Adventní věnec na dveře - vyrobte si originální dekoraci
Nový liturgický rok začíná právě Adventem. Kromě duchovního významu, kdy se mělo jednat o období plné dobročinnosti, porozumění a rozjímání, je advent dnes již klasickým symbolem předvánočních příprav, které nás v brzké době čekají. A kdo by si nechtěl vyzdobit domov tradiční dekorací, která má své pevné místo v naší kultuře a historii.
Ano, jste na správném místě! Provedeme vás ultra jednoduchým návodem na DIY adventní dekoraci, která všem příchozím doslova vytře zrak. Nachystali jsme si pro vás podrobný postup výroby adventní dekorace v přírodním duchu. A proč dáváme přednost přírodním materiálům? V článku najdete odpověď.
Obsah
- Adventní věnec na dveře
- Adventní věnec bez složitého omotávání větviček
- Vyrobte si adventní věnec
- Materiál na výrobu věnce
- Postup na výrobu adventního věnce
- Co dělat, aby věnec vydržel
- Jak připevnit věnec na dveře
- Inspirace na další vánoční dekorace
Adventní věnec na dveře - typický symbol Vánoc
Symbolika adventního věnce sahá hluboko do naší minulosti. Pohanské národy si věncem z větviček a zapálenými svícemi připomínaly toužebně očekávaný příchod teplejších a delších dnů. Kruh obecně má pro mnoho zemí i národů svůj specifický význam. Značí nekonečnost, život a víru. Ve středověku se následně začal adventní věnec pojit s liturgickou přípravou na Vánoce. Historie zapalování svící a adventního věnce, jak jej známe dnes, se začala psát někdy v 19. století. Věnec se tedy se zimním obdobím a Vánocemi pojí již od nepaměti, a jednoznačně se tak řadí mezi nejvýznamnější a nejznámější symbol Vánoc. Zdobení adventních věnců dnes již patří mezi tradiční zvyky, které se dodržují téměř v každé rodině.
Jak vytvořit vánoční věnec na dveře bez složitého omotávání větviček
“Několikrát do roka jsem přemýšlela, jak si ulehčit složité obmotávání větviček při výrobě jarního, podzimního i zimního věnce na dveře. Nakonec jsem přešla na korpusy proutěných věnců. Nejen, že se dají vždy dobře ozdobit a skvěle se s nimi pracuje, ale také oceňuji to, že mi proutěný věnec vydrží i několik let,” zmiňuje fotografka Tereza Sliwková. Ta je navíc milovnicí minimalismu a klasický proutěný věnec je dle jejích slov krásný již sám o sobě. Nelze nesouhlasit!
Jak vyrobit adventní věnec na dveře
Ať už se chcete svézt na módní vlně letošních Vánoc, či podpořit naše kulturní a mystické dědictví našich předků, dnešní návod nabídne obojí! Na tradičním věnci nesměly chybět zelené větvičky, protože každá měla svůj význam. Pojďme se blíže podívat na konvenční význam jednotlivých jehličnanů.
- Cesmína je typickým znakem Vánoc. Pichlavé listy a červená barva plodu připomínají trnovou korunu a utrpení Ježíše Krista.
- Cedru se připisuje síla, moc a pevné zdraví, případně uzdravení.
- Vavřín symbolizuje vítězství nad nespravedlností, utrpením a zlobou.
- Borovice a tis značí nesmrtelnost.
Materiál na výrobu adventního věnce na dveře
Letos jsme zvolili ryze přírodní věnec, který má moderní nádech, ale zároveň plně splňuje vánoční obyčeje, zvyky i magii, která k Vánocům neodmyslitelně patří.
- Proutěný věnec v hnědém provedení
- Šípky
- Větvičky vybraných jehličnanů
- Provázek a nůžky
- Šišky
Návod na výrobu věnce na dveře
1. Vybereme vhodnou velikost proutěného korpusu na věnec.
Na e-shopu ČistéDřevo.cz najdete spoustu velikostí, tvarů i barevných provedení. Stačí si vybrat! My jsme zvolili přírodní proutěný věnec v hnědém provedení.
2. Nastříháme si větvičky šípků a jehličnanů.
S kratšími větvičkami se nám bude lépe pracovat. Nesmí být však krátké příliš, aby nám z korpusu nevypadávaly. Delší větvičky je lepší kolem korpusu omotat a svázat nejjemnějším drátkem, případně nití či rybářským silonem.
3. Tvoříme věneček
Nyní jednotlivé větvičky postupně zasouváme do proutěného korpusu, a tak vytvoříme klasický efekt věnečku. Větvičky by měly být skládány vždy v jednom směru. Jehličnany můžeme střídat s proutky šípku, případně udělat z jehličí podklad a následně namotat ratolest šípku.
4. Pomocí tavné pistole připevníme dekorace
Šišky, bobuloviny, sušené ovoce, případně baňky, jablíčka a jiné dekorace lepíme na přírodní větvičky (!), a nikoliv rovnou na korpus. Díky tomu budeme moct po odstrojení korpus používat i následující roky.
5. Pověsíme na dveře
Přesný návod najdete níže. Platí pravidlo, že čím těžší věneček, tím lépe musí být jeho pověšení zabezpečené.
