7 tipů na vytvoření harmonického interiéru pomocí barev
Pokud se momentálně rozhodujete, jaké barvy zvolit pro své stěny, přinášíme vám 7 tipů na barevné kombinace, které vám pomohou vytvořit stylový a harmonický interiér, ať už je v boho, industriálním či urban jungle stylu. V článku se rovněž dozvíte, jak ladit výrobky ze dřeva, nábytek a dekorace k barevným stěnám.
Před samotnou malbou
- Vezmeme v úvahu, jaká barevná kombinace nám bude nejvíce ladit s okolím.
- Při výběru barvy rovněž klademe důraz na osobní preference a vkus.
- Zvážíme, jakou atmosféru a vizuální stimulaci chceme v interiéru vytvořit - proto se zaměříme i na psychologii barev.
- Pokud plánujete na nějakou stěnu aplikovat dřevěnou knihovnu, stylové police, nástěnné dekorace, skříňku, či dřevěné regály, tak zvažte, zda na tuto stěnu dávat výraznější barvu či nikoliv.
Vliv barev na atmosféru a náladu v interiéru
Barvy mají významný vliv na atmosféru a náladu v interiéru. Správně zvolené barevné kombinace mohou vytvořit vyvážený a esteticky příjemný vizuální zážitek.
- Každá barva má určité psychologické spojení, které se vyvíjí na základě našich zkušeností, kultury a biologických reakcí. Červená je často spojována s energií, vášní a pozorností, zatímco modrá evokuje klid, mír a důvěru. Tato spojení jsou zakořeněné v našem podvědomí a ovlivňují naše vnímání a reakce na barvy.
- Psychologické účinky - každá barva může vyvolávat určité pocity. Teplá paleta barev navozuje hřejivost a dobrou náladu, studené tóny zase zklidňují tělo i mysl.
- Barvy mají rovněž symbolický význam, který je zapříčiněn zažitými asociacemi. Zelená je často spojována s přírodou, růstem a harmonií, zatímco černá může vyvolávat pocit elegance, tajemna nebo smutku.
- Vizuální stimulace - barvy mají také fyzický vliv na naše vizuální vnímání. Jasně syté barvy působí stimulujícím dojmem a přitahují pozornost. Tlumené pastelové barvy uklidňují mysl.
Kontrastní barvy pro milovníky designu
Jednou z nejefektivnějších technik je vytvoření kontrastních párů. Volíme proto vždy dvě barvy, které jsou přímým protikladem na barevném spektru. Plocha stěny v jedné barvě a protilehlá stěna v “opoziční” barvě vytvoří zářivý kontrast, který přitahuje pozornost a dodává místnosti dynamiku. Kontrast se často využívá v dětském pokoji, ale i obýváku. Pokud zvolíte kontrast do ložnice, doporučujeme čelo dřevěné postele umístit k sytější barvě.
Co je to barevné spektrum
Barevné spektrum je rozsah viditelných barev, které se tvoří rozkladem bílého světla na jednotlivé složky pomocí hranolu Toto spektrum zahrnuje celou škálu barev, které lidské oko vnímá.
Příklady opozičních barev
- Zelená a červená
- Fialová a žlutá
- Modrá a oranžová
- Žlutá a modrá
- Růžová a modrozelená
Harmonická monochromie
V případě, že preferujeme sofistikovanější a klidnější atmosféru, volíme monochromatickou kombinaci. Jedná se vlastně o nejrůznější odstíny stejné barvy lišící se ve světlých a tmavých tónech. Pastelové, pudrové a jemné odstíny béžové, bílé a hnědé navíc prostoru vdechnou eleganci a harmonii. Monochromaticky zvolené barvy se hodí zejména do ložnic, kde se potřeba harmonie a relaxace jeví jako nejdůležitější. Výborně ladí k dřevěným výrobkům i proutěnému nábytku.
Barevný akcent pro vytvoření energie
Barevné akcenty dodávají prostoru šmrnc, živost a energii. Tři stěny ponecháme v neutrální barvě (doporučujeme například velmi světlé odstíny šedé, béžové či krémové). Poslední čtvrtou stěnu (nebo jen na část stěny) aplikujeme výraznou a živou barvu. Momentálně v oblíbenosti vede zejména žlutá s okolními šedými stěnami, či kombinace odstínů zelené až mentolové s krémovou. Barevný akcent se doporučuje zejména do obývacích pokojů a barvu volíme nejen podle toho, jak nám ladí k interiéru, ale také podle toho, co chceme prostoru vdechnout. Žlutá nabízí energii, odstíny červené zvýšenou aktivitu, ale i agresi, zelená uklidňuje.
Barevný gradient pro moderní styl bydlení
Prostor můžete oživit pomocí barevných gradientů. Zvolíme si dvě nebo více barev, které se postupně mění od jedné k druhé. Přechody mezi barvami mohou být subtilní nebo výrazné. Opět volíme barevnou kombinaci buď ve stejných odstínech, případně se rozhodneme pro opoziční barvy na barevném spektru (tato varianta bude výrazně extravagantnější).
Jak sladit barvy stěn s nábytkem
- Nábytek ze smrkového dřeva je velice populární a je typický svým světlým zbarvením. Co se týče sladění s okolními stěnami, patří zřejmě k nejuniverzálnějšímu typu dřeva. Komodám, dřevěným dekoracím, knihovně i poličkám ze smrku sluší světlé, bílé a béžové odstíny. Kontrastní barvy volte v přírodních odstínech - skvěle vypadá sytě zelená. Chybu ale neuděláme ani pastelovými barvami, či velmi teplými odstíny zlaté, okrové a oranžové.
- Bukové dřevo vyniká teplými odstíny světle až tmavě hnědé barvy. Ladí ke krémovým a béžovým odstínům. Moderní kontrast vytvoříme v kombinaci s modrou, černou i tmavě hnědou barvou.
- Popularitě se těší i nábytek z borovicového dřeva, které vyniká světlostí i mírným žlutým odstínem. Borovicové dřevo skvěle ladí k bílé barvě, pastelovým a pudrovým odstínům s romantickým vintage nádechem.
- K mahagonovému nábytku doporučujeme bohaté teplé barvy v červených odstínech, ale i zlatavé metalické akcenty. Nic se ale nemá přehánět - stačí například na dřevěný konferenční stolek položit vázu s metalickým nádechem a červenou aplikovat na jednu stěnu.
- Nábytek z ořechu je vhodné kombinovat s bílými, béžovými a zemitými odstíny hnědé, což zdůrazní přirozenou krásu ořechového dřeva.
- V moderních interiérech nacházíme stále častěji dubový nábytek v kombinaci s bílou, černou a královsky modrou barvou.
Věříme, že si vyberete barevnou kombinaci stěn, která vám nejvíce vyhovuje a nastolí tak příjemnou, uklidňující, či naopak povzbuzující energii ve vašem domově.