Grilovaný pstruh 3x jinak
Grilovaný pstruh je oblíbeným pokrmem, který si pochvalují milovníci ryb a grilování zároveň. Jeho chutné maso, které se díky správnému grilování stává šťavnatým a lahodným, je ideální pro letní večery strávené v přírodě. Přinášíme hned 3 výborné recepty na grilovaného pstruha. Inspirujte se!
Příprava ryby - zásady
- Vybíráme čerstvou rybu s lesklým tělem a bez zápachu. Čerstvý pstruh právě vytažený z vody je ideální volbou.
- Rybu dobře očistíme a umyjeme, k odstranění šupin použijeme škrabku na šupiny.
- V případě potřeby vykostíme, což doporučujeme v případě, kdy připravujete pstruha menším dětem.
- Dbáme na správnou teplotu při grilování. Doporučujeme se důkladně řídit tabulkami, případně radami zkušených rybářů. Každá ryba má jinou teplotu vhodnou pro přípravu. Pstruha grilujeme cca 10-12 minut.
- Již při samotné přípravě dbáme na estetiku. Rybu grilujeme tak, aby se nám nerozpadla. S tím vám pomůže speciální grilovací rošt na ryby
Vhodné servírování
K servírování ryb se skvěle hodí dřevěné nádobí jako jsou talíře, korýtka, tácy a prkénko na rybu. Dřevěné nádobí se pyšní termoizolačními vlastnostmi, pohlcuje pachy a má výraznou estetickou hodnotu. Dřevěná servírovací prkénka mají rovněž větší rozměr, a tak se tam celá ryba bez problémů vejde.
Jak vykostit rybu
- Připravíme si potřebné nástroje - zejména rybářský nebo velmi ostrý nůž, pinzetu i kleštičky na odstranění kostí.
- Rybu důkladně umyjeme pod tekoucí vodou a pomocí škrabky na šupiny očistíme.
- Odložíme si rybu na kuchyňské prkénko a odstraníme veškeré ploutve.
- Následně vyřízneme břišní část od hřbetní ploutve po konečník. Vnitřnosti vyvrhneme a opatrně vyřízneme páteřní kost.
- Jemně vyjmeme i boční kosti. V téhle fázi dbáme na důkladnost. Na pomoc si vezmeme například pinzetu, či kleštičky.
- Nyní provedeme vizuální i hmatovou kontrolu (přejedeme rukou po celém filetu ryby) a pokud narazíme na kost, pomocí pinzety ji jednodušše vytáhneme.
Pikantní grilovaný pstruh s česnekem
Nejjednodušší způsob přípravy pstruha je vykuchanou rybu naplnit čerstvými bylinkami a oblíbeným kořením a takto dát na gril.V hmoždíři roztlučeme chilli papričky s česnekem a solí. Celou směs vložíme do vykuchaného pstruha, posolíme a vložíme na rozpálený gril. Doporučuje se použít speciální rošt na ryby.
Grilovaný pstruh s rozmarýnovou krustou
Příjemným zpestřením je pstruh připravený s křupavou krustičkou. Krustu vytvoříme ze strouhanky, másla (případně smetany) a rozmarýnu. Pro lepší chuť přidáme ještě parmazán. Doporučujeme rybu připravovat na grilovacím tácku, aby se nám krusta na roštu neoddělila a nespadla do ohně, či na rozpálené uhlíky. Pro voňavější výsledek přidáme snítky čerstvého rozmarýnu i do břicha samotné ryby.
Staročeský pstruh po mlynářsku
Při přípravě pstruha po mlynářsku doporučujeme použít vhodné grilovací tácky. Pstruha potřeme ho solí a pepřem a obalíme v mouce. Na rozpáleném grilu opečeme pstruha z obou stran do zlatova. Poté sundáme pstruha z grilu a osmahneme cibuli, přidáme na kolečka nakrájená rajčata, prolisovaný česnek, petržel a směs koření (např. majoránku, tymián a bobkový list). Promícháme a pomalu grilujeme cca 5 minut. Poté ke směsi opět přidáme pstruha. Grilujeme ještě asi 10 minut, dokud pstruh není propečený a omáčka zhoustne.