Tipy na zdobení: Krása je všude, proto se fantazii žádné meze nekladou. Věneček můžete ozdobit drobnými baňkami, dřevěným korálky, sušenými plody, či mašlemi. Vždy je ale dobré držet se jednoho stylu, aby věneček nepůsobil přeplácaně. Venkovský styl podpoří červená a zelená barva, rovněž přírodní produkty - kaštany, šišky a proutí. Modernější provedení se nebojí třpytivých baněk, netradičních materiálů i ingrediencí - například sušených feferonek či džínoviny.
Alternativy k proutěnému věnci: Místo proutí můžete použít jiné přírodní materiály. Nabízí se například věnec ze slámy, mechu, dřeva, případně podložka z kmene stromu. Ta se hodí zejména pro rustikální a originální designy. Kreativní jedinci se neobávají ani spojení s industriálními doplňky.
Co dělat, aby věnec vydržel
Jste milovníci přírodních materiálů a použili jste je i na výrobu adventního věnce na dveře? Pak to jistě znáte! Vyrobili jste krásný adventní věnec, který vám dělal radost, ale ouha - těsně před Vánoci se jeho krása pomalu vytrácí. Máme pro vás pár triků, které životnost adventní dekorace zaručeně prodlouží.
- Věnec z větviček pravidelně stříkejte vodou a osvěžujte jej. Stačí jednou za tři dny použít klasický postřikovač na květiny.
- Vybírejte trvanlivé materiály. Sušené květiny, proutí, větvičky, šípky není potřeba rosit.
- Pokud chcete věnec oživit živými květinami, držte se zimních rostlin, které se pyšní trvanlivostí. Jedná se například o eukalyptus, chryzantémy a karafiáty. Z větviček samozřejmě nejdéle vydrží již zmíněné jehličnany, šípky a celkově červené bobuloviny.
Jak připevnit věnec na dveře
Existuje spoustu možností, jak připevnit DIY vánoční dekorace na dveře. Pojďme se společně podívat na ty nejoblíbenější.
- Pokud je adventní dekorace na dveře z lehčích materiálů, postačí vám oboustranná lepicí páska. Lepidlo po Vánocích snadno odstraníte pomocí mýdlového roztoku, případně lihu.
- Nejméně populární je metoda pomocí klasického hřebíčku. Z vnitřní strany hřebíček přibijete na dveře. Na věnec přivážete delší provázek či mašli a provázek s věncem zavěsíte přes horní hranu dveří. Místo klasického hřebíčku můžete využít i samolepicí háček.
- Výborným řešením jsou speciální magnetické držáky. Skvěle se hodí zejména pro těžké vchodové bezpečností dveře, které jsou navíc opatřeny kovovou konstrukcí. Jednoduše každý pár magnetického držáku připevníte na místo, které se vám líbí a věnec za háček pověsíte.
- Některé dveře mají nahoře tzv. rýsovačky. Za ně lze lehce připevnit provázek, lýko, případně drátek, pomocí kterého následně připevníte vánoční dekoraci na dveře. Držák na věnec na dveře tak ani nebudete potřebovat.
Inspirace na vánoční dekorace nejen na dveře
Variací na adventní věnce a dekorace dnes existuje nespočet. Pojďme se blíže podívat alespoň na některé z nich.
Netradiční a stylové svícny
Na trhu existuje hned několik netradičních svícnů, které hravě zkrátí čekání na Ježíška. Svícny se hodí zejména do minimalistických a moderních interiérů. Tipy na zdobení vánočních adventních věnců najdete v našem magazínu hned několik.
Adventní věnec v dřevěné misce, truhlíku, či květináči
Lze si vůbec Vánoce bez dřeva představit? Dřevěné betlémy zdobí naše stoly, v obýváku svítí vánoční stromeček a jídelní stůl je ozdoben adventním věncem. Chcete vyzkoušet něco jednoduchého, stylového a s obrovským efektem? Vyrobte si netradiční adventní věnec, stačit vám bude dřevěný truhlík, miska, podnos, tác i květináč. Do misky ze dřeva jednoduše nastylujete pár větviček, 4 svíčky a radost je na světě.
Tradice a venkovský styl
V jednoduchosti je krása! Pokud trávíte Vánoce na chatě, nebo jste milovníci venkovského rustikálního stylu, pak je klasický proutěný věnec základ. V jednom z našich článků jsme se zaměřili na to, jak uplést věnec z proutí a můžeme potvrdit, že už věnec samotný byl krásnou dekorací plně podporující rustikální a venkovský design. Tak směle do toho!
Vánoční dekorace na dveře v jednoduchém kabátě
Věnec patří mezi nejčastější ozdoby na dveře. Pokud ale máte věnců již v interiéru a exteriéru dost, stačí zvolit jinou verzi vánoční dekorace na dveře. Spojte několik zelených větviček do svazku (klidně i jmelí) a ozdobte jej velkou červenou mašlí, vánočními výřezy z překližky, zvonečkem, baňkou, či jutovým provázkem.
Ať už se rozhodnete strávit advent jakkoliv, tak věříme, že vám náš návod pomohl v tom, jak si udělat Vánoce a vánoční výzdobu ještě hezčí.