BLACK FRIDAY je tu ❤️ Doprava od 29 Kč a sleva 20 % na vybrané produkty. S kódem EXTRA10BF sleva 10 % navíc!

Co s vejci po Velikonocích: tipy

Nahledovy-vajickovy-salat

Jakmile jsou tyto krásné jarní svátky za námi, nabízí se otázka, co se zbylými vejci po Velikonocích. Přinášíme vám inspirativní nápady na zužitkování vařených vajec i včetně skořápky. 

Připravte si jarní vajíčkový salát

Mezi nejoblíbenější velikonoční recepty patří salát, při kterém zužitkujete vykoledovaná velikonoční vajíčka i čerstvě nasbírané jarní bylinky. Čekáte ještě po Velikonocích nějakou návštěvu? Pohostěte ji tímto úžasným jarním salátem.

Co budeme potřebovat

  • 8 ks vařená vejce
  • medvědí česnek – případně jiné jarní bylinky
  • 1 velká vařená brambora
  • sůl a pepř
  • 1 velká cibule (lze vyměnit za svazek lahůdkové)
  • 1 lžíce plnotučné hořčice
  • 150 g majonézy
  • 1 lžíce zakysané smetany

kalisek-na-vajicka   dreveny-tacek-servirovani   miska-ze-dreva

Postup

  1. Vejce uvařená natvrdo oloupeme a na kuchyňském prkénku nakrájíme na kostičky.
  2. K vajíčkům přidáme i nadrobno nakrájenou vařenou bramboru a cibuli (někdo má raději na kolečka, či větší kousky, u nás se do salátů vždy krájela nadrobno).
  3. V dřevěné misce smícháme vajíčka, bramboru, cibuli spolu s medvědím česnekem a čerstvým kořením (doporučujeme mlýnek na koření, který zachová aroma i chuť vybraných ochucovadel).
  4. Pomalu vmícháme hořčici, majonézu i zakysanou smetanu.
  5. Podáváme lehce vychlazené s čerstvým pečivem. Skvělý výsledek zaručen!

TIP NA ZÁVĚR: Medvědí česnek můžeme vyměnit za jiné jarní bylinky. Mrkněte, jaké bylinky si už teď můžete jít nasbírat.

Další jarní recepty na Velikonoce

Velikonoční kraslice k Velikonocům bezpochyby patří, ale k tomu se samozřejmě pojí otázka, jak zužitkovat vejce z vyfouknutých vajec. Naštěstí je jarní kuchyně na recepty z vajec vskutku bohatá. Vyfouknutá vejce zužitkujete do omelet, míchaných vajíček, nedělních svátečních nádivek a v neposlední řadě z nich můžete připravit tradiční velikonoční hrudku.

Další oblíbené recepty z vajec

  • Velikonoční vaječná tlačenka (skvěle vypadá například ve formě na bábovku nebo terinu) udělá velkou parádu při servírování jídla pro hosty.
  • Vajíčková pomazánka patří rovněž mezi evergreeny pro spotřebování vykoledovaných vajec. Naservírujte do misky a uvidíte, jak rychle zmizí.
  • Plněná vejce na všechny možné způsoby jsou výbornou alternativou pro pohoštění rodiny a přátel. Podávejte například na dřevěném prkénku.
  • Pštrosí vejce hravě vytvoří výborný nedělní oběd.
  • Ruská vejce jsou dozajista oblíbenou pochoutkou zejména mužského osazenstva vaší domácnosti. Udělejte jim radost!

prkenko-a-miska

Velikonoční skořápky nevyhazujte!

Ano, čtete správně, vejce se dá o Velikonocích zužitkovat úplně celé! My v ČistéDřevo.cz upcyklaci naprosto milujeme. Mrkněte na skvělý nápad, co se skořápkou od vařeného vejce. Do skořápek rovněž můžete snadno zasadit pažitku, či řeřichu – vápník ze skořápek je ideální hnojivo. Skvělé pro tvoření s dětmi! Skořápky například přilepíme k podložkám z kmene stromu, případně využijeme dřevěné kalíšky na vajíčka. Ty jsou vhodné i na mnohé další jarní dekorování. Letos totiž ve velikonoční výzdobě hrají prim!

velikonocni-dekorace -ze-skorapek

Kde se vzala tradice obdarovávání vejci

Možná vás to překvapí, ale obdarovávání vařenými vejci má ryze praktický význam. Před Velikonocemi se tradičně držel půst a vejce se tedy kromě neděle nejedla, slepice ale na půst nehrály a vejce samozřejmě dál snášely. Hledaly se tedy různé způsoby, jak vejce uchovat a tak se vařily a následně přírodně obarvené rozdávaly koledníkům. Barvily se přírodně a následně malovaly voskem. Nejčastěji se používala červená barva, která symbolizovala prolitou krev Ježíše Krista. Oblíbená byla i vejce barvená na žluto, jež značila nový život, slunce a přicházející jaro.

olivova-miska-s-kraslicemi

Jaké techniky barvení kraslic patří mezi nejstálejší?

Každá rodina má své obyčeje, jak velikonoční vejce zdobí. My vám přinášíme výběr těch nejoblíbenějších. Třeba se inspirujete ????

  • Malování přírodními barvivy – kurkuma obarví vejce krásně do žluta, červené zelí do modra a cibule vdechne vejci červenohnědou barvu.
  • Decoupage s jarními motivy patří k snadno dostupné a levné technice. Metodu pak můžete vyšperkovat krakelováním.
  • Tradiční malování voskem už chce trochu cviku. Výsledek ale rozhodně bude stát za to.
  • Pusťte se do klasického malování akrylovými barvami. Na trhu existuje spousta jemných štětců i akrylových barev, které vám tvoření usnadní.
  • Chcete být letos in a pustit se do tvoření s dětmi? Vyzkoušejte dřevěná vajíčka, u kterých si můžete být jisti, že je děti nerozbijí. Jsou ideální pro ruční vypalování do dřeva!

krakelovani-na-kraslice   pajeni-velikonocnich-vajicek   kraslice-drevene_1

V našem týmu vznikla diskuze, jak je to vůbec s tradicemi ohledně obdarovávání vejci. Někdo dává zdobená vařená vejce, ale spousta žen obdarovává koledníky i kraslicemi. Jak to máte vy? Vyjádřete se nám v komentářích, nebo na našem Facebooku, či Instagram. Jsme sami zvědaví, za jaký tým kopete vy.