Jak na čištění grilu
- Gril čistíme zásadně až po vypnutí a zchladnutí!
- Nejprve se věnujeme důkladnému čištění roštu. Obzvlášť grilovací rošt na ryby bývá velice často zanesený zbytky, které je třeba odstranit. K čištění grilovacího roštu použijeme ocelový kartáč.
- Pomocí vhodného čistícího prostředku odstraníme mastnotu, zbytky sazí a jiné nečistoty. Na větší znečištění opět použijeme kartáč.
- V případě plynového grilu je potřeba důkladně vyčistit i spalovací těleso. Skvěle k tomuto účelu poslouží speciální čistič na plynové grily.
- Na závěr gril, grilovací náčiní, kleště i rošt ošetříme rostlinným olejem a uschováme na suché a kryté místo.
Fake news o přípravě pstruha
Jistě jste slyšeli pár “zaručených rad” ohledně přípravy ryb a obzvláště pstruha. Ne všechny se ale zakládají na pravdě. Pojďme si ty nejznámější fake news nyní vyvrátit.
- Pstruha nikdy nesmíme mrazit.
- Pstruha je třeba spotřebovat téměř okamžitě po výlovu z řeky.
- Pstruha zásadně připravujme vcelku s hlavou a očima.
- Pstruha před přípravou nikdy nerozřezáváme.
Ve všech případech se jedná o nepodložené rady, které se nezakládají na pravdě. Nejeden rybář by vám za tohle dal pěkně za uši. Takže pstruha si klidně zamrazíme a na gril můžeme podávat i filety ze pstruha.
Máte doma rybáře?
Pokud máte v rodině rybáře, tak se můžete těšit z várky čerstvých a chutných ryb z našich vod. Zdravá a hlavně výborná pochoutka by rozhodně neměla chybět v našem jídelníčku.
Originální dárek pro vášnivé rybáře
Rybáři je vhodné pořídit dárek, který reprezentuje jeho koníček. Takový dárek na míru zaručeně potěší. V ČistéDřevo.cz vypalujeme do dřeva, a tak si můžete nechat vygravírovat vzkaz, věnování, či jakýkoliv text na dřevěné prkénko, korbel, kleště na grilování, či jakékoliv jiné dřevěné výrobky dle vašeho výběru.
Tipy na texty pro “rybářské dárky”
Nerušit, ráno jdu na ryby
Vítám rybářské ráno: ticho, voda, štika volá
Ryby tančí, mysl se vyprazdňuje
Ryby vítány, problémy zapomenuty
Rybářská terapie = ztracen ve světě ryb a klidu
Na malé rybáře jsme nezapomněli!
Máte doma malého rybáře a nevíte si rady s originálním dárkem? V našem “dřevěném” sortimentu najdete spoustu zajímavých dřevěných výrobků i pro děti. Například rybolov pro děti, dřevěnou rybu na hraní, dřevěné magnetické rybičky a mnohé další dřevěné hračky. Inspirujte se!
Rybníky se staly nedílnou součástí české krajiny a přispěly nejen k hospodářskému rozvoji, ale také k formování kulturní identity naší země. Největší rozmach rybníkářství nastal v období středověku, konkrétně ve 13. až 16. století. V té době bylo v českých zemích vybudováno obrovské množství rybníků, které představovaly zásadní zdroj potravy. Rybníky se staly důležitým hospodářským odvětvím a svou popularitu mají dodnes. Proto v našem sortimentu naleznete spoustu dřevěných výrobků, které každý správný rybář ocení - dřevěná prkénka, korýtko, prkénko - ryba, grilovací kleště, přívěšek-ryba i rošty na ryby. Vybere si každý!