Tak směle do toho!